AFRIČKI DNEVNIK II
Za djecu u Etiopiji prikupili smo 12 532,60 kn!!
Hvala učenicima, roditeljima i djelatnicima.
Prikupljati novce, a ne razvijati svijest kod učenika o važnosti pomaganja, o dalekim kulturama, različitim životnim uvjetima, općenito o ljudskoj borbi za život nema važnu i duboku poruku i dugoročno ta poruka ne ostaje u nama, ne „prima nas se“. Stoga smo, između ostalih stvari koje su učenici radili, pozvali volontere iz Udruge Zdenac - Pokreta Misionara Milosrđa iz Zagreba koji su nas i posjetili 16.11.2010. kako bi učenicima ali i nama odraslima približili svoja iskustva pomaganja, odricanja, ali prije svega ljubavi prema čovjeku u potrebi. U svaku smjenu je došao jedan volonter koji je govorio o životu u Africi (Tanzanija i Uganda) o teškom životu djece, sirotištu u kojem su njihovi volonteri pomagali te svećenicima misionarima iz Hrvatske. Također su nakon uvodnog dijela pustili dokumentarni film o Tanzaniji. Djeca su bila pod dojmom, postavljali su pitanja, a vidjeli su i veliku razliku između života u Hrvatskoj i Africi. Prema njihovim komentarima i pitanjima osjećalo se da postaju svjesni koliko afričkoj djeci malo treba da bi bili sretni, a koliko oni imaju mogućnosti.
Bilo je vrlo dojmljivo, kako za učenike tako i za nastavnike.
Potaknuti njihovim iskustvima i dojmom koji je ostavio na nas film o pomaganju Hrvata volontera, svećenika…. Stvorila se ideja o realizaciji kumstva u našoj školi čemu se radujemo iduće polugodište.
Obrazovanje je temeljno pravo svakog djeteta….
Imajući to na umu, upustili smo se u organizaciju Projektnog dana s temom: Srcem za Afriku. Priprema je trajala nekoliko tjedana.
Unutar različitih radionica “izrasli” su plakati koji su objedinili osjećaj solidarnosti koji smo razvijala dosadašnjim akcijama. Učenici su pažljivo rezali, lijepili, prikupljali informacije i materijale potrebne za njihov rad i na kraju se i pripremali za prezentaciju svojih radova. Integrirali smo sadržaje različitih predmeta i tako učinili nastavu zanimljivom. Radionice smo održali u smjenama tijekom prva tri školska sata, a nakon toga su se sve grupe sa svojim voditeljima predstavili u halu škole.
Tako su teme radionica bile:
• AFRIČKA PLEMENA- upoznavanje s plemenima te smještaj na karti;
• ŽIVOTINJE AFRIKE (ETIOPIJE) – spajanje likovne kulture i prirode;
• SVJETSKO NOGOMETNO PRVENSTVO- gradovi održavanja, najbolji igrači i rezultati , sat tjelesne kulture;
• GOVORITE LI SWAHILI?- izrada rječnika zanimljivih riječi na swahili, engleskom i njemačkom, sat eng. i njem. jezika;
• INTERVJU- dokumentarac nastao kroz oko kamere i intervjue s učenicima, sat hrv. jezika;
• VJERA AFRIKANACA- u što vjeruju, samostani i crkve, sat vjeronauka;
• NA KRILIMA DO AFRIKE- seoba ptica, brzina leta,..sat fizike;
• DJEMBE-ĐEMBE – legenda o bubnju, najstariji afrički bubanj, čemu služi, sat povijesti;
• KROZ PUSTINJU I PRAŠUMU- pričanje legendi i mitova po odabiru kruga koji se vrti, sat hrv. jezika;
• SIYAHAMBA - afrička božićna pjesma (zbor), sat glazbene kulture;
• SPORTAŠI AFRIKE – popularni sportovi, teški uvjeti treniranja, sat tjelesne kulture;
• IZRADA MELEMA ZA USNE – kemijski sastav aloe vere, sat kemije- izrađivanje melema u laboratorijuod pčelinjeg voska i aloe vere te tako povezali hrvatsko i afričko;
• DID YOU KNOW?-JESTE LI ZNALI – različite zanimljivosti vezane za Afriku, sat engleskog jezika;
• IZRADA PREZENTACIJE – aktivnosti škole na projektu, sat informatike;
• IGRE U KOORDINATNOM SUSTAVU, sat matematike;
• AFRIČKI JEZICI ( swahili, oromo,zulu)- rasprostranjenost jezika, sat matematike.
Tijekom ovog dana naučili smo puno novih stvari koje nismo znali o Africi, a djeca su imala zanimljivu nastavu.
Plakate i ostale rezultate projektnog dana izložili smo u gradskom kazalištu Zorin dom na dan humanitarne priredbe 3.12.2010.
Svako vrijedno postignuće, malo ili veliko, prelazi faze dosadnog rada i trijumfa, ima početak, bori se i pobjeđuje.
Negdje sam jednom pročitala kako su sretni ljudi oni koji ne odustaju koji vjeruju u ono što su započeli. Prema tome, započevši nešto vrijedno kao ovaj Projekt i to završiti svrstava nas u kategoriju sretnih ljudi. Učenici koji su posvetili svoje vrijeme za drugu osobu i tako na trenutak ostavili po strani svoje potrebe, imali su mogućnost svatko za sebe kreirati svoja krila, postaviti si pitanje“ što ja mogu?“ … jednostavno biti kreativni.
Promicanje općih vrijednosti, razvijanje samopoštovanja i poštovanja drugih, poštivanje života, promicanje snošljivosti i poštivanje različitosti, promicanje jednakovrijednosti spolova, razvijanje sposobnosti za timski rad, poštivanje duhovnih vrijednosti različitih kultura i civilizacija, razvijanje osjećaja osobne i društvene odgovornosti,razvijanje solidarnosti sa slabijima i potrebitijima i poticanje veće uključenosti roditelja u nenastavne sadržaje u sklopu škole. Sve ovo su ciljevi koji su se polako ostvarivali tijekom Projekta, stvarali čvrst korijen za dalje.
Tijekom procesa stvaranja „krila“ učenici su sudjelovali na radionicama u Domu za odgoj djece i mladeži gdje su se senzibilizirali za potrebe drugih, ne tako sretnih (domska djeca bez obitelji…). Na radionicama su izrađivali različite predmete uz stručno vodstvo zajedno sa djecom iz Doma za odgoj. Svi predmeti su bili s tematikom Afrike potičući na razmišljanje o životu u Africi i Hrvatskoj
U suradnji s Domom naših nekoliko učenika je sudjelovalo u radionicama na dan Domskih susreta tj. njihovih kreativnih susreta te su u suradnji s školom uzeli temu:Afrika, te su neke izrađene predmete namijenili za prodaju u svrhu našeg projekta. Radionice su se održavale i u studenom kako bi se izradilo dovoljno predmeta za prodaju na dan humanitarne priredbe. Izrađivali su predmete od gline koju su pekli, crtali na staklu i izrađivali srca za poklon koja su bila namijenjena uzvanicima humanitarne priredbe.
Proces stvaranja doveo nas je i do Humanitarne priredbe u Zorin Domu organizirane u svrhu ovog projekta, dana 3.12.2010.
Tijekom dana, od 10-17 h, su bili postavljeni štandovi ispred Zorin Doma gdje su djeca prodavala svoje proizvode uz nadzor nastavnika koji su pokl
Naziv naše priredbe je bio: „OŠ Banija srcem za Afriku“.
Događaj je uključivao oko 200 izvođača.
Sredstva su se prikupljala na način da smo prodavali karte nekoliko tjedana prije priredbe po cijeni od 15 kuna. Velik dio karata smo podijelili dobrim ljudima koji su pomogli na neki drugi način i podržali priredbu. Također je bila prodaja svih proizvoda koje su djeca i roditelji izradili prije i poslije priredbe. Naime, sam događaj je uključivao pozivnice koje smo uputili našim uzvanicima iz prosvjete, Županije, Grada Karlovca, ljudima s kojima smo surađivali, a koje je izradila naša nastavnica razredne nastave Irena Gažan.
Također nam je nastavnica njemačkog jezika Kikić-Dakić sa suprugom izradila grafički sliku za plakat s kojim smo reklamirali našu priredbu u gradu tjedan dana ranije, a tiskala ju je tiskara Lana na Baniji.
Osim što smo prikupljali novac prodajom ulaznica htjeli smo da se naši gosti osjećaju ugodno i dobrodošlo pa smo im izradili srca od das mase koja su naši učenici zajedno sa programom dijelili na ulazu u dvoranu kazališta. Srca su izrađivali učenici u produženom boravku zajedno sa svojim vrijednim i dobrim nastavnicama Majom Protulipac i Andrejom Jurajevčić.
Program koji smo dijelili smo sami izradili, a tisak nam je donirala tiskara Radočaj& Pećarić.
Voditelji priredbe bili su četvero učenika naše škole čiji je humorističan tekst tj.
najave napisala nastavnica hrvatskog jezika Marijana Žunac, prof. koja ih je i pripremala za nastup.
Osim učenika voditelja na moj poziv odazvala se i Danijela Trbović i vodila jedan dio priredbe, na što smo posebno ponosni.
Naime ona je bila učenica naše škole što je jedan od razloga što smo je i pozvali jer može
biti za primjer našoj djeci tj. da se radom i trudom, a kod nje i talentom, puno toga može
postići.
Svi izvođači su odabrani na temelju povezanosti s našom školom.
Tako je npr. pedagoginja škole Jasminka Petrekanić pjevala sa svojim zborom Chorus Carolostadien s kojim u svoje privatno vrijeme odlazi na natjecanja.
Cilj je bio da roditelji vide nastavnike i stručne suradnike u nekom drugom svjetlu.
Nastavnica Jurac je također nastavnica iz naše područne škole i vodi UO Lepezu gdje su
nastupali i naši učenici. Uključili smo i roditelje. Gđa. Irena Božičević vodi zbor Zorice,
a ujedno je roditelj naše dvije učenice koje su također nastupale u priredbi.
Čitavu priredbu je snimao roditelj od jutarnjih sati kada je sve i krenulo i na kraju uobličio
u filmić koji smo ponosno poslali u UNICEF.
Cvijeće za priredbu i za Danijelu smo dobili od gradske firme Zelenilo koji su nam također pomogli oko prijevoza i odvoza štandova koji su to jutro bili ispred gradskog kazališta.
Majice za učenike voditelje kao i za ostalu djecu koja su sudjelovala u programu donacija su roditelja, a logo na majicama tiskali smo u Domu za odgoj djece i mladeži čiji su neki štićenici i naši učenici.
Priredba se održavala u glavnoj dvorani, a bočnu dvoranu kazališta iskoristili smo da prezentiramo radove učenika, plakate koje su izradili tijekom projektnog dana ali i one od ranije. Plakati su bili izloženi na stalcima, a u istoj dvorani je bila i projekcija dosadašnjeg rada u sklopu Projekta Škole za Afriku.Dvojica učenika nadzirala je projekciju zajedno s nastavnicom informatike Draganom Škrtić.
O svemu sam obavijestila naše gradske novinare te radio i TV postaju .
Na kraju priredbe sve je razveselio NAŠ MALI AFRO BEND, zagrebački bend, svirajući na djembe bubnjevima i dun dun bubnjevima koji su se rado odazvali, na naše veliko oduševljenje.
|
|
PROGRAM JE IZGLEDAO OVAKO:
1.CHORUS CHAROLOSTADIEN /mješoviti zbor
Kompozicija Siyahamba i Ipharadisi
narodne afričke pjesme u izvedbi mješovitog zbora Chorus Carolostadien, dirigent Marijan Tucaković, prof.
2. UO LEPEZA / folklorna i tamburaška grupa
Nedjelja fašienska – igre i plesovi iz Međimurja
koreografija Danijela Jurac, glazbeni aranžman Tomislav Jozić, voditeljica tamburaša Ivana Vukoja
3. Bruno Mesarić Hrebac, uč. 7. raz./monolog
ulomak iz romana Profesorica iz snova autora Mire Gavrana
4. DJEČJI ZBOR „ZORICA“
Malo srce; Bim,bam,bim,bom, Kad se male ruke slože
Autorske pjesme Gorana Topolovca te pjesma iz filma Vlak u snijegu, autor teksta i glazbe Arsen Dedić
5. UČENICI PŠ DONJE MEKUŠJE
Mali bratec Ivo, Igraj kolo,Brala sam žito i pšenicu ,Rašpa
Splet pjesama i plesova iz Pokuplja
Koreografija Željka Kučinić i Darija Fundurulić
6. UČENICI PŠ HRNETIĆ
Lutkarska predstava
Tekst Tomislav Jozić, voditeljica Danijela Jurac
7. UČENICI 3.B RAZREDA
Hvalisavi krokodil
Scenski nastup po namibijskoj priči
Voditeljica Mirjana Ogorec
8. NAŠ MALI AFRO BEND
gosti iz Zagreba
sviraju na djembe bubnjevima i dun dun bubnjevima
|
Priredba je bila dječja, zanimljiva i usmjerena na humanitarno. Povezali smo obrazovni i humanitarni dio. Samo skupljanje novaca bez razvijanja svijesti kod učenika i djelatnika o važnosti pomaganja, solidarnosti i učenja o drugim kulturama nema smisla.
Nakon priredbe dobili smo pozitivan feedback od učenika, roditelja, nastavnika što je velika vrijednost jer daje motivaciju za daljnji rad, a i prisutno je osobno zadovoljstvo i osjećaj uspješnosti kod svih koji su sudjelovali u ovom projektu.
Za djecu u Etiopiji prikupili smo 12 532,60 kn!!
Hvala učenicima, roditeljima i djelatnicima.
Voditeljica projekta
Dijana Grginčić, prof.soc.ped.
« Prosinac 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |