Terenska nastava u šumu Kozjača

U utorak, 25.2.2020. u šumi Kozjača, u dijelu koji se naziva Mokrice, GLOBE-ovci su izvršili analizu tla.

Terensku nastavu organizirali smo u suradnji s Hrvatskim šumama d.o.o. ispostava Karlovac. Na odredište smo stigli kombijem hrvatskih šuma u pratnji  dipl. ing. šumarstva gospodina Bezjaka. On nas je uputio na mjesto gdje smo mogli iskopati pedološki profil dubine 1 m.

Uz pomoć gospodina Bezjaka  najprije smo prepoznavali  dominantne i kodominantne vrste drveća. Pokazao nam je i biljne vrste poput obične borovnice, pitomog kestena, običnog vrijesa i dlakave bekice.

Analizom presjeka profila uočili smo pet horizonata. Tlo je bilo vlažno.

Za svaki horizont odredili smo njegovu debljinu, sadržaj korijenja, kamenja, strukturu, konzistentnost, teksturu, dominantnu i kodominantnu boju te sadržaj karbonata.

Tekstura svih horizonata upućivala je da se radi o ilovastom pijesku ili pijesku. Svi horizonti imali su granularnu strukturu i bili su rahli. Malo karbonata odredili smo u prva dva horizonta, a u ostalima nije bilo karbonata.

Uzorke tla iz svakog horizonta ponijeli smo sa sobom kako bismo u učionici mogli odrediti pH tla.

U učionici smo odvagali 20 g tla i pomiješali s 20 ml destilirane vode. Smjese smo profiltrirali i pomoću pH metra odredili pH svakog horizonta tla.

Izmjerili smo pH vrijednosti  od 6,4 do 6,8.

Naša analiza tla pokazala je da se radi o kiselom pjeskovitom tlu, što je pogodno za rast biljnih vrsta koje smo tamo vidjeli.

objavio: Ankica Veseljić   datum: 28. 2. 2020.