2021 Water Body Challenge Europe and Eurasia

19.5.2021. učenice Vita i Magdalena su odlično predstavile naš video s kojim smo sudjelovali na međunarodnom događanju Water Body Challenge.

Zadatak je bio da putem videa od 2 minute ili StoryMap predstavimo vodu koja je od velike važnosti za naš okoliš i lokalnu zajednicu. Kako GLOBE-ovci dugi niz godina rade fizikalno kemijsku analizu rijeke Kupe pokraj naše škole, a također je puno istraživačkih radova nastalo na temu rijeke Kupe odlučili smo snimiti video o rijeci Kupi.

Video smo snimili u Brođanima na Žitnoj lađi jer smo htjeli ukazati na povijesnu i sadašnju važnost rijeke Kupe za lokalnu zajednicu. Predstavili smo i novu analizu koju smo započeli raditi ove godine na rijeci Kupi u suradnji s Globe Italia i Deakin University iz Australije, a to je analiza mikroplastike u vodi. Smatramo da je ovo istraživanje jako važno za živa bića koja su vezana životom uz rijeku Kupu, ali i ljude koji iskorištavaju rijeku Kupu u poljoprivredne i rekreacijske svrhe.

U snimanju videa sudjelovale su učenice Magdalena Panić, Vita Čurčija, Sara Škaljac, Marina Ćosić, Marta Turković i Ema Vojak pod mentorstvom učiteljica Andreje Gašparović i Ankice Veseljić.

Vita i Magdalena su tijekom webinara odlično odgovorila na sva postavljena pitanja sudionika te smo dobili velike pohvale za naš video.

Video možete pogledati na poveznici: https://youtube.com/playlist?list=PLzKFl3S_nsWMXeJprbht9E_NTl8bFGva7

Snimku cijelog događaja pogledajte na poveznici: https://youtu.be/Nw9nTLGfleM

objavio: Ankica Veseljić   datum: 20. 5. 2021.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.