Dan ružičastih majica

U srijedu, 23.02.2017., OŠ Banija, obojena je u ružičasto! Zbog čega? Zbog toga jer podržavamo Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program prevencije vršnjačkog nasilja.

Ideja za DAN RUŽIČASTIH MAJICA nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

U našoj školi, na taj Dan, svi koji su bili u mogućnosti nosili su ružičasto, a održano je i niz radionica na temu vršnjačkog nasilja za učenike 5.-og i 7.-og razreda.

S učenicima se razgovaralo o tome koliko je važno birati riječi u komunikaciji s drugima jer riječi koje su negativne ostavljaju duboke posljedice na osobu. Kroz radionicu su iznosili svoje stavove i ulazili u "cipele" druge osobe ali i osvijestili "situaciju" u svome razredu.

Učenici 7.-og razreda zajedno s nastavnicom Graša izradili su Drvo prijateljstva.Razgovarali su o kvalitetama dobrog prijatelja i važnosti dobrog odnosa u razredu.

Učenici su pokušali spojiti "rastrgano" srce u prvobitni oblik , no bilo im je vrlo teško. Uostalom, može li se srce koje ranimo riječima, vratiti u prvobitno stanje?

Kako bi postupio da si  ti u cipelama druge osobe? Što bi trebalo učiniti? Što je pravedno?Sve ovo su pitanja o kojima su učenici u grupama raspravljali i iznosili svoje stavove.

Učenici 1.b razreda, zajedno s nastavnicom Mirjanom Ogorec imali su radionicu pod nazivom „Ružičasti bontončić“. Cilj je bio naučiti razlikovati govor i ponašanje ( prihvaćanja i odbijanja), prepoznavanje i imenovanje. Stvaranje pozitivne slike o sebi- jačanje samopoštovanja, pozitivno razmišljanje i predstavljanje drugima. Učenici su razgovarali o nedavnim situacijama neprihvatljivog ponašanja prema drugima. U formi jezika „ zmije i žirafe“ vježbali su govor prihvaćanja i odbijanja. Učenici su po završetku pisali na obrascu ružičaste majice pozitivne poruke  sebi. Zajednički su analizirali napisane poruke i odabrali „naj“ poruku.

objavio: Dijana Grginčić   datum: 27. 2. 2017.