2012-12-07 09:27:43

NATJECANJE U PIKADU - Prevencija ovisnosti

05.12.2012. u školskoj dvorani održano je natjecanje u pikadu koje je vodio Igor Pruginić, prof. tjelesne i zdravstvene kulture.

Natjecanje se održalo povodom MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI , a održalo se za učenike od 5. - 8. razreda. U natjecanju su sudjelovale OŠ Grabrik i OŠ Švarča, naravno svatko u svojoj školi, a na kraju je slijedio konačni poredak po razredima.

 

 

BAVLJENJE SPORTOM - DOBAR PREDUVJET U PREVENCIJI OD OVISNOSTI

      Značajna osobina mladenačke dobi je osjećaj nesigurnosti statusa, izgleda i sl. Bitnu ulogu u očitovanju mlade osobe ima i njegov odnos prema samome sebi i prema društvu. Negativno samopoimanje odražava nepovjerenje prema sebi i vlastitim vrijednostima što ometa postizanje uspjeha u životu isto kao i precjenjivanje i neizgrađen odnos prema vlastitoj ličnosti. Doba mladenaštva karakterizira tzv. adolescentna kriza koju često prati smanjenje utjecaja obitelji i škole a pojačan utjecaj vršnjaka. Zbog zadovoljavanja svoje potrebe za sigurnošću mladi se često uključuju u grupu koja im pruža mogućnost uvida u osobnu kompetentnost . Biti prihvaćen vrlo je značajno za pojedinca u mladenačkoj dobi, kad je potreba za druženjem i prihvaćanjem najizraženija. Ukoliko mlada osoba uspije zadovoljiti tu svoju težnju, razvija se samopouzdanje, samopoštovanje, i vlastita vrijednost. Upravo su sportske grupe i klubovi često prava prilika da mladi u njima razviju navedene osobine i potrebe. U protivnom mogu biti izloženi pritisku takve grupe vršnjaka koja će ih nerijetko dovesti u situacije koje uključuju razna devijantna ponašanja. Nezadovoljavanje mladenačke potrebe za neobičnošću, priznanjem i isticanjem može dovesti do različitih teškoća i uvjetovati neprimjerno ponašanje.
 

Rezultati većine dosadašnjih istraživanja u psihologiji sporta relativno konzistentno ukazuju na to da su sportaši, nezavisno o vrsti sporta, ekstravertiraniji i emocionalno stabilniji od nesportaša (Morgan 1990, prema Newcombe , Boyle 1995).

sportska aktivnost pozitivno djeluje na razvoj ličnosti smanjujući anksioznosti i konverzivne oblike ponašanja, a kanalizirajući agresivne, te potpomaže proces socijalizacije osiguravajući modele za imitaciju i identifikaciju, te specifične socijalne situacije u kojima pojedinac uči i prihvaća određene norme ponašanja, vrijednosti i stavove (Horga, 1993.) Organizirana sportska aktivnost reducira anksioznost i depresiju

 

EKIPA OŠ BANIJA

 

8. razredi

                               Josip Župčić/OŠ Švarča - 1.                                  

Antonio Valentić/ OŠ Banija - 2.

Antonio Horvatić/OŠ Grabrik - 3.

___________________

7. razredi

       Kristijan Grabovac/OŠ Švarča  -1.

David Močilac/OŠ Grabrik - 2.

Silvijo Ivanišević/OŠ Banija - 3.

_______________________

5. i 6. razredi

        Antonio Vuković/ OŠ Švarča  - 1.

Filip Cindrić/OŠ Banija - 2.

David Dičko/OŠ Švarča - 3.

 

 

 

             

 

         


Osnovna škola Banija