European Rivers Resarch 2019.

Učenici GLOBE skupine od 17. do 24. listopada uključili su se u suradnji s JU Aquatika u europski projekt "Drinkable Rivers".

Cilj projekta je u intenzivnom periodu mjerenja prikupiti što više fizikalno-kemijskih parametara vezanih za analizu vode na što više europskih rijeka.

Naši učenici mjere većinu tih parametara (temperaturu vode, količinu otopljenog kisika, nitrite, nitrate, pH, prozirnost, električnu vodljivost, alkalitet) jednom tjedno na rijeci Kupi od 2003. godine. U ovom projektu   naučili su i odrediti količinu fosfata, klorida i Essherichie coli.

U intenzivnom periodu mjerenja JU Aquktika vrši mjerenja i na rijekama Dobri i Korani. Dobivene rezultate usporedit ćemo s rijekom Kupom. To ćemo moći učiniti i za druge europske rijeke jer se svi rezultati mjerenja unose u jedinstvenu bazu podataka.

Na ovaj način učenici (mladi) razvijaju svijest o važnosti čuvanja naših rijeka, analiziraju izmjerene fizikalno-kemijske parametre i njihov utjecaj na kvalitetu vode.

objavio: Ankica Veseljić   datum: 23. 10. 2019.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.