Učenici Osnovne škole Banija i ove su se školske godine uključili u sudjelovanje u Eratostenovom eksperimentu koji se svake godine održava prvi dan proljeća i prvi dan jeseni pod vodstvom učiteljica Ankice Veseljić, Andreje Gašparović i Ane Graše. U projektu je sudjelovalo ukupno 5 877 škola iz 105 zemalja.

Eratostenovim eksperimentom se računa opsega Zemlje po meridijanu u solarno podne nad određenim područjem koristeći samo štap duljine 1 metar i mjernu vrpcu. Učenici su proveli mjerenja 20. ožujka 2025. godine u solarno podne koje je bilo nad Karlovcem u 12:03. U solarno podne, kad Sunce doseže svoj najviši položaj na na nebu, mjeri se duljina sjene štapa koji stoji okomito u odnosu na površinu zemlje. Pomoću duljine sjene štapa računa se kut pod kojim Sunčeve zrake padaju na Zemlju.
Dobiveni podaci se izmjenjuju sa školama koje se nalaze na istom meridijanu i sa zamišljenom školom na ekvatoru. Udaljenost između škola s kojom se izmjenjuju podaci mora biti najmanje 200 km. Uspoređujući mjere kuta i udaljenosti između škola računa se opseg Zemlje po meridijanu.

U mjerenju su sudjelovali učenici osmih razreda.

Duljina sjene štapa iznosi 100 cm, a kut pod kojim Sunčeve zrake padaju na Zemljinu površinu iznosi 45 stupnjeva.
Dobivene podatke izmijenili smo sa zamišljenom školom na ekvatoru jer udaljenost između naše škole i prijavljenih škola koje se nalaze na istom meridijanu kao i mi nije veća od 200 km.

Koristeći formulu

izračunali smo da je opseg Zemlje po meridijanu 40 320 km, dok je stvarna duljina 40 076 km. Pogreška u dobivenom rezultatu iznosi 0.6 % što znači da smo bili precizni u mjerenju.
Učiteljice Ana, Andreja i Ankica