160 godina Područne škole Hrnetić

Proslava 160. obljetnice Područne škole Hrnetić održana je 17. listopada 2019. godine u Vatrogasnom domu DVD-a Hrnetić – Novaki. Uz prigodni program i izložbu, škola je bila otvorena za javnost te su je posjetili brojni bivši učenici i mještani.

Nositelji prigodnog programa bili su učenici i učiteljice PŠ Hrnetić, folklorna grupa UO "Lepeza" te školski zbor matične škole, a predstavili su se sljedećim točkama:

1. ZBOR: „Moja škola“
  2. LEPEZA: „Oza cibe oz“
  3. UČITELJICE: „Polegala trava detela“
  4. IGROKAZ: „Miš“
  5. PLES: „Kiki ples“
  6. ZBOR: „Poruka mira“
  7. FILM o školi i Hrnetiću

Dio izložbe predstavljen je u domu dok je dio postavljen u školi. Izložbom su obuhvaćene sačuvane fotografije od najranijih godina pa sve do danas te popis učitelja koji su radili u školi od 19.  do 21. stoljeća. U školi su izložene maske, radovi učenika s kojima su nastupili na Državnoj smotri Lidrano kao i stare poslovice u slobodnoj interpretaciji učenika. Velik odaziv zabilježen je tijekom otvorenih vrata škole koju su posjetile generacije bivših učenika i tako u svojim pričama oživjeli sjećanja na školske dane listajući Spomenicu škole koja je tom prilikom bila izložena.

Područna škola Hrnetić izgrađena je 1859. godine, a nastava je u školi, koja se tada zvala Obća pučka škola u Hrnetiću, započela 1. studenog iste godine. Sam Hrnetić nekada se zvao Sveti Martin u Brodarih.

Dakle, šest država kroz tri stoljeća govore u prilog tradiciji školstva u Hrnetiću.

Ljetopis škole piše se od 1881. godine i svjedoči o povijesti Hrnetića, grada Karlovca i naše domovine. U prvim zapisima saznajemo o prikupljanju tadašnjih forinti i novčića za otkup zemljišta i izgradnju škole. Ponosno stoji ime prvog učitelja koji se zvao Škender Ribarić.

Škola živi i djeluje prilagođavajući se vremenu i okolnostima. Tijekom prvog i drugog svjetskog rata u školi boravi vojska i u tim periodima nema nastave. Po završetku ratova, mještani pozdravljaju odlazak vojske.

Nakon drugog svjetskog rata dolaze bolji dani pa je tako osobito važno napomenuti kako je 1951. godine u Hrnetiću osnovano jedno od prvih Društava naša djeca u Hrvatskoj. Članovi društva bili su roditelji učenika, mještani koji su dobrovoljnim radom obnavljali i održavali školu i pomagali učiteljima u svemu što im je bilo potrebno. Negdje u to vrijeme školska je liječnica pregledavala hrnetićku djecu i zapisano je kako su „najishranjenija i najčišća u Karlovcu i okolici“.

U godini 1962. škola u Hrnetiću postaje područno odjeljenje tadašnje OŠ Herta Turza, današnje OŠ Banija.

Prva velika obnova škole, 1973. godina posebno je zapisana u ljetopisu kada su svi mještani dali doprinos za obnovu uz tadašnje učitelje koji su ih okupili.

I dolazimo do novijeg doba i Domovinskog rata kada je nakon Oluje, 1995. godine započelo mirno razdoblje i rad nastavljen u kontinuitetu. Sljedeće godine na školi je otkrivena spomen ploča Dr. Ivanu Protulipcu, osnivaču i prvom predsjedniku Orlovstva i Križarstva, a koji je bio učenik škole. U školskoj godini 2009./2010. obilježena je 150. godišnjica škole i tom je prilikom ponovno doživjela veliko uređenje krovišta, fasade, sanitarnih čvorova, uvedeno je centralno grijanje.

Lijepo je čitati o prošlim vremenima, o slozi i zajedničkom radu mještana i učitelja. Vremena se mijenjaju, ali za neke promjene odgovoran je isključivo čovjek.

U večeri obilježavanja 160. godišnjice svjetla naše starice školice bila su upaljena. Svjetlo je simbol života pa dok je života, bit će i škole i Hrnetića i župe i vatrogasaca i svega ostalog za život jednog mjesta.

Uz 160. obljetnicu PŠ Hrnetić vežu se i 685. godišnjica Župe Sv. Martina i 110. godišnjica DVD-a Hrnetić – Novaki kao dio projekta GČ Drežnik – Hrnetić „Bogu na slavu – Domovini na čast“.

Naši gosti bili su zamjenica gradonačelnika Andreja Navijalić, velečasni Filip Pavlović, predstavnici i članovi DVD-a Hrnetić – Novaki i GČ Drežnik – Hrnetić, ravnatelji osnovnih škola grada Karlovca, bivši i sadašnji djelatnici PŠ Hrnetić i OŠ Banija, bivši i sadašnji učenici, roditelji, bake i djedovi, mještani, prijatelji.

Hvala Vam!

Popis_ucitelja_skole_u_Hrneticu_kroz_stoljeca.doc (86.50 KB)

objavio: Antonija Mastelić Milanović   datum: 22. 10. 2019.