Trees of Europe 2019

Osnovna škola Banija sudjelovala je ove godine u projektu „Trees of Europe 2019“. Simboličkom sadnjom drveća želi se ukazati na važnost očuvanja klime na Zemlji i globalnog zatopljenja koje ugrožava naš planet i život na njemu.

Osnovna škola Banija sudjelovala je u projetu „Trees of Europe 2019“ u koji se ove godine uključilo 205 škola diljem Europe.

Učenici koji sudjeluju u GLOBE programu zasadili su crvenu bukvu uz pomoć ostalih učenika i našeg domara.

Također smo joj napravili osobnu iskaznicu. Njezin latinski naziv je fagus sylvatica atropurpurea.

Bukva nosi simboliku tolerancije, strpljenja, lakoće duha i riječi, a može narasti do 7 metara visine. Nakon sadnje, domar nam je ispričao priču o uzgoju sadnice stabla – od sjemenke do sadnice.

Drvo je simbol središta svijeta te veze između neba i zemlje jer mu korijenje prodire duboko u zemlju, a grane se šire visoko u nebo. Drvo je život, proizvodi kisik važan za život. Drvo nam je prijatelj koji stvara sjenu i hlad dok šećemo šumom, ukrašava naše vrtove te pruža utočište raznim životinjama koje žive u njemu.

"Naći ćeš više u šumama negoli u knjigama. Drveće i kamenje naučit će te stvarima koje ti nijedan čovjek neće reći."
Bernard iz Clairvauxa

objavio: Ana Graša   datum: 15. 5. 2019.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.