Ekskurzija učenika osmih razreda Sinj – Šibenik – Trogir – Split

Učenici 8.a i 8.b razreda od 3. do 6. lipnja bili su na svojoj završnoj osnovnoškolskoj ekskurziji u srednjoj Dalmaciji. Prošlogodišnja generacija osmaša završila je osnovnu školu bez odlaska na ekskurziju dok ovogodišnja generacija nije bila zakinuta za ovaj značajni oblik izvanučioničke nastave.

Prvi dan naši osmaši imali su na programu posjet viteškog grada Sinja odnosno razgled Muzeja sinjske alke. Uz video projekciju rekonstrukcije bitke pod Sinjem učenici su uz odličnog vodiča mogli vidjeti mnoštvo odora, opreme i oružja kao i prikaz alkarske povorke načinjen u prirodnoj veličini.

U poslijepodnevnim satima učenici su se smjestili u apartmansko naselje Medena u Segetu Donjem u blizini Trogira. Slijedilo je nezaobilazno kupanje u moru.

Nakon večere na red je došao zabavni dio programa odnosno Olympic games. Riječ je bila o zabavnim starim igrama. Naši su se učenici predstavili muškom ekipom NK Kupa koja je zauzela drugo mjesto i ženskom ekipom Breskvice.

Drugi dan započeo je vožnjom brodom do Šolte uz zaustavljanje u Maslinici te vožnjom, ručkom i kupanjem na Čiovu.

Ovaj pravi morski dan završio je večerom uz disko i natjecanje u poznavanju pjesama. Kako su na ekskurziji bili i učenici iz drugih škola, ovo su prave prilike za međusobno druženje. Natjecali su se učenici iz svih škola protiv učenica iz svih škola, a naše su djevojke prednjačile u prepoznavanju glazbenog izričaja.

Treći dan slijedio je obilazak i razgled Trogira i Splita u pratnji lokalnih vodiča. Bili su ovo pravi satovi povijesti i umjetnosti. Stari grad Trogir mjesto je svjetske baštine. Učenici su mogli vidjeti katedralu sv. Lovre te poznati romanički portal koji je izradio majstor Radovan. Split i splitska Riva bili su polazište razgledavanja Dioklecijanove palače, Peristila s najstarijom katedralom na svijetu sv. Dujom, Zlatnih vrata i spomenika Grguru Ninskom te ostalih brojnih znamenitosti.

Po povratku u apartmane slijedilo je kupanje, vožnja kajacima, vožnja biciklom, sportske igre. Večer je bila oproštajna uz prezentaciju fotografija u disku.

Posljednji dan put nas je vodio u Krešimirov grad Šibenik te Sokolarski centar Dubrava u Pakovom Selu. Šibenik smo razgledali u pratnji mjesnog vodiča. Obišli smo simbol grada, katedralu sv. Jakova. Sokolarski centar Dubrava smješten je u gustoj borovoj šumi. Učenici su se upoznali s tajanstvenim životom nebeskih lovaca – sokolova uz izvrsnog vodiča. Na kraju je slijedio posjet Etnolandu Dalmati koji prikazuje život, tradiciju i običaje ljudi dalmatinske zagore u prošlosti.

Četiri dana brzo su prošla, a naši učenici još jednom su pokazali zašto smo na njih toliko ponosni.

Ekskurziju učenika vodile su razrednica Ana Graša te učiteljice kemije Ankica Veseljić i engleskog jezika Jelica Mrzljak.

objavio: Antonija Mastelić Milanović   datum: 10. 6. 2022.