ŠKOLSKI PROJEKT ZELENA ZONA

9.10.2024.

I ove školske godine provodi se školski projekt Zelena zona. Cilj projekta je razvijati svijest o ekološkim problemima u neposrednom i globalnom okruženju, razvijati zanimanje i osjetljivost učenika za očuvanje i zaštitu okoliša te promicanje i ostvarivanje ciljeva održivog razvoja.

U projektu sudjeluju svi učenici u školi ovisno o svojim interesima, a glavni nositelji su polaznici GLOBE skupine. Provode ga učiteljice Ankica Veseljić, Dragana Škrtić, Andreja Gašparović, Ana Graša i knjižničarka Darinka Vučković.

1. Aktivnost

“ODVAJATI OTPAD MOŽE SVATKO, VRLO JE LAKO”

Učenici sedmih i osmih razreda 1., 2., i 4. listopada 2024. sudjelovali su na edukaciji o odvajanju otpada „Odvajati otpad može svatko, vrlo je lako“. Edukaciju je organizirala Čistoća d.o.o. Karlovac. Osim o značaju odvajanja otpada, učenici su učili i o sprječavanju nastanka otpada te o njegovoj ponovnoj uporabi. Na kraju su učenici odigrali igru „pitalica“ tijekom koje su pokazali stečeno znanje. Učenici su dobili i informativni letak o reciklažnim dvorištima grada Karlovca.

2. Aktivnost

ČUVARI PODZEMLJA

U ponedjeljak, 7. listopada 2024. učenici četvrtih i petih razreda poslušali su predavanje speleologa Velimira Ivačića kao ambasadora edukativnog projekta “Čisto podzemlje”. Riječ je o speleološkooj inicijativi protiv bacanja otpada u krško podzemlje.  Učenicima je objašnjena važnost očuvanja špilja i jama jer su one prirodna veza između površinskih i podzemnih voda. Edukacijom učenika želi se utjecati i na zajednicu u kojoj još uvijek postoji štetna navika bacanja otpada u jame i špilje. Predavač je ujedno demonstrirao speleološku opremu i način spuštanja u podzemlje.

3. Aktivnost

EUROPSKI TJEDAN ODRŽIVOG RAZVOJA

8. listopada 2024. uključili smo se u Europski tjedan održivog razvoja. Europski tjedan održivog razvoja (ETOR) je europska inicijativa za poticanje i stvaranje vidljivih aktivnosti, projekata i događaja koji promiču održivi razvoj i Globalne ciljeve održivog razvoja (GCOR). Učiteljice Ankica Veseljić i Dragana Škrtić su kroz edukativnu prezentaciju upoznale učenike s održivim razvojem i njegovim globalnim ciljevima.

Učenici su zatim na radionici „Izradi i ponesi“ izrađivali privjeske od prikupljenog elektroničkog otpada i filca.

Izrađeni privjesci prodavat će se na školskom Božićnom sajmu u OŠ Banija, a prikupljena novčana sredstva donirat ćemo školskom fondu solidarnosti „Prijatelj prijatelju“ za učenike slabijeg imovinskog stanja.

4. Aktivnost

ŠKOLSKI BOŽIĆNI SAJAM

U sklopu školskog božićnog sajma GLOBE-ovci su organizirali razmjenu rabljene odjeće kako bi povećali svijest o prisutnosti mikroplastike u okolišu. Istraživanjem prisutnosti mikroplastike bave se od 2021. godine i njihova istraživanja su pokazala da najviše mikroplastike u okoliš dospijeva od tekstilnih vlakana iz odjeće. Stoga su snimili video u kojem poručuju da je važno smanjiti trend brze mode te da bi svi trebali kupovati pametno i održivo.

5. Aktivnost

SVJETSKI DAN VODA

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana voda koji se obilježava svake godine 22. ožujka je „Očuvanje ledenjaka“ kako bi se naglasila važnost zaštite smrznute vode kao resursa za budućnost.

Ledenjaci (glečeri) su ključni za život jer je voda nastala otapanjem ledenjaka nužna kao resurs pitke vode i zdravih ekosustava, te se koristi za poljoprivredu, industriju i proizvodnju „čiste“ energije. Brzo topljenje ledenjaka ima veliki utjecaj na ljude i planet te je potrebno zajednički raditi na rješavanju klimatskih promjena i globalne krize vode. Pritom je najbitnije smanjivanje emisije ugljika kao i davanje potpore lokalnim strategijama koje su usmjerene na prilagodbu ledenjacima koji se smanjuju.

Generacije GLOBE – ovaca već 22 godine rade hidrološka mjerenja na rijeci Kupi i prate fizikalno – kemijske parametre koji su pokazatelj kvalitete vode. Ove godine ovaj važan dan obilježili smo 19. ožujka boravkom uz rijeku Kupu i istraživanjem vodenog okoliša. Učenici, podijeljeni u timove, dobili su “istraživačku kutiju” s popisom zadataka koje trebaju pronaći, istražiti, izmjeriti, prikupiti i fotografirati tijekom šetnje uz rijeku Kupu. Fotografijom su trebali prikazati važnost rijeke Kupe za zajednicu, izmjeriti temperaturu i pH rijeke, pronaći živa bića koja žive uz rijeku. Kroz praktične zadatke, učenici su razvijali vještine opažanja, timskog rada te su primjenjivali znanja iz prirodoslovlja u stvarnom okruženju. Rijeka Kupa ima svoje čuvare za budućnost.

Pametni vrt

U našu školu stigla je primjerena nagrada koju je GLOBE tim osvojio za istraživački projekt iz područja održivog razvoja, a to je pametni vrt. Pametni vrt je uređaj za kućnu uporabu koji omogućuje...

ENO Weather Week

GLOBE skupina uključila se u provedbu međunarodnog projekta koji je povezan s ENO kampanjama praćenja klimatskih promjena. ENO Weather week je međunarodni projekt za osnovne i srednje škole koji je...

Skip to content