Mjesec borbe protiv ovisnosti 2022.

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca, s ciljem upozoravanja šire javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga te samim time poticanjem zdravih stilova života jer ovisnost ne djeluje samo na osobu koja koristi sredstvo ovisnosti, već na cijelu obitelj i društvo u cjelini.

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti u našoj školi provedeno je niz preventivnih aktivnosti od kojih se veliki dio odnosio na osvješćivanje posljedica različitih vrsta ovisnosti kako za pojedinca tako i za društvo.

Dobna granica kada se započne s konzumiranjem alkoholnih pića i cigareta je vrlo niska. Stoga mladi postaju ugrožena skupina već između 10. – 12. godine života. Djeca i mladež predstavljaju rizičnu skupinu za razvoj ovisnosti. Kako se vrlo rano navikavaju na konzumaciju alkoholnih pića s 13. – 14. godina života, tako neki već do punoljetnosti razviju ovisnost o alkoholu. Sve je to i više nego dovoljan razlog da se s učenicima razgovara i educira o ovoj temi.

Odnosi u obitelji igraju vrlo važnu ulogu u razvoju ovisnosti kod pojedinca. Doživljavanjem roditeljske ljubavi u prvim godinama života i stjecanjem povjerenja u okolinu dijete razvija osjećaj sigurnosti, formira se u uravnoteženu osobu koja će se moći othrvati drogi i drugim sredstvima ovisnosti. Upravo sređen zajednički život u obitelji omogućava djetetu da se odupre drogi.

Škola je također pored obitelji i vršnjaka, središnje mjesto socijalizacije djece i mladih te kao takva zauzima jedno od ključnih čimbenika u pružanju zdravog i kvalitetnog razvoja svojih učenika.

Svi smo odgovorni stvoriti brižno okruženje koje stvara osjećaj dobrodošlice, prihvaćenosti, poštovanja i ljubavi. Okruženje koje stvara prilike za razvijanje kvalitetnih veza s odraslima i vršnjacima.

Sve smo to nastojali kroz preventivne aktivnost koje uključuju radionice, predavanja  i edukacije već od početka školske godine.

U suradnji sa GDCK Karlovac tijekom listopada provedene su socijalizacijske interaktivne radionice za učenike 5., 6. i 7. razreda. Aktivnosti je provela Sanda Lovrić Rupčić, dipl. soc. radnica.

Kroz preventivni program PU pod nazivom "Zajedno više možemo", učenici četvrtih razreda uključujući i naše područne škole posjetili su policijsku postaju, 20.10.2022. Cilj posjete je bio upoznavanje učenika s radom policijskog službenika, ali i poticanje na razmišljanje o temama kao što su ovisnost i nasilje te na razvijanje zdravih životnih navika.

Učenici 5.a i 5.b  razreda, poslušali su predavanje u okviru preventivnog programa "Prevencija i alternativa" PU karlovačke. Predavanje je održao policijski službenik za prevenciju.

Učenici sedmih razreda poslušali su predavanje na temu "Živim život bez nasilja" PU karlovačke.

Učenici osmih razreda dobili su informacije od policijskog službenika o ovisnostima kako o posljedicama tako i o zakonskom okviru. Također su razgovarali o situaciji na području karlovačke županije te poslušali primjere iz prakse ali i praktične savjete.

U suradnji s Obiteljskim centrom Karlovac, mr.sc. Ivan Delić, dipl. defektolog - socijalni pedagog te Mario Jovković, psiholog održali su predavanja na temu prevencije ovisnosti. Također su govorili i o novim drogama te opasnostima koje proizlaze iz njihove konzumacije. Dotaknuli su se i teme energetskih pića, ovisnosti o društvenim mrežama te spomenuli primjere iz prakse s obzirom da im svakodnevni rad obuhvaća između ostalog i savjetovanje mladih te rad s rizičnim skupinama.

Predavanje za učiteljsko vijeće, 16.11.2022. održala je Nataša Gjuran, direktorica Edukacije i savjetovanja u obrazovanju Profil Kletta. Tema predavanja je bila motivacija koja je ključni okidač za sve školske nastavne i izvannastavne procese. Bez motivacije učitelja nemoguće je očekivati uspjeh učenika. Kako prepoznati motiviranog učitelja? Kako motivirati one koji nisu dovoljno motivirani? I kako poboljšati sliku škole, pitanja su o kojima vrijedi razgovarati i poticati na napredak u procesu bolje i kvalitetnije škole.

objavio: Dijana Grginčić   datum: 8. 12. 2022.

« Svibanj 2024 »