2021 My Tree in Spring

GLOBE skupina je 2.6.2021. putem online webinara predstavila svoj rad tijekom proljetne europske fenološke kampanje.

U kampanju smo se uključili petu godinu zaredom. Cilj kampanje je praćenje/fotografiranje stabala diljem Europe i stvaranje animiranog filma na temelju fotografija kako bi se vidjele promjene drveća tijekom godišnjih doba i rast tijekom godina. Pomoću mobilne aplikacije GrowApp fotografirati se može 6 različitih vrsta drveća: trešnja, lipa, hrast, bukva, lijeska i breza.

Ovogodišnja proljetna kampanja započela je početkom ožujka i završila početkom lipnja. Sudjelovalo je 189 škola iz 22 zemlje.

Tijekom kampanje pomoću mobilne aplikacije fotografirali smo dva puta tjedno našu brezu u školskom dvorištu i brezu na prigradskoj lokaciji. Osim fotografiranja, svakodnevno smo pratili i početak bubrenja i otvaranja pupova te smo mjerili duljinu listova dok nisu dosegnuli punu veličinu.

Osim ovih aktivnosti još smo mjerili visinu naših stabala i prsni promjer. Iz prsnog promjera izračunali smo prosječnu starost naših breza. Također smo izračunali i ukupnu količinu ugljika koje naše breze mogu pohraniti što je izuzetno važno zbog biološkog ciklusa ugljika i  procesa fotosinteze.

Sve svoje aktivnosti objavljivali smo na forumu kampanje, a također smo surađivali sa svojom partnerskom školom, koja nam je određena, a koja promatra istu vrstu stabla.

Ove godine škola partner nam je bila OŠ Dubovac koja također promatra brezu u svom školskom dvorištu. Fotografije, grafove i ostale aktivnosti koje smo izmjenjivali možete pogledati na našoj zajedničkoj Padlet ploči: https://padlet.com/aveseljic/714c6nkjrvt56wjm

Za završetak kampanje održan je online webinar Spring observations and cooperation na kojem su naše učenice Marina, Marta i Magdalena predstavile naš zajednički rad i odgovarale na pitanja sudionika.

objavio: Ankica Veseljić   datum: 7. 6. 2021.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.