Dan ružičastih majica 2019.

U srijedu, 27. veljače obilježen je Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day) koji je ujedno proglašen i  Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. Obilježava se zadnje srijede u veljači, a usmjeren je na prevenciju nasilja među vršnjacima.

Dan prevencije vršnjačkog nasilja u svijetu se obilježava dugi niz godina, a sve je počelo u Kanadi 2007. godine. Žrtva nasilja bio je učenik koji je na prvi dan škole došao u ružičastoj majici u znak podrške liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

U znak podrške i opredijeljenosti za nenasilje, nastavnici i učenici naše škole obukli su ružičasto. Tijekom tjedna održane su  različite radionice i aktivnosti na temu nenasilja.

U suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Karlovačke županije u Knjižnici za mlade učenici sedmih razreda obilježili su Dan ružičastih majica. Učenici su poslušali predavanje psihologinja Valentine Ričković i Melite Martinović te sudjelovali u radionici. U grupama su zajedničkim snagama odgovarali na pitanja kako bi oni spriječili nasilje (psihičko, fizičko, ekonomsko...), a zatim su odgovore prezentirali pred cijelom grupom.

Učenici 6.a razreda sudjelovali su na radionici Dobre i loše strane korištenja interneta i mobitela u školskoj knjižnici. Prvo su ispisali asocijacije vezane uz korištenje interneta i mobitela pa ih razvrstali u dvije skupine: korisne - zabavne stvari i opasne - rizične stvari. Drugi dio radionice odnosio se na SMS poruke. Učenici su zamislili da pišu SMS poruku prijatelju s lijeve strane. Poruke su bile anonimne, nije bilo važno tko je napisao nego što piše. Poruke su razvrstane u tri skupine: podržavajuća, uznemirujuća i neutralna poruka kojih je bilo najviše. Na kraju radionice učenici su naučili kako, ovisno o tome kako se koriste,  Internet i mobitel mogu biti korisni alati za učenje i zabavu, ali isto tako kada namjeravamo povrijediti druge postaju moćno oružje. Radionicu je vodila školska knjižničarka.

Učenici drugih razreda zajedno s učiteljicama Snježanom Puškarić i Irenom Gažan pogledali su crtani film koji govori o različitim vrstama nasilja, a posebno među vršnjacima. Razgovarali su o tome što su vidjeli i izrekli svoje mišljenje, ali i naučili kako postupiti u takvim situacijama i kome se obratiti za pomoć.

Učenici 8.c razreda uz pomoć razrednice Snježane Miroslavić razgovarali su o tome što je za njih nasilje, a potom su to i napisali. Na drugu stranu papira iznijeli su svoja mišljenja i osjećaje te odgovorili na pitanje što bi oni učinili kada bi vidjeli nasilje. Zajednički su pročitali Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima te potvrdili svoje znanje o tome kako obavezno moraju reagirati u slučaju bilo koje vrste nasilja. Iznijeli su također i primjere iz svakodnevnog života te kako su reagirali u sličnim situacijama.

Učenici 5.b razreda obilježili su Dan ružičastih majica radionicom „Dorino srce“. Cilj radionice bio je poticanje razumijevanja i suosjećanja, educiranje o nasilju, osvještavanje postojanja više vrsta nasilja, senzibilizacija za djecu koja se ponašaju nasilno, ispitivanje načina reagiranja na nasilje. Nakon što su razgovarali o osjećajima koji se javljaju te kome se sve mogu obratiti u slučaju nasilja, učenici su napisali poruke Dori.

Obilježavanje Dana ružičastih majica u 3.b razredu odvijao se pod motom: Tvoje riječi imaju moć! Iskoristi ih mudro! Učenici su tako pogledali kratki filmski zapis i tako prepoznali i naučili kakva je to neprilagođena verbalna i fizička komunikacija. Imali su tako prilike izreći svoje mišljenje kroz metodu debate. Radionicu su završili pisanjem poruka.

Učenici 1.b razreda također su obilježili Dan ružičastih majica. Uz zanimljive priče, glumu, ali i nošenjem ružičastih majica osvijestili su važnost o nenasilnom rješavanju problema.

objavio: Dijana Grginčić   datum: 4. 3. 2019.