EUROPSKI TJEDAN ODRŽIVOG RAZVOJA 2021.

OŠ Banija uključila se u sedmi po redu Europski tjedan održivog razvoja 2021. u razdoblju od 18. rujna do 8. listopada pod motom „Misli globalno, djeluj lokalno“.

Europski tjedan održivog razvoja (ETOR) je europska inicijativa za poticanje i stvaranje vidljivih aktivnosti, projekata i događaja koji promiču održivi razvoj i Globalne ciljeve održivog razvoja (GCOR). U skladu sa svojim motom „Misli globalno, djeluj lokalno“, Tjedan održivog razvoja usredotočuje se na lokalne projekte održivosti te mnogim ljudima diljem Europe donosi svijest o pitanjima održivosti.

OŠ Banija uključila se u ovu inicijativu prvi puta i bila je jedan od 52 sudionika iz cijele Hrvatske. https://esdw.eu/country/croatia/

Inicijativu smo započeli informativnim predavanjem i radionicom za učenike kako bi više saznali o 17 ciljeva održivog razvoja UN-a. Tijekom radionice svaki učenik je odabrao jedan cilj održivog razvoja (svijet bez gladi, zaštitimo klimu, kvalitetno obrazovanje, održivi gradovi i zajednice, očuvanje života na Zemlji,…) i izradio digitalni informativni letak na kojem je prikazao aktivnosti koje može provoditi u svojoj lokalnoj zajednici u svrhu ostvarenja tog cilja.

Informativni pano s letcima postavili smo u halu škole kako bi informirali ostale učenike o inicijativi i potaknuli ih da svakodnevno aktivno provode predložene aktivnosti sa svojim obiteljima.

Aktivnost koju smo proveli u cijeloj školi bila je prikupljanje plastičnih boca kako bismo osigurali novčana sredstva za kupnju sobnih biljaka.

Prikupljenim novčanim sredstvima od prodaje boca kupili smo sobno bilje za svaku učionicu, tegle i zemlju za presađivanje.

Svaki razred je dobio jednu presađenu sobnu biljku o kojoj će se brinuti zajedno sa svojim razrednikom. Na taj način pridonijeli smo zaštiti klime i okoliša, što je jedan od ciljeva održivog razvoja UN-a, te smo ujedno zazelenili OŠ Banija.

Učiteljice Ankica Veseljić i Dragana Škrtić

objavio: Ankica Veseljić   datum: 28. 10. 2021.