2015-12-16 20:12:14 BIti dobar to je fora! U utorak, 15.12.2015. završio je Mjesec borbe protiv ovisnosti. Način na koji smo ga obilježili odraz je snage našeg zajedništva ali i odgovornosti prema generaciji djece koju odgajamo za zdraviju i bolju budućnost. Iako smo u ovom Mjesecu borbe protiv ovisnosti snažnije pokazali da se borimo protiv svih negativnosti „svijeta“ koji nas okružuje i koji dovodi u kušnju naše učenike, nastavljamo i dalje sa obranom onih koji su nam najvažniji. Tijekom cijele školske godine, a ne samo u Mjesecu borbe protiv ovisnosti branimo, čuvamo, štitimo i odgajamo za zdravlje. Polako slažemo puzzle koje su važne za proces oblikovanja zdrave osobnosti. Obitelj kao najvažniji sustav u životu djeteta i dalje predstavlja najbolju prevenciju no škola ima odgovornost preduhitriti situacije koje bi mogle dovesti do problema. Biramo intervencije kroz afirmaciju pozitivnih vrijednosti i „pletemo“ mrežu podrške. Kroz različite radionice i predavanja za učenike kroz ovaj Mjesec nastojali smo im pružiti podršku u njihovom odrastanju. Organizirali smo i predavanja za roditelje i nastavnike. Važnost informiranja odraslih bitan je za proces stvaranja podrške što smo nastojali i ostvariti. Naša „mreža“ će zasigurno mnogima ublažiti negativan utjecaj „svijeta“. Želimo naše učenike osnažiti i osamostaliti, osposobiti ih za život. Učenjem savladavanja malih zapreka dijete trenira za nadilaženje većih koje ga očekuju. Pozitivna slika o sebi jaka je obrambena snaga prema različitim rizicima s kojima će se dijete u životu sresti, a među kojima je i ovisnost. Ne možemo osigurati djeci neki drugi svijet, imamo ovaj u kojem živimo i nije realno očekivati da se dijete neće susresti s različitim izazovima, s različitim napastima. Susrest će se. Pitanje je koliko će u tom trenutku biti osnaženo i sposobno oduprijeti se negativnom, napraviti dobre izbore. Koliko smo mi u školi važan element u odabiru dobrih izbora govore nam svakodnevne situacije, svjedočanstva djece, njihov uspjeh i neuspjeh, zahvale i kritike, privrženost i otpor… Dijana Grginčić, prof.soc.ped.
RADIONICE U SKLOPU ŠPP-a Kroz polugodište organizirane su radionice za učenike 3.,4. i7. razreda koje je provodio preventivni tim škole u sastavu: Petrekanić, Grginčić, Graša, Grgurić Jurić, Mastelić Milanović, Zoraja, Puškarić, Dedić Učenici su kroz zanimljive radionice učili o načinima produktivnije komunikacije, povjerenju i što je potrebno za uspješan odnos, kako slušati i još puno toga.
OVISNOST O CIGARETAMA NAŠIH ČLANOVA OBITELJI?! - učenici 3.a i 3.b razreda/ učiteljice: Puškarić, Gažan Učenici su kroz koorelaciju predmeta ( LIK +SRO+HRV ) razgovarali o različitim ovisnostima te osvijestili ponašanja svojih članova obitelji. Koristili su likovnu tehniku tuš i flomastere kako bi svatko od njih nacrtao strip pod nazivom "Zabranjeno pušenje". Učenici su nakon radionica izložili svoje radove.
RADIONICA ZDRAVE PREHRANE - učenici 1.a i 1.b razreda/ učiteljice: Jakin, Bajac Učenici su podijeljeni u 8 grupa predstavljali određenu vrstu namirnice, a namirnice su izrezivali iz novina te ih lijepili na određeno mjesto u piramidi pravilne prehrane. Zajedno s učiteljicama razgovarali su o važnosti zdravih izbora te važnosti zdrave prehrane ŠTO JE TO OVISNOST? - učenici 6.b razreda/ razrednica: Ana Graša Učenici 6.b razreda u Mjesecu borbe protiv ovisnosti izradili su knjigu o ovisnostima. Svaku su ovisnost prikazali crtežom te naveli njihove posljedice. Opisali su ovisnosti o cigaretama, alkoholu, drogi i internetu.
ŽUPANIJSKO STRUČNO VIJEĆE VODITELJA ŠKOLSKIH PREVENTIVNIH PROGRAMA ZA OSNOVNE I SREDNJE ŠKOLE KARLOVAČKE ŽUPANIJE Voditeljica županijskog stručnog vijeća Dijana Grginčić održala je u OŠ Banija aktiv za koordinatore ŠPP-a. Teme i predavači na vijeću su bili: 1.ŠPP, Mjesec borbe protiv ovisnosti, Dijana Grginčić, prof.soc.ped. 2. Preventivni program Grada Karlovca – primjer dobre prakse, Andreja Navijalić, prof. 3. Evaluacija preventivnih programa, doc.dr.sc. Valentina Kranželić 4. Socijalne vještine – iskustvene radionice, Sonja Jarebica, soc.ped
PREDAVANJE ZA RODITELJE UČENIKA SEDMIH RAZREDA Socijalna radnica Sanda Lovrić održala je predavanje na temu adolescencije. Koji su to izazovi odrastanja za učenike i njihove roditelje te koje vještine nužno roditelji trebaju imati kako bi se uspješnije nosili s tom "dobi" sve su to pitanja koja su privukla pozornost roditelja.
ANKETA O PUŠENJU - učenici 8.A i 8.B razreda/ školska knjižničarka, defektologinja i nastavnica informatike Cilj ankete je bio saznati koliko učenika osmih razreda puši te koliko su svjesni posljedica pušenja. Anketa je bila anonimna i provedena je među učenicima osmih razreda OŠ Banija. Sastojala od 14 pitanja na kojoj su učenici mogli zaokružiti jedan ili više odgovora. Anketirano je 42 učenika. Pitanja i odgovori su obrađeni i prezentirani učenicima. Rezultati ankete su pokazali da: - nekoliko učenika puši, ali ne redovito - cigarete uglavnom nabavljaju od prijatelja ili uzimaju roditeljima koji puše - velika većina je navela da učenici većinom počinju pušiti u sedmom i osmom razredu -roditelji učenika koji puše uglavnom nisu informirani o tome - glavni razlog zašto učenici uopće počinju pušiti je da ispadnu važni pred vršnjacima. - svi učenici su jednoglasno naveli da smatraju da je pušenje štetno za zdravlje |
Osnovna škola Banija |