Državna smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola 2021.

Državna smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola i ove je godine održana online. Predstavljamo vam uspjeh naših vrijednih učenika i mentorice Ankice Veseljić, a osobito njihov projekt Posoli za pH koji je ocijenjen kao iznimno uspješan istraživački projekt.

Prvi dan, 17. 5. 2021. g. ispitivalo se poznavanje GLOBE sadržaja posebno za osnovne i posebno za srednje škole dok su drugi dan na smotri, 18. 5. 2021. g. predstavljeni istraživački GLOBE projekti.

Učenice 7. a razreda, Dora Bijelić, Ema Kralj i Mara Petančić zauzele su 7. mjesto od 23 ekipe u poznavanju GLOBE sadržaja za osnovne škole. Kada je riječ o projektima, ekipe iz 39 škola predstavile su 34 projekta.

U njihovom projektu, Posoli za pH, istraživali su GLOBE protokol za mjerenje pH oborina u kojem je navedeno da treba najprije izmjeriti električnu vodljivost uzorka i ako je ona manja od 200 μS/cm, potrebno je u uzorak, prije mjerenja, dodati određenu količinu kuhinjske soli i tek nakon toga izmjeriti pH vrijednost. Zanimalo ih je kako će dodatak kuhinjske soli utjecati na izmjerenu pH vrijednost.

Projekt je u GLOBE zajednici prepoznat kao iznimno uspješan jer pridonosi točnosti mjerenja što je osobito važno zbog usporedivosti rezultata mjerenja GLOBE škola iz cijelog svijeta.

Njihove zaključke i cijeli projekt možete pročitati na sljedećoj poveznici:

Osim Dore, Eme i Mare u projektu su sudjelovali i sljedeći učenici: Magdalena Panić, 7. r., Anja Bosnić, 8. r., Mia Cvitak, 8. r. i David Žubčić, 8. r.

Svi koji se jednom uključe u GLOBE program postaju pravi promatrači prirode. Provodeći mjerenja po određenim protokolima, njihove aktivnosti ne prestaju završetkom nastave ili posla već često postaju način života.

Našim učenicama, Dori, Emi i Mari kao i mentorici Ankici čestitamo na cjelogodišnjem radu i uspjehu na ovogodišnjem natjecanju i smotri uz nekoliko motiva prije samog natjecanja. Zaista im nije bilo lako no one su našle način da se zabave, a komisija da ih opusti prije prezentacije projekta. Želimo im da tako vesele ustraju u svome radu.

Valja naglasiti kako je konkurencija bila jaka, a međužupanijsko vijeće GLOBE Karlovac ostvarilo je najbolje rezultate u državi.

objavio: Antonija Mastelić Milanović   datum: 24. 5. 2021.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.