Svjetska kampanja klime i ugljika 2024. i Dan planeta zemlje 2024.

GLOBE skupina naše škole uključila se u Svjetsku GLOBE kampanju klime i ugljika i obilježavanje Dana planeta Zemlje.

Kampanja je započela u kolovozu 2023. godine i traje do kolovoza 2024. godine. U sklopu kampanje naš vrijedni  školski GLOBE tim provodi različite aktivnosti. Prema GLOBE protokolima prati pupanje, listanje i žućenje stabala lipe i breze u školskom parku te jorgovana u školskom vrtu te sudjeluje u Europskoj fenološkoj kampanji.

Redovito mjeri površinsku temperaturu tla na mjernoj postaji i surađuje s OŠ Dubovac. Zajednički su izradili istraživački projekt Stablo kao klima uređaj.

Povodom Dana planeta Zemlje Hrvatska se u ovu Kampanju uključila provedbom natječaja pod nazivom „Moje mjesto jučer i danas“. Tema natječaja bila je opažanje, dokumentiranje i analiziranje promjena pokrova u neposrednom okolišu, u prostoru u kojem se učenici svakodnevno kreću.

Naši učenici su pomoću satelitskih snimki analizirali promjene koje su se dogodile u okolišu za područje grada Karlovca u odnosu na razdoblje od prije 20 godina (1992. do 2020.)  Svoja opažanja i zaključke prikazali su u alatu Storymaps pod nazivom   Karlovac – then and now

Promjene pokrova koje su se dogodile u našem okolišu posljedica su ratnih razaranja. Došlo je i do širenja naselja i gradnje prometnica što dovodi do povećanog ispuštanja ugljikovog dioksida i drugih stakleničkih plinova u atmosferu. Posljedice su, nestabilnost atmosfere, klimatske promjene koje već osjećamo s posljedicama poput poplava i orkanskih nevremena, koje ostavljaju tragove u okolišu.

Za sudjelovanje u natječaju i provedenim aktivnostima tijekom kampanje školski GLOBE tim dobio je značku i priznanje.

Iskoristite ovaj dan da promislite o posljedicama svog djelovanja na svijet oko sebe i što možete učiniti da te posljedice ublažite, bit će to najljepša čestitka za našu planetu.

I djelujte, poput GLOBE-ovaca, baš svaki dan!

objavio: Ankica Veseljić   datum: 22. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »