Korisnik:
GLOBE

SAT  VRIJEME
8.  14.00 - 14.45

Terenska analiza tla 23.10.2021.

U subotu 23. 10. 2021. GLOBE-ovci su u šumi Kozjači napravili analizu tla i naučili kako se radi standardni protokol za određivanje ciklusa ugljika.

Na terenskoj nastavi bile su OŠ Banija, OŠ Dubovac, OŠ Dragojle Jarnević, OŠ Mahično, Šumarska i drvodjeljska škola i Gimnazija iz Karlovca, a imali smo i goste iz OŠ Rugvica iz Zagreba zbog zanimljivosti tema.

Terensku nastavu organizirali smo u suradnji s Hrvatskim šumama d.o.o. ispostava Karlovac. Na početku našeg susreta dipl. ing. šumarstva gospodin Oliver Vlainić i dipl. ing. šumarstva gospodin Josip Bezjak održali su zanimljivu edukaciju o gospodarenju šumom, te su nam pokazali karakteristične biljne vrste za ovo područje. Ukazali su nam i na problem invazivnih vrsta koje šumari mehanički uklanjaju jer su zbog lakog razmnožavanja sve veća prijetnja autohtonim biljnim vrstama. Također smo naučili da je Kozjača u prošlosti bila rubni dio Panonskog mora pa smo na stazicama vidjeli puno oblih kamenčića koje je voda nekada oblikovala. Vidjeli smo i biljne vrste poput paprati i divljeg kestena koje vole pjeskovito i kiselo tlo što nam je kasnije pomoglo pri analizi tla.

Imali smo prilike koristiti i instrumente koje šumari koriste za mjerenja prsnog promjera stabala i visine stabala.

Usprkos kiši iskopali smo i pedološki profil dubine 130 cm u kojem smo analizom presjeka uočili šest različitih horizonata tla. Za svaki horizont odredili smo njegovu debljinu, sadržaj korijenja, kamenja, strukturu, konzistentnost, teksturu, dominantnu i kodominantnu boju te sadržaj karbonata. Svi horizonti imali su granularnu strukturu i bili su prhki. Četvrti sloj je imao teksturu glinene ilovače, a svi ostali slojevi teksturu ilovastog pijeska. U nijednom sloju nije bilo karbonata.

Uzorke tla iz svakog horizonta ponijeli smo sa sobom kako bismo u učionici mogli odrediti pH tla i gustoću čestica.

Na kraju smo se upoznali sa standardnim protokolom za određivanje ciklusa ugljika, prema kojem smo na površini 15 m*15 m mjerili prsni promjer svih stabala kako bi kasnije mogli izračunati koliko ugljikovog dioksida može stablo vezati iz zraka.

Vrijeme je brzo prošlo u zajedničkom učenju i druženju pa nam je pred kraj prestala i kiša. Veselimo se idućem susretu gdje nastavljamo naše analize tla u razredu.

objavio: ANKICA VESELJIĆ   datum: 24. 10. 2021.

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju s znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se je morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadina. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt. Dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takova prilika. Možete pogledati ppt. na web str. naše škole.

« Kolovoz 2022 »

Prognoza vremena

Ispis statistike od 24. 8. 2018.

SVE ZA ŠKOLU
 • CARNet