Teatime 4 GLOBE 2019.

I u ovoj godini nastavljamo s projektom Teatime4 GLOBE koji će pomoći u boljem razumijevanju klimatskih promjena. Za „sadnju“ čaja odabrali smo dvije prigradske lokacije gdje je utjecaj čovjeka umjeren.

Vrećice čaja smo najprije izvagali, a onda zasadili 9.6. 2019. prema točno određenim pravilima. Vrećice čaja su označene crvenom i zelenom obojenom oznakom jer se u njima nalazi organska tvar koja se razlaže različitom brzinom. Razgradnja je izuzetno osjetljiv proces na promjene u okolišu, kao što su vlažnost tla i temperatura . Nakon 90 dana vrećice ćemo pažljivo iskopati, osušiti i izvagati organsku tvar te ćemo te podatke poslati znanstvenicima u Švedsku. Podatci će im pomoći u stvaranju globalne karte razgradnje organske tvari, odnosno kruženja ugljikovog dioksida čija količina u atmosferi utječe na klimatske promjene.

Vrećice čaja iskopali smo 11.9. 2019. Sušili smo ih tjedan dana na suncu, nakon toga otvorili, izvagali sadržaj i poslali podatke u predviđenom online obrascu.

objavio: Ankica Veseljić   datum: 11. 6. 2019.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.