Dječji tjedan u Gradskoj knjižnici

Učenici 6.a razreda sudjelovali su na Odjelu za djecu i mladež, a  u sklopu Dječjeg tjedna, u radionici  „A znaš li ti prišiti gumb?” i kvizu o poznavanju riječi iz karlovačkog dijalekta.

Budući da je Dječji tjedan ove godine posvećen životnim vještinama, naši šestaši pokazali su kako se snalaze s drevnom vještinom šivanja. Na radionici su prvo napisali jesu li ikada šivali. Većina odgovora glasilo je kako nikad nisu šivali, ali našlo se i nekih zanimljivih odgovora: „Šivala sam krpu, robu, pseći krevetić”; „Šivao sam par puta majice, nije mi išlo.”; „Šivo sam si kopačke.”
Nakon pisanja trebalo je uvesti konac u iglu i zašiti gumb na jedan kartončić.

Nakon radionice uslijedio je kviz. Učenici su trebali navesti književni naziv za neke stare karlovačke riječi izdvojene iz rječnika autorice Morane Rožman. Razred se podijelio u dvije skupine koje su zajedničkim snagama trebale odgonetnuti što su to: špengler, šuster, tišljer, šnajder, škljocalo, kelner, šolnštajnfeger, kartodrapac... Ako nisu dobro odgovorili ili ako nisu znali odgovor, potražili su ga u Rječniku karlovačkog urbanog plemena.

Nakon kviza voditelji su provjerili koliko su pojmova zapamtili i ugodno se iznenadili jer su zapamtili većinu. Osim Rječnika karlovačkog urbanog plemena, učenicima su predstavili i neke zanimljive knjige o šivanju koje su mogli posuditi na Dječjem odjelu.

objavio: Ivana Kovačević Opačić   datum: 10. 10. 2024.

Jelovnik 14.10.-18.10.pdf

« Listopad 2024 »