Ovogodišnji naglasak Dana medijske pismenosti je osvještavanje djece i mladih o njihovom digitalnom otisku, koji stvaraju svojim aktivnostima na internetu i društvenim mrežama, te edukacija o dezinformacijama i provjeravanju informacija.
U školskoj knjižnici i informatičkoj učionici učenice šestih razreda sudjelovale su na radionici Filter sreće. Uključili smo se u projekt #Svoja kojem je cilj jačanje samopouzdanja, svijesti o postojanju raznih stereotipa na internetu i društvenim mrežama te poticanje pozitivne slike o vlastitom izgledu u online okruženju za djevojčice i djevojke u dobi od 10 do 16 godina.
Učenice su koristile edukativne materijale uz interaktivne aktivnosti, kritički razmišljale, vodile rasprave i dijalog te imale priliku izraziti vlastito mišljenje.
Učenice su osmislile dobre karte s pozitivnim i poticajnim porukama jedna drugoj za koje su na kraju izradile postere. Učenice su postere dizajnirale i izradile pomoću alata Canva na satu informatike.
Karte s pozitivnim i poticajnim porukama izložene su na panou:




Korištenje obrazovnih materijala iz projekta #SVOJA. (Svi materijali nose licencu CC BY-NC-SA).
Povodom Dana medijske pismenosti učenici osmog razreda Vjeko Šoštarić i Niko Žugečić sudjelovali su na filmskom natječaju za djecu i mlade Je li ovo stvarno?. U sklopu natječaja učenici su imali zadatak izraditi video uradak na temu dezinformacija.
Cilj filmskog natječaja je potaknuti djecu i mlade na kritičko promišljanje o sadržajima s kojima se susreću u medijima, prvenstveno na internetu, društvenim mrežama i aplikacijama za dopisivanje, te prepoznavanje onih za koje je važno zapitati se jesu li stvarni, a onda i njihovo provjeravanje. Odabrani filmovi koristit će se u edukacijske svrhe, a cilj je da ih učenici izrade na zanimljiv, originalan i svoj način.