Ove godine domaćin 26. smotre učeničkih zadruga Karlovačke županije bila je OŠ Rečica i njihova zadruga Ivančice pod budnim okom voditeljice Podružnice Karlovačke županije Jasminke Alinčić.
Smotra je održana 20. svibnja 2026. g. u prostorijama Dobrovoljnog vatrogasnog društva u blizini škole domaćina. Domaćini su nas dočekali u rečičkim narodnim nošnjama te pripremili program dobrodošlice uz pozdravni govor ravnateljice.
Na smotri je svoje proizvode prezentiralo 18 učeničkih zadruga, među kojima je bilo i nekoliko srednjih škola iz Karlovca i Ogulina.
Naša Učenička zadruga „Krijesnica“ ove je godine sudjelovala na smotri novim, inovativnim proizvodom koji je nastao u suradnji grupa Vrijedne ruke i Zlatovez. Poticaj za to bila je pjesma grupe Lelek kojom se naša domovina predstavila na ovogodišnjem Eurosongu. Istražujući motive pjesme, doznali smo da je riječ o sicanju, tetovažama kakvima su se u prošlosti, najčešće po nadlanicama, tetovirale žene katolkinje. Članice grupe Vrijedne ruke pod vodstvom mentorice Ane Vidović prionule su vezenju motiva sicanja na platnene vrećice, jutene cekere te majice koje su odjenule tijekom smotre zajedno s voditeljicom zadruge Snježanom Puškarić.
Prosudbeno povjerenstvo Županijske smotre učeničkih zadruga Karlovačke županije 2026. ocjenjivalo je pisano izvješće, praktični rad, izložbeni prostor/proizvod i usmeno izlaganje.
Naše učenice 5.a razreda Mirjam Milošić i Mia Petrlić svojim su usmenim izlaganjem i prikazom praktičnog rada pred stručnim povjerenstvom pokazale sigurnost u nastupu i znanje o nastanku proizvoda te su postigle maksimalan broj bodova. Time su svoju školu i zadrugu predstavile na najbolji mogući način. Sam je proizvod privukao pozornost ostalih zadrugara i njihovih voditelja kao originalan i vrlo zanimljiv. Naša se zadruga plasirala na izvrsno 4. mjesto s 24,5 boda od mogućih ukupno 30 bodova.
Tijekom smotre održana je kreativno – edukativna radionica pod nazivom „Rečička ruža – tradicija utkane ljepote“. Sudionici radionice imali su priliku izraditi straničnike ukrašene motivom rečičke ruže. Radionica je započela kratkom edukacijom o posebnostima rečičke narodne nošnje, o zanimljivostima njezine izrade, simbolici ukrasa i važnosti očuvanja tradicijskih vrijednosti. Nakon edukativnog dijela slijedio je kviz znanja o rečičkoj narodnoj nošnji tijekom kojeg su učenici na zabavan i interaktivan način provjerili što su naučili.
Domaćini su se potrudili da se kod njih osjećamo ugodno i uistinu dobro došlo, na čemu im se od srca zahvaljujemo. Našim vrijednim i vještim ručicama čestitamo na uspjehu.
U ponedjeljak, 18. svibnja učenici od 1. do 4. razreda pogledali su predstavu Što ću biti kad odrastem? Latica i Ivica glavni su likovi ovog edukativnog lutkarskog mjuzikla. Glavna su im pitanja što će biti kada odrastu i koje je zanimanje nabolje.
U ulici u kojoj žive ljudi su različitih zanimanja. Tako su susreli policajca, liječnicu, kuhara, glumicu, vatrogasca, pilota, mornara, odgajateljicu i učiteljicu. Na zabavan i zanimljiv način Latica i Ivica dolaze do zaključka da je svakome njegovo zanimanje najbolje, ali da su sva jednako važna za društvo u kojem živimo.
Uz vesele songove naši su učenici bili uvučeni u interakciju s originalnim lutkama, glumcima i priču o zanimanjima. Priču, tekstove songova i glazbu napisao je Duško Mucalo, sve u produkciji Studija Suncokret.
U sklopu Međunarodne STEM konferencije za nastavnike, učitelje i odgojitelje stemKa organiziran je i „Sat za znanost“ koji je održan u petak, 15. svibnja. „Sat za znanost“ je međunarodno online događanje usmjereno popularizaciji znanosti među djecom i mladima – od vrtićke do srednjoškolske dobi. Riječ je o besplatnom programu u kojem renomirani znanstvenici i stručnjaci približavaju znanost kroz zanimljiva predavanja i primjere iz svakodnevnog života.
U našoj su se školi pojedini razredi također priključili Satu za znanost.
Učenici 5.b razreda slušali su predavanje „Kakve tajne otkrivaju arheolozi?“ na kojem su saznali što je arheologija i čime se bavi. Za učenike je arheologija zanimljiva jer nam pomaže razumjeti kako su ljudi prije živjeli, čime su se bavili, kako su gradili čime se potiče znatiželja kod učenika, istraživački duh i kritičko razmišljanje. Predavanje je držala Zorica Ružić Nemet, mag. archaeol., mag. edu. hist., djelatnica Arheološkog muzeja u Zagrebu.
Učenici 8.a sudjelovali su na zanimljivom predavanju pod nazivom „Mozak, tijelo i iluzije stvarnosti“ na kojem su imali priliku saznati kako naša osjetila ne prenose uvijek potpuno točne informacije, već mozak u suradnji s njima stvara sliku svijeta oko nas. Naglašeno je da na naš doživljaj stvarnosti snažno utječu i prethodna uvjerenja te da je percepcija rezultat ravnoteže između onoga što očekujemo i onoga što stvarno primamo iz okoline. Predavanje je bilo iznimno zanimljivo i poučno, a posebnu pozornost učenika privukli su kratki videozapisi koji su na zanimljiv način prikazali različite perceptivne iluzije. Predavanje je održao dr. Pavo Orepić, Sveučilište u Zürichu.
Učenici 8.b su slušali su predavanje „Od čega je napravljen svemir (i kako to znamo)?“ koje je držala dr. sc. Ana Šćulac, FESB Split. Slušajući predavanje saznali su od čega smo mi napravljeni i sve oko nas – od zraka koji udišemo do zvijezda na nebu. Kroz zanimljive primjere saznali su kako su znanstvenici uspjeli „uhvatiti“ najmanje čestice koje postoje u prirodi te kako danas razumijemo građu svemira.
Od 11. do 13. svibnja 2026. godine u Zadru je održana 29. državna Smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola, a domaćin je bila Osnovna škola Šime Budinića. Našu školu predstavljali su učenici Leon Dakić, Mislav Ostarčević i Ivan Teufel, koji su ostvarili izvrstan uspjeh osvojivši 3. mjesto u orijentacijskom natjecanju.
Prvog dana natjecanja učenici su sudjelovali u predstavljanju istraživačkih projekata po sekcijama. Naši učenici predstavili su projekt AeroBio praćenje kvalitete zraka, pri čemu su pokazali veliko znanje, sigurnost u izlaganju te istraživačke vještine. Mentori na istraživačkom radu bile su učiteljice Ankica Veseljić i Andreja Gašparović.
Drugog dana natjecanja, u jutarnjim satima, održano je orijentacijsko natjecanje u kojem je naša ekipa startala kao 10. od ukupno 16 osnovnoškolskih ekipa. U ovom zahtjevnom natjecanju boduje se brzina prolaska staze, ali i znanje pokazano na kontrolnim točkama kroz teorijske i praktične zadatke iz GLOBE protokola i orijentacije. Naši učenici ostvarili su 50,01 bod, čime su zasluženo osvojili odlično treće mjesto.
Čestitamo našim učenicima i mentoricama na izvrsnom uspjehu, trudu i predanom radu te im želimo puno uspjeha u daljnjem GLOBE radu!
Učenici od prvog do šestog razreda tjedan su započeli u svemiru. Riječ je o mobilnom planetariju Odiseja jednom od najvećih mobilnih planetarija u Hrvatskoj. Planetarij je postavljen u školskoj dvorani te su učenici u grupama u trajanju od 45 minuta prisustvovali putovanju kroz svemir.
Kupolom planetarija izmjenjivalo se noćno nebo, proletjeli su planeti, zvijezde i galaksije. Učenici su saznali zanimljivosti o nastanku planeta Zemlje te Mjeseca, zanimljivosti o Suncu i drugim planetima Sunčeva sustava, orijentaciji pomoću zvijezda uz živopisne prikaze iz svemira. Možemo reći da je planetarij bio poput prozora u prostrani svemir, a možda su baš ovi prizori upalili iskru kod nekog budućeg astronoma, astrofizičara, astrobiologa ili svemirskog inženjera.
Prošli tjedan, u našoj školi gostovali su učitelji iz Španjolske. Učiteljica fizike i kemije Maria Carmen Romero Nava i učitelj glazbene kulture Pedro J. Perona Blázquez došli su iz škole IESO Belerma. IESO Belerma je javna srednjoškolska ustanova smještena u Ossa de Montielu u pokrajini Albacete u jugoistočnoj Španjolskoj. To je dvojezična škola za učenike od 12 do 16 godina koja se fokusira na sveobuhvatno obrazovanje, uključujući glazbu, scensku umjetnost i Erasmus+ projekte, nudeći specijalizirani kurikulum za lokalne učenike. Učitelji su došli putem „job shadowing“ mobilnosti kako bi upoznali našu školu, pratili rad pojedinih učitelja, razmijenili iskustva, dobili nove ideje i ostvarili kontakte za moguću buduću suradnju.
Prvi dan bio je u znaku upoznavanja u školskoj knjižnici, a zatim je slijedila prva u nizu pripremljenih aktivnosti. Naši gosti sudjelovali su na likovno glazbenoj radionici Flora i fauna u glazbenom pismu i kistu. Radionicu su održale Petra Juraić Pavlačić i Ivana Klobučar s mješovitom grupom učenika 5. i 6. razreda. Tehnikom grataž (franc. grattage), uz zvuke klasične glazbe poput Karnevala životinja nastala je galerija životinja i biljaka koji su česta tema glazbenih djela. Nakon boravka u školi zajedno smo posjetili Glazbenu školu Karlovac gdje su naši gosti dobili uvid u rad karlovačke glazbene škole kao ustanove s dugom tradicijom glazbenog obrazovanja, njezinom strukturom, programima, osobljem, projektima i zanimljivostima.
Sutradan smo dan započeli glazbom. Naša učiteljica Ivana i učitelj Pedro održali su sat glazbene kulture u 4. razredu. Sat je započeo međunarodnom pjesmom dobrodošlice Hi, hello, bonjour, guten tag, welcome, buenos dias, zatim je slijedila improvizacija na zadanu temu dok je učitelj Pedro svirao klavir i pjevao na španjolskom jeziku, a naši učenici svirali boomwhackersima uz vodstvo učiteljice Ivane. Drugi dio aktivnosti pripremile su voditeljice školskog GLOBE programa Ankica Veseljić i Andreja Gašparović. Cilj je bio upoznati naše goste s radom GLOBE skupine. Prvi dio proveden je ispred škole i na lijevoj obali Kupe, mjernom mjestu naših GLOBEovaca. Mješovita grupa učenika 5. – 7. razreda pokazala je kako provode atmosferska i hidrološka mjerenja, pribor i protokole koje koriste. Nakon praktičnog dijela, učitelji iz Španjolske dobili su uvid u bazu podataka u koju učenici unose rezultate svojih mjerenja i upoznati su s provedenim istraživačkim projektima. Po završetku školskog dijela, zajedno smo posjetili slatkovodni akvarij Aquatiku kako bi naši gosti dobili informacije o bogatstvu karlovačkih i hrvatskih rijeka. Nakon posjeta akvariju obišli smo šetnicu uz Koranu.
Treći dan španjolski učitelji prisustvovali su satovima fizike u 7. razredu na temu Toplinsko širenje tijela koje je pripremila Ana Graša. Tako su učenici izveli pokuse kako bi zaključili što se događa s krutim, tekućim i plinovitim tijelima prilikom zagrijavanja. U izvođenje pokusa i interakciju s učenicima uključila se i učiteljica Maria koja je također učenicima demonstrirala nekoliko pokusa koje izvodi sa svojim učenicima, a učenici su se rado uključili u sudjelovanje. Nakon satova fizike, slijedio je posjet Nikola Tesla Experience Centru Karlovac kako bi naši gosti upoznali karlovačkog gimnazijalca Nikolu Teslu. Druženje smo nastavili uz šetnju parkovima gradske zvijezde, posjetili smo zgradu gradskog poglavarstva i obišli izložbu u atriju karlovačkog veleučilišta. Dan je završio posjetom Starom gradu Dubovcu gdje smo prisustvovali manifestaciji Noć tvrđava 2026.
Posljednji dan boravka u našem gradu i državi, socijalna pedagoginja Dijana Grginčić i ravnateljica Antonija Mastelić sa španjolskim kolegama provele su u posjetu Plitvičkim jezerima. Nacionalni park i njegova jezera oduševili su naše goste. Izabravši stazu duljine 8 km posjetitelji su mogli vidjeti krajolik šume, vode i kamena u kojem su jezera i slapovi nastali taloženjem sedre stvorili epski krajolik koji oživljava sva osjetila.
Uz ovakav raspored dani brzo prođu pa smo tako ispratili naše goste koji su sa sobom donijeli dašak španjolskog temperamenta i mnogo srdačnosti. Ovakve razmjene prilika su za brojna usavršavanja izvan matične zemlje, a Erasmus+ je ključni program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport, koji omogućuje financiranje mobilnosti (studiranja, praksi, usavršavanja) u inozemstvu. Gostovanjem španjolskih kolega otvorena su nam vrata za nastavak suradnje.