Simulacija razmjene mladih

U petak, 29.04.2016., učenici naše škole sudjelovali su u "Simulaciji razmjene mladih" u Kamanju, a događaj je  organizirao  Europe Direct centar (EDIC) Karlovac u suradnji sa LAG Vallis Colapis.

Cilj simulacije je bio omogućavanje prilike mladima iz različitih škola sa područja Karlovačke županije da iskuse kako bi izgledao jedan dan razmjene mladih.

Simulaciju je vodila Maja Vinski, koordinatorica Volonterskog centra Kupa, i Karla Lenuzzi Jakšić, višegodišnja volonterka LAG Vallis Colapis, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti i pedagogije.

Maja nam je pojasnila što znači LAG VALLIS COLAPIS i koja je uloga Grupe.. ali i u kojim zemljama se sve održavala razmjena mladih.

Nakon upoznavanja i predstavljanja kroz igru učenici su u grupama osmišljavali vlastiti projekt i načine njegove realizacije.

Nakon odmora i zajedničke fotografije svaka grupa je predstavila svoj Projekt.

Tijekom dana imali smo priliku upoznati i specifičnosti  kraja u kojem smo boravili, pa smo tako krenuli i u obilazak spilje Vrlovke.

Ova je spilja u davno vrijeme služila narodu za obranu od nepri­jatelja. Dokaz tome je pronađeno razno prethistorijsko i rimsko oruđe i ulomaci posuda (hrbine, terracotta), pa čak i rimski novac cara Claudijana II.

Spilja budi interes ne samo zbog svojih prirodnih ljepota već i zbog toga što se nalazi na takvom geografskom položaju koji omogućuje lagan prilaz: nalazi se uz samu rijeku Kupu, kraj željezničke stanice Kamanje, na petom kilometru između Metlike i Ozlja.

Na granici sa Slovenijom.

objavio: Dijana Grginčić   datum: 6. 5. 2016.