U ponedjeljak, 12. svibnja 2025. g. učenici četvrtih razreda OŠ Banija i PŠ Hrnetić boravili su u Šumskoj školi Klijanac i Pup udruge Eko Pan. Izvanučionička nastava Klijanca i Pupa jedinstven je primjer iskustvenog učenja na teme snalaženja i orijentacije, upoznavanja biljnog i životinjskog svijeta što su sastavni dijelovi kurikuluma predmeta Priroda i društvo.
Po dolasku na Muljavu, učenike je iznenadila jutarnja tjelovježba i to s ruksacima na leđima. Trebalo se pripremiti kako bi se tijelo zagrijalo za kasnije aktivnosti. Nakon doručka učenici su podijeljeni u tri skupine u kojima su prolazili kroz specifične zadatke triju radionica: Snađi se, Uradi sam(a) i Flora i fauna. Svaka radionica trajala je jedan školski sat nakon čega je uslijedila kratka pauza za igru i okrijepu te rotacija po skupinama. Na taj su način svi prošli kroz sve radionice.




Učenje u prirodi, na svježem zraku, na travnjaku, uz potok ili šetnjom po planinarskim šumskim stazama ne može se usporediti s klasičnom nastavom u učionici. Učenje u izvornoj stvarnosti osnovni je cilj svake terenske nastave.
Učenici su zatim upoznali i šumski bonton. Naučili su kako izgledaju i što su markacije (planinarske oznake). Snalazili su se u prostoru pomoću strana svijeta, uz kompas te na karti (planu mjesta). Naučili su kako mogu napraviti kompas pomoću igle i čepa, određivali vrijeme pomoću sunčanog sata i sjene. Upoznali su dio biljnog i životinjskog svijeta travnjaka i šume. Doznali su ponešto o razmnožavanju i prehrambenim lancima. Upoznali su različite vrste trava i dijelove tih biljaka. Vidjeli su kako se pomoću jedne aplikacije na mobitelu može vidjeti kako se zove neka biljka. Izrađivali su mali sunčani sat te čuli zanimljive priče iz povijesti Petrove Gore. Igrali su i neke nove igre. Prošetali su Rimskom poučnom stazom.






Drugi dio dana proveli su šećući planinarskim šumskim putem od spomenika na Velikom Petrovcu, uz ostatke pavlinskog samostana iz 15. stoljeća, do groba posljednjeg hrvatskog kralja Petra Svačića na Malom Petrovcu. Kratko iznenađenje donio je poslijepodnevni pljusak. Na livadi blizu spomenika uslijedila je završna igra s ciljem podizanja svijesti o očuvanju okoliša. Uz ritam štapića, zvečki i triangla bilo je zabavnije memorirati ekološke stihove.











Obogaćeni novim spoznajama, umorni i zadovoljni, vratili smo se u Karlovac u poslijepodnevnim satima. Fotografije mogu prenijeti samo dio našeg doživljaja.
Zahvaljujemo udruzi Eko Pan na besplatnoj školi u prirodi i radionicama te se nadamo budućoj suradnji.
Voditeljica aktiva: učiteljica Snježana Puškarić