Osmaši u Vukovaru

Učenici 8.a i 8.b razreda posjetili su Vukovar. Godine obilježene pandemijom koronavirusa zaustavile su sve aktivnosti projekta kojeg provodi Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Prethodne dvije generacije osmaša tako su ostale zakinute za posjet Vukovaru te je ovo bio simboličan povratak terenskoj nastavi i iznimno važan za naše osmaše.

Osnovni odgojno – obrazovni zadatak ovog projekta je upoznavanje učenika s vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Do sada je ova terenska nastava bila organizirana kao dvodnevna što ove godine nije bio slučaj. Povratkom povoljnih okolnosti nadamo se da će program ponovno biti vraćen na dva dana jer je zaista sadržajan te uz dugo putovanje zahtijeva noćenje u Vukovaru.

Jutro je započelo dolaskom i doručkom u memorijalnom centru. Centar je zamišljen kao mjesto sjećanja na Domovinski rat i Bitke za Vukovar. Sastoji se od prikaza logora u kojima su bili zatočeni civili i branitelji, izložbe naoružanja korištenog u ratu, eksponata na otvorenom. Pod stručnim vodstvom učenici su poslušali nekoliko zaista vrijednih predavanja o demokratskim procesima nastanka Republike Hrvatske, obrani u nametnutome ratu i opasnostima od mina koja su nažalost ostavština ratnih zbivanja.

Program je nastavljen posjetom memorijalnim lokacijama. Prvo smo posjetili Spomen dom Ovčaru koja je zapamćena kao mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu, zatim Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata gdje su vječni mir pronašli svi poginuli, Spomen obilježje Vodotoranj koji je postao simbol stradanja, ali i otpora i pobjede, lokacije nekadašnje tvornice i skladišta Borovo. Nakon ručka smo još posjetili crkvu sv. Filipa i Jakova u Vukovaru i pripadajući franjevački muzej gdje smo također pogledali emotivan dokumentarac te Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti u Borovu Naselju.

Kako bi ova terenska završila u vedrijem raspoloženju, nakon učenja o Domovinskom ratu završili smo Školom mira kao završnom fazom projekta. Posjetili smo još Gradski muzej Vukovar koji je smješten u baroknom dvorcu Eltz na desnoj strani rijeke Dunav te Muzej vučedolske kulture posvećen prapovijesnoj mističnoj kulturi.

Valja napomenuti kako je program zaista sadržajan, ali i vrlo dobro organiziran, predavači i voditelji izvrsno pripremljeni, pristupačni učenicima s vjerom i znanjem u ono što prenose našoj mladosti.

Osmaši su bili u pratnji razrednice Ane Graše, učiteljice povijesti Marije Crnjac Jović, učiteljice engleskog jezika Jelice Mrzljak te ravnateljice Antonije Mastelić Milanović.

I na kraju, velika pohvala našim osmašima. Ponosni smo na vas dragi naši mladi ljudi što ste pokazali koliko ste veliki.

objavio: Antonija Mastelić Milanović   datum: 8. 4. 2022.