Održan prvi Dan znanosti u OŠ Banija

Prošli tjedan, 10. studenog 2022. g. prvi puta smo obilježili Dan znanosti u ovom obliku. Osobito nas je obradovao velik i neočekivan interes naših učenika, ali i učenika iz drugih škola, bivših učenika, gostiju i roditelja. Održana predavanja i radionice bile su izvrsne.

Još 2001. godine UNESCO je 10. studeni proglasio Danom znanosti za mir i razvoj. Inače smo ovaj dan obilježavali kroz nastavne ili izvannastavne aktivnosti do ove godine. Ideju je pokrenula naša učiteljica savjetnica Ankica Veseljić koja predaje kemiju i tehničku kulturu te vodi izvannastavnu aktivnost GLOBE program. Cilj ovakvog rada je povećati zanimanje i razumijevanje za različita područja znanosti, osnažiti svijest o ulozi znanosti u promociji mira i održivog razvoja te poduprijeti nacionalnu i međunarodnu solidarnost u širenju rezultata istraživanja.

Program je započeo predavanjima:

Invazivne vrste riba – Juraj Petravić, JU Aquatika

Mladi u eteru – Ladislav Medunić, Vlado Veselić, Radio klub Karlovac

GLOBE room – Ankica Veseljić, OŠ Banija

Predavači su predstavili svoje djelatnosti, na predavanja donijeli uzorke – iz Aquatike nekoliko vrsta živih riba dok su iz Radio kluba Karlovac donijeli čitavu opremu koja je bila postavljena ispred škole i u školskom predvorju. GLOBE room je bilo mjesto gdje su naši učenici na nekoliko punktova prezentirali rad i istraživanja školskog GLOBE programa – Mikro i makro rijeke Kupe, Mikroplastika u rijeci Kupi, Fenološka kampanja i Vrste oblaka.

Pravo veselje izazvale su upravo radionice:

Od glave do repa – Nikolina Boić, JU Aquatika

Želimo otkrivati – Darinka Vučković, OŠ Banija, Đurđa Ivković – Macut, OŠ Dragojle Jarnević

Escape room – Ankica Veseljić, OŠ Banija, Ana Graša, OŠ Banija

Računalo na dlanu – Branka Turkalj, OŠ Banija, Dragana Škrtić, OŠ Banija

Tako su se sudionici prve radionice upoznali s anatomijom i fiziologijom riba, priborom za rad, a zatim u paru izveli sekciju ribe proučavajući njezinu građu. Bilo je ovo vrijedno iskustveno učenje za većinu učenika.

U školskoj knjižnici održano je interaktivno predavanje o hrvatskim izumiteljima F. Vrančiću, E. S. Penkali, F. Hanamanu i N. Tesli te njihovim najznačajnijim izumima. Uz upute kako izraditi dobar plakat, pronaći informacije u referentnoj zbirci, sigurnim i provjerenim stranicama na internetu te kako pravilno navesti izvore podataka i fotografija na plakatu, sudionici su napravili svoje plakate.

Escape room je bila radionica na kojoj su učenici podijeljeni u grupe rješavali različite zadatke iz kemije, fizike, matematike i geografije. Rješavanje zadatka uključivalo je izvođenje pokusa kako bi se došlo do spoznaja i otkrivanja krajnjeg rješenja – imena i prezimena našeg najpoznatijeg znanstvenika. Atmosfera je bila prava natjecateljska.

Računalna radionica odnosila se na rad micro:bitom i Boson setom. Učenici su uz MakeCode editor radili programe Crveni gumb kojim se uvodi u mogućnosti micro:bita, Noćna lampa gdje su učenici uz izradu programa trebali napraviti sjenilo za lampu  i Digitalna svjećica program koji koristi modul za zvuk koji pri detekciji zvuka (u ovom slučaju to je bilo puhanje svjećice na torti) gasi svjećicu koja se nakon nekog vremena ponovno upali.

Sve aktivnosti održane su u vremenu od 17.00 do 19.00 sati. Hvala svim predavačima, gostima, posjetiteljima, a najviše našim učiteljima i učenicima koji su sve ovo pripremili. Budite na ponos svojoj školi i obiteljima!

objavio: Antonija Mastelić Milanović   datum: 15. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »