Svjetski dan matematike

U OŠ Banija ove je godine prvi put obilježen Svjetski dan matematike. Svjetski dan matematike obilježava se prve srijede u trećem mjesecu što je ove godine bilo 7. ožujka.

Učenike sedmog i osmog razreda prijavili smo na stranici www.worldmathsday.com. Učenici su dobili svoje lozinke pomoću kojih su se prijavili i natjecali u rješavanju zadataka, bilo na svjetskoj razini ili međurazrednoj. Učenici su također na taj način testirali svoju spretnost i točnost u rješavanju zadataka, kao i poznavanju engleskog jezika.

Interes za rješavanje bio je još veći nakon što im je rečeno da je rješavanje zadataka humanitarnog karaktera. Naime, rješavanjem se zadataka skuplja novac u organizaciji UNICEF-a za pomoć u školovanju potrebitih učenika u Zimbabveu. Skupljanjem bodova učenici dobivaju priznanja (brončano, srebrno ili zlatno), ovisno o broju osvojenih bodova.

Za sve učenike viših razreda željne sudjelovanja i natjecanja, pripremili smo QR kodove sa zadacima. Koristili smo zadatke s međunarodnog natjecanja „Matematički klokan“. Zadaci su bili raspoređeni po školi te ih je prvo trebalo pronaći. Učenici su veselo prionuli na traženje, a potom i na rješavanje.

Naravno, nekoliko dana ranije dobili su uputu za preuzimanje aplikacije „QR code reader“ kako bi mogli prisustvovati lovu na zadatke i na koji će se način riješeni zadaci vrednovati. Najuspješniji učenici nagrađeni su za svoj trud.

Kako je interes za ovakav način obilježavanja Svjetskog dana matematike bio velik i učenicima zanimljiv, dogovorili smo se da ćemo iduće godine također obilježiti taj dan. Za rješavanje zadataka na stranici „World maths day“ prijavit ćemo učenike od petog do osmog razreda i pripremiti još više zadataka za rješavanje pomoću QR kodova.

Obilježavanjem ovog dana bila nam je želja pokazati i dokazati učenicima da matematika ne mora biti dosadna i teška nego da matematika može biti i zabavna i opuštajuća, kao i potaknuti međusobnu suradnju i pomoć među učenicima.

objavio: Ana Graša   datum: 14. 3. 2018.