2024-02-09 17:03:00

Analiza tla na Borlinu

U srijedu 7. veljače mladi GLOBE-ovci uputili su se na terensku nastavu zajedno s učenicima Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac.

Terensku nastavu organizirali smo u suradnji s Hrvatskim šumama d.o.o. ispostava Karlovac koji su nam pomogli pronaći odgovarajuću lokaciju na Borlinu.

Iskopali smo pedološki profil dubine 100 cm u kojem smo analizom presjeka uočili sedam različitih horizonata tla. Za svaki horizont odredili smo njegovu debljinu, sadržaj korijenja, stijena, strukturu, konzistentnost, teksturu, dominantnu i kodominantnu boju te sadržaj karbonata.

  

Svi horizonti imali su granularnu strukturu i bili su prhki. Teksturu prvih pet slojeva procijenili smo kao ilovasti pijesak, a zadnja dva sloja kao ilovaču. U nijednom sloju nije bilo karbonata.

Uzorke tla iz svakog horizonta ponijeli smo sa sobom kako bismo u učionici mogli odrediti pH tla. U učionici smo odvagali 20 g tla i pomiješali s 20 ml destilirane vode. Smjese smo profiltrirali i pomoću univerzalnog pH indikatora odredili smo pH svakog horizonta tla. Prema izmjerenim vrijednostima  zaključili smo da je tlo blago kiselo što pogoduje rastu biljnih vrsta pitomog kestena, hrasta kitnjaka, bujadi i običnog vrijesa koje smo vidjeli na terenu. 

Također smo u jednom sloju pronašli i neobičnog stanovnika za naše područje, škorpiona (Euscoripius sp.). Njihov životni prostor obuhvaća prostor s visokom temperaturom i određenim stupnjem vlažnosti. Kako sve toplija klima postepeno mijenja sastav flore i faune, tako se ove vrste sve češće mogu pronaći i u kontinentalnim dijelovima RH.

Mali i veliki GLOBE-ovci su učili jedni druge, a vrijeme u zajedničkom druženju i učenju je brzo proletjelo. Veselimo se budućim susretima i zajedničkoj suradnji.

 


Osnovna škola Banija