U OŠ Banija u sklopu projekta „Zajedno rastemo – jačamo obitelj“ udruge Frendofon provedene su edukativne radionice s učenicima te roditeljima učenika 1. razreda koje je provela psihologinja Monika Trupković.
Cilj edukacije bio je osnaživanje roditelja i jačanje emocionalne pismenosti djece kako bi se osjećali sigurnije, kompetentnije i smirenije te kako bi dobili podršku i konkretne primjenjive alate za izazove s kojima se susreću.
U radionicama su sudjelovali učenici drugog, trećeg i petog razreda te su kroz igru razvijali socio-emocionalne vještine. U ugodnoj i opuštenoj atmosferi vježbali su sposobnost prepoznavanja, razumijevanja, imenovanja i upravljanja vlastitim emocijama, kao i empatičnog reagiranja na emocije drugih. Krajnji cilj ove edukacije je razvijanje mentalne otpornosti koja se aktivno uči i razvija tijekom cijeloga života.
Projekt je financiran od strane Ministarstva demografije i useljeništva.
Školski dio projekta sakupljanja starih baterija priveden je kraju. U projektu je ove godine sudjelovalo 13 razrednih odjela od ukupno 23.
Dugogodišnja voditeljica projekta Ana Graša, učiteljica fizike i matematike, svake godine na početku nastavne godine upozna učenike s načinom provođenja projekta i njegovim primarnim ciljevima, a to su zajedničko djelovanje u zaštiti okoliša i podizanje ekološke svijesti.
Tijekom školske godine učenici prikupljaju stare baterije koje koriste u kućanstvu i donose ih u školu u razredne spremnike. Krajem svibnja slijedi vaganje prikupljenih baterija po razredima. Na kraju po baterije dolaze djelatnici tvrtke FRIŠ d.o.o. iz Križevaca.
Ove godine najbolje rezultate postigli su sljedeći razredi i pokazali se kao pravi eko ambasadori:
1. mjesto: 2.b – sakupili 130 kg baterija
2. mjesto: 4.b – sakupili 100 kg baterija
3. mjesto: 8.b – sakupili 21 kg baterija
Čestitamo najboljim razredima kojima su uručene zahvalnice i simbolični pokloni. Također, čestitamo svima ostalima na sudjelovanju. Svake godine upućujemo poziv i drugima da se uključe u ovaj vrijedan ekološki projekt.
Tvrtka FRIŠ d.o.o. pokrenula je projekt „Skupljamo zajedno stare baterije“ 2010. godine. Od tada se u projekt uključuje sve više škola i učenika, a tvrtka objavljuje rezultate projekta za svaku školsku godinu naglašavajući važnost odgovornog odlaganja starih baterija i očuvanja okoliša.
Karlovački maraton priča namijenjen je učenicima trećih i četvrtih razreda osnovnih škola, a organizira ga Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac. Kroz natjecanje u pisanju priča razvija se mašta, kreativnost, ljubav prema knjizi i čitanju te timski rad, a naša škola sudjeluje u ovom kreativnom natječaju od samih početaka.
Sedmi po redu Karlovački maraton priča bio je otvoren od 7. do 30. travnja 2026. godine i pristiglo je ukupno 17 kratkih priča napisanih uz pomoć Story Teller Cube kockica. Tročlano povjerenstvo, koje su činili književnica Ivana Francišković Olrom, Maja Đurašević, magistra edukacije hrvatskoga jezika i književnosti, te Mario Šimić, knjižničar, proglasilo je najbolje priče.
Učenice Lana, Marta, Nela i Vana iz 3. c razreda naše škole pod mentorstvom knjižničarke Darinke Vučković osvojile su treće mjesto sa svojom pričom Kuhar Marinko. Na zajedničkom druženju nagrađenih škola naše su učenice pročitale priču i poslušale ostale priče. Pročitajte njihovu priču i pogledajte fotografije sa zajedničkog druženja u gradskoj knjižnici.
POJMOVI: metla, šuma, lonac, čovjek, vjetar
Kuhar Marinko
Jednog ljetnog jutra iz kolibe na rubu šume čula se buka. Buka je dopirala iz kuhinje. U kuhinji je bio maleni kuhar po imenu Marinko. Marinko je jurio po kuhinji i lupao velikim loncima i kutlačama. Radi lazanje te slasne kolače za tulum u šumi.
Spustila se noć i Marinko je krenuo na noćni tulum. Kada je došao, svi su gosti već bili tamo. Bili su gladni i nestrpljivo su čekali da Marinko izvadi hranu. Podijelio je lazanje, a poslije su pojeli i ukusne kolače. Počeli su pjevati i plesati, a zabava je trajala dugo u noć. Odjednom, počeo je puhati olujni vjetar. Razrušio je stolove i razbacao tanjure i čaše. Svi su pobjegli osim Marinka. On je uzeo metlu i počeo čistiti. Znao je da nije lijepo ostaviti smeće iza sebe, pogotovo u prirodi.
Kada je počistio, vratio se u kolibu na spavanje. Bio je jako umoran i odmah je utonuo u san. Sanjao je idući noćni tulum i smišljao nove recepte.
Lana Trkeš, Marta Milošić, Nela Mikšić i Vana Steković, 3.c razred
Na ovogodišnjoj Balogijadi sudjelovalo je više od 1000 učenica i učenika iz svih krajeva naše zemlje, a naš učenik Neo Mandić iz 4.a razreda izabran je među nagrađene recitacije. Završna svečanost 8. Balogijade održana je u Svetom Petru Čvrstecu 29. svibnja 2026. godine, gdje je nastupao i Neo. Pjesma koju je izveo zove se Kupa i nije čudno zašto je odabrao baš ovu pjesmu jer, svi znamo, ona teče i pokraj naše škole.
Manifestacija Balogijada započela je 2015. godine kao Dan Zvonimira Baloga u čast našeg proslavljenog pisca i učitelja likovne kulture u OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno te njezinoj područnoj školi u Svetom Petru Čvrstecu. Svake godine zainteresirani učenici iz osnovnih škola u Republici Hrvatskoj javljaju se na krasnoslovno-scenski i likovni natječaj.
Po završetku natječaja stručna prosudbena povjerenstva odabiru najuspjelije radove koji se potom nagrađuju na završnoj svečanosti. Za sudjelovanje u krasnoslovno-scenskom natječaju potrebno je izvesti odabrano Balogovo djelo ili dio djela, dok je za sudjelovanje u likovnom natječaju potrebno kreirati likovni rad inspiriran motivima iz Balogova stvaralaštva ili samim piscem. Ove godine obilježen je i jubilarni 50. rođendan Malih priča o velikim slovima koje su brojnim generacijama djece bile prvi kontakt sa svijetom slova i čitanja.
Čestitamo Neu na uspjehu i knjižničarki Darinki Vučković koja je prepoznala potencijal našeg učenika.
Ovogodišnji Dan Osnovne škole Banija realiziran je u dva dana – 28. i 29. svibnja kao terenska nastava. Tako su naši učenici Dan škole obilježili posjetom destinacija u Karlovcu i Karlovačkoj županiji, Ličko-senjskoj županiji, Gradu Zagrebu, Krapinsko-zagorskoj županiji te Primorsko-goranskoj županiji.
1. razred – Stari grad Ozalj – posjed Contessa – Perivoj dvorca Erdödy
Naši najmlađi, učenici prvih razreda uputili su se 28.5. u jutarnjim satima put Starog grada Ozlja. Tamo su razgledali muzej te doznali puno o životu u prošlosti te znamenitim osobama poput Slave Raškaj. Pogled na rijeku Kupu i hidroelektranu posebno je lijep za sunčanog dana. U „selu štrudle“, Jaškovu, u restoranu Žganjer učenici su imali organiziran ručak. Za desert im je gospođa Žganjer podijelila sladoled te učenike upoznala za polustoljetnom obljetnicom restorana. Slijedio je program na posjedu Contessa u Draganiću. Nakon poduke o hranjenju i brizi o konjima, slijedile su radionice izrade slastica od tijesta, pripovijedanje priča, odijevanje krinolina i učenje dvorskog plesa za djevojčice te viteškog plesa za dječake. Slijedio je piknik na dekicama u dvorištu prepunom rascvalih ruža. Zadnja točka puta bio je Perivoj dvorca Erdody u Jastrebarskom u kojem se nalazi i igralište za djecu. Prepuni dojmova naši prvašići digli su oba palca te zaključili kako im je ovo bio dan za pamćenje.
Pratitelji: Irena Gažan, Snježana Puškarić, Ana Vidović, pomoćnice Željka Hok, Ervina Jančić i Nevena Kuzmić
2. i 3. razred – izletnička staza „Coprnjasti put“, Sveti Križ Začretje (Sekirišće)
Učenici drugih i trećih razreda posjetili su 28. i 29.5. izletničko – poučnu stazu „Coprnjasti put“ u naselju Sekirišće koje pripada općini Sveti Križ Začretje. Upoznali su pojedine stare običaje i legende tog kraja. Uz vodstvo izvrsnog animatora prošli su coprnjastu stazu koja skriva razna iznenađenja. Bilo je tu disko plesa, maženja domaćih životinja, vožnje kočijom, kušanja čarobnog napitka za ljubav, a protiv zločestoće, čarobne juhe, natjecateljskih igara poput jahanja na metli, gađanja lukom i strijelom, rukovanja pilom i čekićima, nogometa, ali i branja lizaljki u čarobnoj šumi. Uz mnoštvo različitih aktivnosti učenici su proveli dan pun smijeha, igre, zabave i veselja u predivnoj prirodi.
Valja napomenuti kako je koncept ovog izletišta pomno osmišljen i prilagođen prvenstveno djeci, a osoblje izuzetno susretljivo i angažirano.
Pratitelji: 2. razred – Ivona Bosiljevac, Andreja Jurajevčić, Vesna Krizmanić, pomoćnica Anita Galović Petrović; 3. razred – Vesna Jakin, Martina Mikšić, Antonija Vitković, pomoćnica Silvana Džunja
4. razred – Rastoke – Baraćeve špilje – Posjetiteljski centar Speleon
Povodom Dana škole, 28.5. učenici četvrtih razreda posjetili su područje Slunja i Rakovice. Rastoke ili “male Plitvice” bile su prva destinacija na kojoj su učenici uživali u razgledavanju mlinica i slapova rijeke Slunjčice. Rastoke su nastale na prirodan način na mjestu gdje se Slunjčica ulijeva u Koranu, a zatim su ljudi svojim djelovanjem oblikovali mlinarsko naselje. Nakon kratke pauze za obrok iduće na redu bile su Baraćeve špilje gdje su uz pratnju vodiča istražili unutrašnjost Gornje Baraćeve špilje i dvaput doživjeli apsolutni mrak. Slijedio je obilazak Posjetiteljskog centra podzemne baštine Speleon gdje su učenici nešto više saznali o speleologiji, geologiji, arheologiji i paleontologiji, pronađenim fosilnim ostacima i izumrlim životinjskim vrstama iz ledenog doba. U posljednjem dijelu učenici su slobodno vrijeme proveli u parku grada Slunja gdje su vrijeme iskoristili za igru i zabavu.
PŠ Donje Mekušje 1. – 4. razred – Zagreb (CineStar Arena i Zoološki vrt grada Zagreba)
Danas 28.5. učenici 1. – 4.razreda PŠ Donje Mekušje uputili su se u glavni grad Zagreb. Posjetili su kino CineStar Arenu i Zoološki vrt grada Zagreba. U kinu su gledali zanimljiv dječji film Glavonja (2026.) koji prikazuje (ne)prilike grupe prijatelja s autističnim dječakom. Pri izlasku iz kina, susreli su i poznatog influencera Marka Cucurina, te su bili iznimno uzbuđeni. U Zoološkom vrtu sudjelovali su na radionici gdje su učenici upoznati s osnovnim pravilima ponašanja u zoološkom vrtu, ali i s raznim skupinama životinja te njihovim karakteristikama kao takvima. Najzanimljiviji dio radionice bio je maženje zmije. Dan naših Mekušanaca bio je ispunjen razgovorom, igrom i naravno kuglicama sladoleda.
Pratitelji: Ivana Benčak, Sanja Peris
5. razred – Baraćeve špilje – Rastoke
Povodom Dana škole, 29.5., učenici petih razreda sudjelovali su u terenskoj nastavi tijekom koje su, kao i četvrtaši, posjetili područje Slunja i Rakovice. Opremljeni zaštitnim kacigama, u Baraćevim špiljama učenici su imali priliku upoznati prirodne ljepote krškog podzemlja te saznati više o nastanku špilja, kamenim spomenicima, špiljskim stanovnicima, arheološkim nalazima i važnosti očuvanja prirodne baštine. Stručno vodstvo omogućilo im je zanimljivo i poučno iskustvo koje je povezalo sadržaje nastave s neposrednim promatranjem prirode. Uređeni prostor i igralište ispred Baraćevih špilja bili su pravo mjesto za igru, odmor i razgovor. Nakon obilaska špilje, posjetili su slikovite Rastoke, jedinstveno naselje poznato po svojim slapovima, mlinicama i bogatoj kulturnoj baštini. Šetnjom kroz Rastoke učenici su upoznali način života nekadašnjih stanovnika te uživali u ljepoti prirodnog krajolika. Terenska nastava protekla je u ugodnom ozračju, a učenici su stekli nova znanja, razvijali svijest o važnosti očuvanja prirodne i kulturne baštine te proveli dan u druženju i zajedničkim aktivnostima.
Učenici šestih razreda posjetili su Kino Edison i pogledali film Glavonja (2026.). Riječ je o filmu za djecu iz kojeg i roditelji mogu naučiti nešto. Radnja filma prati desetogodišnju Alisu i njezinog trinaestogodišnjeg autističnog brata Milana, poznatijeg kao Glavonja. Alisa je navikla da je pažnja uglavnom usmjerena na Milana i njegove potrebe, a s preseljenjem u novu sredinu trudi se sakriti njegovo postojanje kako bi izbjegla predrasude svojih vršnjaka. Nakon tajanstvenog nestanka roditelja, desetogodišnja Alisa kreće u potragu s trojicom dječaka detektiva i svojim neobičnim bratom koji svijet doživljava drukčije. Upravo njegova jedinstvena perspektiva postaje neočekivani ključ razotkrivanja misterije. Kroz njihovu avanturu, Alisa shvaća da Milan nije uzrok njezinih problema, već da je njihov odnos pun ljubavi i podrške. Film istražuje teme obitelji, prihvaćanja i osobnog rasta, dok dvoje djece otkrivaju da je prava snaga u zajedništvu i međusobnom razumijevanju. Film je dobio preporuke Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Pravobranitelja za osobe s invaliditetom te Pravobraniteljice za djecu. Nadamo se da su i naši šestaši razumjeli poruku prihvaćanja i tolerancije različitosti.
Pratitelji: Marija Crnjac Jović, Petra Juraić Pavlačić, Jelica Samardžija, Kata Vladić, pomoćnice Ivana Lović i Ivana Vlašić
7. razred – NP Plitvička jezera – Rastoke
Učenici sedmih razreda obilježili su Dan škole, 29.5. izletom u Nacionalni park Plitvička jezera i Rastoke. Sunčano i toplo vrijeme dodatno je uljepšalo ovaj poseban dan proveden u prirodi. Tijekom posjeta uživali su u ljepotama Plitvičkih jezera, šetnji uz jezera i slapove te druženju. Posjetili su i slikovite Rastoke, poznate po svojim slapovima i tradicionalnim kućama, gdje su također proveli ugodne trenutke. Iako su puno hodali, dobro raspoloženje nije izostalo. Uz smijeh, razgovor i prekrasne prizore prirode, proveli su zabavan i ispunjen dan koji će im ostati u prekrasnom sjećanju.
8. razred – Rijeka (Astronomski centar Rijeka) – Ičići
U petak, 29.5., učenici osmih razreda posjetili su Rijeku, grad bogate tradicije, jedinstvene arhitekture i dinamičnog urbanog života. U Rijeci ih je dočekala turistička vodičica koja im je pričala o povijesti Rijeke, kako je Rijeka dobila ime te ih provela starim dijelom Rijeke gdje su vidjeli ostatke ruševina. Šetnjom su došli do centra i obišli riječku katedralu sv. Vida, a obilazak završili na riječkom Korzu. Nakon Rijeke posjetili su Astronomski centar Rijeka. U uvodnom dijelu saznali su kako se orijentirati na noćnom nebu i odrediti strane svijeta pomoću zvijezda, a zatim su pogledali film o postanku života. Stručno vodstvo prilikom obilaska Rijeke i u Astronomskog centru bilo je izvrsno, a našim je učenicima na taj način produbljeno iskustvo obilaska grada i centra. Slobodno vrijeme prije povratka kući učenici su proveli kupanjem na plaži u Ičićima. Bila je ovo posljednja terenska nastava naših osmaša u osnovnoj školi.
Pratitelji: Ana Graša, Dijana Grginčić, Ivana Roksandić, Branka Turkalj
s obzirom na zatvaranje pješačkog dijela mosta na Baniji radi oštećenja i sigurnosti građana, od ponedjeljka 1. lipnja bit će otvorene posebne autobusne linije za učenike OŠ Banija koji u školu dolaze s područja Gaze ili obližnjih područja.
Autobus će prema dogovoru s Autotransportom kretati u 7:30 sati s autobusnog stajališta na Korzu (kod kioska u blizini pošte), a vrijeme povratka iz škole bit će organizirano nakon 4., 5. i nakon 6. školskog sata.
Sa željom da posljednje dane nastavne godine sigurno i organizirano privedemo kraju, hvala na razumijevanju.