Sedmaši na terenskoj nastavi u Parku prirode Medvednica i u Oroslavju

Cilj terenske nastave za sedme razrede bio je posjet Parku prirode Medvednica, točnije Rudniku Zrinski te posjet Parku znanosti u Oroslavju.

U blizini planinarskog doma Grafičar nalazi se područje zvano Rudarski vrt na kojem se još u srednjem vijeku  tražila ruda. Rudnik Zrinski je otvoren u 16. stoljeću kada je u podzemlju Medvednice pronađen galenit u kojem se kao primjesa  nalazi srebro. Učenici su saznali u kakvim se teškim uvjetima kopalo i svakodnevno riskirao život. Spuštajući se u mračne hodnike rudari su se uzdali u svoju zaštitnicu, svetu Barbaru. Pokazalo se da nalazište baš i nije bilo izdašno, trebalo je istaliti čak tonu galenita da  bi se dobilo pola kilograma srebra, pa je već polovicom 17. stoljeća rudnik zatvoren.

U hladu guste bukove šume ispred rudnika učenici su sudjelovali u radionici orijentacije u prirodi i usput saznali više o samom parku koji je pod zaštitom od 1981. godine. Danas je taj prostor omiljeno izletište brojnih Zagrepčana.

U popodnevnim satima čekalo nas je istraživanje u Parku znanosti u Oroslavju. To je park edukativnih eksponata osmišljenih s ciljem promocije znanja i znanosti. Učenici su isprobali odsvirati himnu Europe u hodu, razgovarali šaptom na 30 metara i sl.

Puni dojmova iz zelenog Zagorja vratili smo se u Karlovac u večernjim satima u pratnji razrednica Ivane Kovačević Opačić, Marijane Žunac Ribičić i Dijane Vratarić te učiteljice geografije Snježane Miroslavić, socijalne pedagoginje Dijane Grginčić kao i pomoćnice u nastavi Suzane.

Pripremila: Snježana Miroslavić

objavio: Antonija Mastelić Milanović   datum: 30. 5. 2022.