DAN PLANETA ZEMLJE

GLOBE-ovci naše škole nizom aktivnosti obilježili su Dan planeta Zemlje.

Još u ožujku su se uključili u Earth Day Activity. Zadatak je bio da učenici pokažu koji GLOBE protokol koriste kako bi pratili klimatske promjene.

Prikazali smo kako mjerimo površinske temperature tla na različitim površinama ispred škole: na osunčanoj travnatoj površini, na travnatoj površini ispod breze i ispod suncobrana. Ova mjerenja započeli smo još u lipnju 2022. godine u svrhu prikupljanja podataka za istraživački projekt „Stablo kao klima uređaj“. Izmjerene podatke prikazali smo grafički te ih sada analiziramo, izvodimo zaključke i pišemo istraživački projekt koji ćemo predstaviti na Državnoj smotri i natjecanju GLOBE škola u svibnju.

Početkom travnja izmjerili smo  visine i opseg svih stabala u školskom parku. Uz pomoć domara izradili smo drvene pločice ta smo na njih napisali izmjerene podatke te uobičajene i latinske nazive. Pločice smo učvrstili na stabla i tako je naš školski park dobio svoju osobnu iskaznicu.

Kako redovito vršimo fenološka opažanja naše breze i jorgovana te pratimo pupanje, listanje i žućenje, primijetili smo da ima puno pčela i drugih kukaca u njihovoj blizini. Dosjetili smo se da bismo mogli izraditi hotel za kukce. Naši vrijedni domari Branko i Saša podržali su nas i u tom naumu te smo uz njihovu pomoć izradili dva „hotela“ koja smo postavili na stabla breze i oraha.

U GLOBE Program (The Global Learning and Observation to Benefit the Environment) u svijetu je uključeno preko 125 zemalja, a u našoj školi provodi se od 2002. godine. Svojim sudjelovanjem u GLOBE Programu učenici razvijaju kompetencije koje će im pomoći da u skoroj budućnosti postanu aktivni i odgovorni građani u svojoj lokalnoj zajednici, a i šire.

Povodom Dana planeta Zemlje učenici i učitelji širom svijeta snimili su videe u kojima pokazuju kako su promicali promjene u svojim zajednicama. Pogledajte njihova GLOBE iskustva i saznajte možete li i vi postati  “agent of change.”

Posebno smo ponosni što je u 6. epizodi u regiji Europe i Euroazije svoja prva GLOBE iskustva podijelio i bivši učenik naše škole koji je i dalje aktivan član velike GLOBE obitelji.  O kome se radi pogledajte u videu.

"Budi ona promjena koju želiš vidjeti u svijetu."

Mahatma Gandhi

Voditeljica GLOBE skupine Ankica Veseljić

objavio: Ankica Veseljić   datum: 20. 4. 2023.