Terenska nastava u Zagrebu

Učenici naše škole koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Robotika i potencijalno daroviti učenici  u pratnji učiteljica informatike  Dragane Škrtić i Branke Turkalj, posjetili su Interliber i izložbu robota World of robots.

Posjet najvećem sajmu knjiga u Zagrebu Interliberu učenici su započeli na štandu Školske knjige gdje su sudjelovali u radionici s lego kockicama. Nakon razgledavanja paviljona s knjigama u paviljonu gdje se održavala Smotra Sveučilišta u Zagrebu učenici su obišli štandove fakulteta. Izuzetnu pažnju učenika pridobio je štand Fakulteta strojarstva i brodogradnje gdje je robotska ruka dodavala učenicima brošure ovisno o boji pritisnutog gumba. Na istom štandu vidjeli su i 3D printer. Od svih ostalih štandova učenici su najviše pažnje posvetili VR naočalama koje su sa zanimanjem isprobali.

Nakon razgledavanja Interlibera i Smotre Sveučilišta u Zagrebu učenici su se uputili do centra grada. Putem do Klovićevih dvora učenici su prošetali preko Trga bana Jelačića. Na Gornjem gradu zaustavili su se na Kamenitim vratima te pogledali crkvu svetog Marka i zgradu Sabora.

U Klovićevim dvorima učenici su posjetili World of robots, najraznovrsniju izložbu u regiji kojoj je Zagreb jedna od postaja europske turneje.

Vodiči su učenike vodili kroz izložbu pretvarajući izložbu u učionicu u kojoj su učenici mogli vidjeti najnoviji razvoj humanoidnih robota, probne  robotske igračke, transformatore, robot za utovar, robotske ruke, 3D printere, životinje robote i koncept robota koji hoda Marsom. Demonstrirana je upotreba robota diljem svijeta, od onih koji služe za čišćenje bolnica, preko rada u restoranima, sve do upravljanja dizalima.

Na izložbi su izloženi i originalne filmske relikvije kao što su Iron Man, R2D2,  Terminator, C3PO.

Na vremenskom zidu prikazana je evolucija robota, te su istaknute brojne zanimljivosti o robotima.

Neke zanimljivosti:

• Ekološki robot Ecobots koristi ćelije punih bakterija od trulih jabuka i mrtvih muha za stvaranje struje.
  • Službeni naziv „ženskih robota“ je Gynoid, a pojam Android odnosi se samo na „muške robote“.
  • Brak između robota legalan je u Japanu od 2015. godine.

Učenici su sa zanimanjem isprobali robotske igračke i VR naočale, a  najviše ih je oduševio uslužni robot mačka koji reagira na dodir po ušima i na taj način razvija kontakt s osobom.

Izložba World of robots  pružila je učenicima uzbudljiv i zabavan uvid u svijet robota i pokazala im mnoge aspekte u kojima se koristi robotika.

objavio: Branka Turkalj   datum: 16. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »