U subotu, uoči obilježavanja Dana državnosti na igralištu naše škole bit će organizirano kvartovsko druženje. Riječ je o jedinstvenom projektu KAkvart kojim Grad Karlovac financira projekte gradskih četvrti i mjesnih odbora.
Organizatori su Gradska četvrt Banija i Glazbeni centar Buka uz partnerstvo s Udruženjem obrtnika Grada Karlovca i Osnovnom školom Banija.
Učenička zadruga Krijesnica također će imati svoj štand s ponudom proizvoda nastalih kroz grupe Vrijedne ruke, Zlatovez, Perlice, Školski vrt Vrtlek.
Svi ste pozvani na druženje uz glazbu i dobru zabavu.
Danas je u našoj školi održana predstava „Raspucavanje” u produkciji Kazališta Lutonjica Toporko iz Samobora, namijenjena učenicima od petoga do osmoga razreda osnovne škole.
Predstava je za učenike 5. i 6. razreda bila izvedena tijekom drugoga školskog sata, dok su učenici 7. i 8. razreda predstavu gledali tijekom trećega sata.
„Raspucavanje” donosi priču o trojici školaraca koji nisu smjeli u školi gledati veličanstvenu utakmicu Hrvatske i Brazila u četvrtfinalu Svjetskoga prvenstva 2022. godine u Dohi jer su bili kažnjeni. Jedan mentol bombon i jedna boca Coca-Cole bili su dovoljan razlog da ih učiteljica pošalje u prostoriju bez televizora te im oduzme mobitele.
Predstava prikazuje što su tijekom utakmice proživljavali Borna, Aleš i Kemal – dječaci različitih životnih priča i podrijetla. Dok pokušavaju pronaći način da barem osluškuju tijek utakmice, među njima se otvaraju teme međuvršnjačkog nasilja, rasne i spolne diskriminacije te drugih problema koji su sve prisutniji u današnjem društvu.
Kroz zajedničku ljubav prema nogometu i uzore koje pronalaze u hrvatskim reprezentativcima, dječaci postupno grade međusobno povjerenje, prijateljstvo i razumijevanje. Predstava snažno poručuje kako zajedništvo, prihvaćanje i empatija mogu pomoći mladima da postanu bolje i plemenitije osobe, spremnije za izazove života koji je pred njima.
Režiju i scenarij predstave potpisuje Vid Balog, a u predstavi Bornu, Aleša i Kemala glume Jakov Jozić, Jan Novosel i Roko Raguž. Hvala glumcima što su nas zabavili, nasmijali, ali i na porukama zajedništva koje su nam donijeli.
Tijekom školske godine u našoj školi provodi se projekt Zelena zona, usmjeren na razvoj ekološke svijesti i odgovornog odnosa prema prirodi. Projekt potiče učenike na aktivno sudjelovanje u očuvanju okoliša, razvijanje održivih navika te razumijevanje važnosti zaštite prirodnih resursa na lokalnoj i globalnoj razini.
Cilj projekta je razvijati svijest o ekološkim problemima, poticati zanimanje i osjetljivost učenika za zaštitu okoliša te promicati ciljeve održivog razvoja. U projekt su uključeni učenici različitih uzrasta, a posebno aktivnu ulogu imaju polaznici GLOBE skupine. Voditeljica projekta je učiteljica Ankica Veseljić, a u provedbi projekta sudjelujuDragana Škrtić, Andreja Gašparović, Ana Graša i knjižničarka Darinka Vučković.
EUROPSKI TJEDAN ODRŽIVOG RAZVOJA
2. listopada 2025. uključili smo se u Europski tjedan održivog razvoja. Europski tjedan održivog razvoja (ETOR) je europska inicijativa za poticanje i stvaranje vidljivih aktivnosti, projekata i događaja koji promiču održivi razvoj i Globalne ciljeve održivog razvoja (GCOR).
Ovogodišnja tema u našoj školi bila je održivo gospodarenje otpadom, recikliranje i briga za okoliš. Cilj nam je bio kod učenika razvijati svijest o važnosti odgovornog korištenja resursa te ih potaknuti na zajednički angažman u stvaranju ljepšeg i zdravijeg školskog prostora.
Učenici su tijekom rujna prikupljali plastične boce kako bi osigurali sredstva za kupnju teglica i materijala, a zatim su u sklopu radionice „Ozelenimo školu za održivu budućnost“ ukrašavali teglice prirodnim materijalima te u njih sadili cvijeće koje sada krasi školski hodnik.
Na taj su način učenici, kroz igru i kreativnost, spoznali da male promjene i odgovorno ponašanje mogu značajno pridonijeti očuvanju okoliša i stvaranju ljepšeg, zdravijeg i kvalitetnijeg zajedničkog prostora.
“VOLIM ŠUME”
Učenici 2. b razreda s učiteljicom informatike Draganom Škrtić te 3. b razreda i članovi Čitateljskog kluba sa školskom knjižničarkom Darinkom Vučković kao i učenici polaznici Likovne grupe razredne nastave s učiteljicom Zoricom Dedić, uključili su se u ovogodišnji likovni natječaj „VOLIM ŠUME!“ koji već petu godinu zaredom provodi Dukat.
Ovaj projekt predstavlja Dukatov doprinos održivoj budućnosti, povezujući ekološku odgovornost s edukacijom djece. Posebno mjesto u projektu zauzimaju učenici osnovnih škola i djeca predškolske dobi iz cijele Hrvatske, čiji likovni radovi izravno pridonose pošumljavanju naše zemlje prema jednostavnom, ali snažnom principu: jedan crtež = jedna sadnica stabla.
Ovogodišnja tema natječaja glasi: „Godovi – šumske priče u krugovima“. Djeca su kroz svoje crteže prikazala godove kao prirodne zapise vremena – tragove kojima stablo bilježi svoju prošlost. Svaki god priča priču o jednoj godini u životu stabla: o rastu, izazovima, snazi i pobjedi prirode.
Sudjelovanjem u ovom projektu naši su učenici pokazali kreativnost, ekološku osviještenost i ljubav prema prirodi, a istovremeno su doprinijeli očuvanju šuma i zelenijoj budućnosti za sve nas.
Bravo za naše male čuvare prirode koji su sudjelovanjem u natječaju omogućili sadnju 50 stabala!
EDUKACIJA O ODVAJANJU OTPADA
9. ožujka predstavnice tvrtke Čistoća održale su edukaciju „Odvajati otpad može svatko, vrlo je lako“ učenicima od 1. do 4. razreda matične škole i PŠ Donje Mekušje. Objasnile koliko vremena treba da se različiti otpad razgradi u prirodi, zašto je važno odvajati otpad i kako to pravilno izvesti, kako spriječiti nastanak otpada, ali i mogućnosti njegove ponovne uporabe. Učenici su također upoznati s radom reciklažnih dvorišta. U sklopu edukacije podijeljeni su i informativno-edukativni letci o odvajanju otpada i sklopive kutijice za odlaganje baterija. U praktičnom dijelu edukacije učenici su kroz igru bili u prilici pokazati stečeno znanje o odvajanju otpadnog papira i otpadne plastike u plave i žute spremnike.
SVJETSKI DAN RECIKLIRANJA I “DIGITAL CLEANUP DAY”
Povodom Svjetskog dana recikliranja i globalne inicijative „Digital Cleanup Day“, daroviti učenici sudjelovali su u radionici koju je vodila učiteljica informatike Dragana Škrtić. Tijekom radionice učenici su se upoznali s pojmovima digitalne ekologije, e-otpada i digitalnog ugljičnog otiska te važnosti odgovornog korištenja tehnologije. Kroz kreativnu aktivnost „Od starih tipki do novih priča“ izrađivali su natpise od recikliranog materijala, povezujući ekologiju, kreativnost i digitalne vještine. Aktivnost je potaknula svijest o održivom razvoju i važnosti zaštite okoliša u stvarnom i digitalnom svijetu.
DAN PLANETA ZEMLJE
Povodom Dana planeta Zemlje u školi su provedene brojne aktivnosti usmjerene na razvoj ekološke svijesti i odgovornog odnosa prema prirodi. Učenici su kroz različite nastavne i praktične aktivnosti – poput razvrstavanja otpada, izrade predmeta od recikliranih materijala, čišćenja okoliša i uređenja školskog cvjetnjaka – aktivno promišljali o zaštiti okoliša. Poseban naglasak stavljen je na povezivanje digitalnih vještina i ekologije te poticanje kreativnosti i održivog ponašanja.
POSJET RECIKLAŽNOM CENTRU
28. travnja učenici polaznici izvannastavne aktivnosti GLOBE i potencijalno daroviti učenici su u pratnji učiteljica Ankice Veseljić i Andreje Gašparović posjetili Centar za reciklažu CE‑ZA‑R d.o.o. u Zagrebu. Upoznali su se s procesima prikupljanja, oporabe i recikliranja otpada te važnosti pravilnog gospodarenja otpadom. Tijekom obilaska razgledali su suvremena postrojenja i naučili kako se štiti okoliš i iskorištavaju vrijedne sirovine. Aktivnost je završila kvizom znanja koji je dodatno potaknuo njihov interes za ekološke teme.
“MALI URBANI VRTLARI”
Učenici 5.b razreda, 8. svibnja u pratnji razrednice Martine Zoraje i knjižničarke Darinke Vučković, sudjelovali su u izvanučioničkoj aktivnosti u suradnji s udrugom Eko Pan u sklopu projekta „Mali urbani vrtlari“. Kroz sadnju biljaka razvijali su ekološku svijest, učili o održivim navikama i aktivno uređivali vrtni prostor. Boravak na otvorenom, suradnički rad i učenje kroz iskustvo dodatno su naglasili važnost brige za okoliš i povezivanja učenja sa svakodnevnim životom.
RADIONICA: “STEM EKSPERIMENT U TEGLICI”
U sklopu 3. STEM festivala u Ogulinu (StemOGrad) 19. svibnja učiteljice Ankica Veseljić i Dragana Škrtić provele su radionicu u kojoj su sudionici sadili čuvarkuću i kalanhou u staklene teglice te učili o uvjetima potrebnima za rast biljaka. Pomoću micro:bita pratili su temperaturu i količinu svjetlosti, povezujući prirodoslovlje i tehnologiju. Aktivnost je potaknula razvoj ekološke svijesti, praktičnih vještina i razumijevanje održivog pristupa uzgoju biljaka.
MEĐUNARODNI DAN BIORAZNOLIKOSTI I DAN ZAŠTITE PRIRODE
Povodom Međunarodnog dana bioraznolikosti i Dana zaštite prirode 22. svibnja održana je edukativno-kreativna radionica za učenike polaznike GLOBE aktivnosti i dodatne nastave iz biologije i kemije. Učenici su upoznali raznolikost i ugroženost leptira u Hrvatskoj te važnost očuvanja njihovih staništa kao pokazatelja zdravog ekosustava.
U kreativnom dijelu radionice izrađivali su motive leptira posebnom tehnikom slikanja bojama i pijeskom na drvenim podlogama, potičući kreativnost i dodatno razvijajući svijest o važnosti očuvanja prirode.
Radionicu na temu bioraznolikosti i zaštićenih vrsta leptira vodila je predstavnica tvrtke Karstazar j.d.o.o. Marina Trpčić u suradnji s umjetnikom Zoranom Babićem iz Krapine.
SADNJA HORTENZIJE I PRAĆENJE pH TLA
GLOBE grupa obogatila je školski okoliš sadnjom hortenzije ispred škole, koju su učenici dobili kao nagradu na državnom natjecanju. Učenici će pratiti pH vrijednost tla kako bi bolje razumjeli uvjete potrebne za rast biljke i utjecaj kiselosti tla na promjenu boje cvijeta hortenzije.
PRIKUPLJANJE STARIH BATERIJA
Projekt prikupljanja starih baterija uspješno je proveden u organizaciji učiteljice Ane Graše uz sudjelovanje 13 razrednih odjela. Tijekom cijele školske godine učenici su prikupljali baterije iz kućanstva i time aktivno doprinosili zaštiti okoliša i razvoju ekološke svijesti. Prikupljenih 289 kg baterija zbrinula je tvrtka Friš d.o.o., čime je osigurano njihovo odgovorno odlaganje i recikliranje. Najuspješniji razredi nagrađeni su priznanjima, a svi učenici pokazali su važnost zajedničkog djelovanja u očuvanju okoliša.
Učenici 8.a i 8.b u pratnji učiteljice povijesti Marije Crnjac Jović i knjižničarke Darinke Vučković posjetili su 22. svibnja putujuću izložbu „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ koja gostuje u Ekonomsko-turističkoj školi Karlovac.
Izložbeni paneli donose brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata. Anne Frank poznata je u cijelom svijetu kao simbol dječje žrtve holokausta. Za vrijeme nacističke okupacije, Anne živi u tajnom skrovištu, gdje tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je njezin zadnji zapis u dnevniku. Nažalost, Anne završava i umire u logoru. Jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.
Izložba je već obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je bila u 25 gradova. Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.
Na dan 22. svibnja obilježava se Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode. Tom je prilikom u školi održana edukativno-kreativna radionica za grupu učenika 5. – 8. razreda polaznike izvannastavne aktivnosti GLOBE i učenike dodatne nastave iz biologije i kemije koje vode Ankica Veseljić i Andreja Gašparović.
Radionicu na temu bioraznolikosti i zaštićenih vrsta leptira vodila je predstavnica tvrtke Karstazar j.d.o.o. Marina Trpčić u suradnji s umjetnikom Zoranom Babićem iz Krapine.
Učenici su čuli zanimljive činjenice o osnovnoj podjeli leptira na dnevne i noćne leptire, o postojanju 3 000 vrsta leptira u Hrvatskoj od kojih je 197 danjih i osobito o zaštićenim leptirima kao što su apolon, lastin rep, prugasto jedarce, velika prelijevalica, mala prelijevalica i veliki topolnjak. Nažalost, leptiri su ugroženi zbog gubitka prirodnih staništa, klimatskih promjena, intenzivne poljoprivrede, svjetlosnog onečišćenja. Učenici su zaključili kako je bioraznolikost leptira jedan od pokazatelja zdravog ekosustava.
Nakon edukativnog dijela slijedio je kreativni dio. Učenici su, tehnikom slikanja bojama i pijeskom na drvenim daščicama nastalim kao proizvodni višak, slikali leptire i druge motive poput cvijeća, riba i sl. Nakon početnog skiciranja motiva, boju pomiješanu s pijeskom nanosili su čačkalicama. Zanimljivost ove tehnike leži u teksturi materijala kojim se slika i reljefu koji ostavlja na površini.
Uz početno nepovjerenje učenika prema novoj tehnici i načinu rada, atmosfera je ubrzo postala opuštena, a učenici su svojim motivima odaslali ovogodišnju poruku Međunarodnog dana bioraznolikosti 2026. koja glasi – Djelovanje na lokalnoj razini za globalni učinak („Acting locally for global impact“).
Bio je ovo pravi spoj ekologije i umjetnosti. Tvrtka Karstazar se inače bavi istraživanjem, edukacijom, projektiranjem i savjetovanjem u zaštiti prirode.
Učenici sedmih razreda Osnovne škole Banija sudjelovali su 21. svibnja na književnom susretu s poznatom karlovačkom književnicom Bojanom Meandžijom. Tom prigodom autorica je predstavila svoj autobiografski roman Trči, ne čekaj me, koji progovara o teškim iskustvima djece tijekom Domovinskog rata u Karlovcu.
Roman je temeljen na stvarnim događajima iz autoričina života, a glavni lik upravo je sama spisateljica koja kroz dječju perspektivu opisuje ratne dane, strahove, odrastanje i snagu obitelji. Učenici su s velikim zanimanjem slušali o nastanku knjige, životu tijekom rata te važnosti očuvanja sjećanja i mira.
Susret je bio vrlo emotivan i poučan, isticao je važnost čitanja, razumijevanja povijesti i razvijanja empatije prema drugima.
Zahvaljujemo književnici Bojani Meandžiji na dolasku i zanimljivom druženju koje je učenicima približilo književnost, ali i važne teme iz naše karlovačke povijesti.