DAN PLANETA ZEMLJE

S obzirom da je 22. travanj neradni dan, naši učenici su već u petak, različitim aktivnostima obilježili Dan planeta Zemlje. Prihvatili smo i poziv na zajedništvo i pozitivu te se uključili u akciju Zelena čistka koja se organizira u Hrvatskoj po prvi put.

Pravo na čisti okoliš jedno je od osnovnih prava i potreba čovjeka, a očuvanje prirodnih resursa (voda, tlo, zrak ) neophodno je za kvalitetan život, za današnje i sve buduće generacije. Cilj nam je učiti našu djecu o održivosti jer bez obzira na mjesto gdje živjeli, koliko novca imali, svi ovise o Zemlji; hrani, vodi i svim ostalim resursima koji dolaze od nje. Budući da nam ovaj planet treba za preživljavanje, moramo ga čuvati. Sve promjene koje načine pojedinci, zajednice ili države, imati će utjecaj i na ostatak svijeta.

Stoga osim prava imamo i veliku odgovornost kako prema sebi tako i prema drugima.

Imajući na umu ciljeve koje smo si postavili, u okruženju škole, nastojali smo pokazati učenicima kako treba razmišljati o okolišu te se truditi popraviti, uljepšati, uštedjeti i reciklirati.

Tako je grupa ekologa, zajedno sa nastavnicom Pavlić održala predavanja za prve i druge razrede gdje su učili o očuvanju okoliša. Učenici su također u svakoj smjeni čistili okoliš oko škole. Treći razredi su sadili cvijeće te tako uljepšali prostor ispred škole i to uz pomoć nastavnice Puškarić. Hvala tvrtki Zelenilo koja nam je donirala cvijeće te tako razveselila naše učenike. Za izradu plakata bila je odgovorna grupa knjižničara koji su prigodno postavili planet Zemlju između latica cvijeta. Plakate su još izrađivali učenici i to pod vodstvom nastavnice Komadine te nastavnice Ogorec.

Kao pomoć u presađivanju sobnog cvijeća, "priskočio" nam je bivši učenik Pavel iz cvjećarne Banija koji nas je obradovao poklonivši nam cvijet koji smo odmah i zasadili. Osmaši su tako naučili kako pelcati fikuse te što je sve potrebno da bismo ih uspješno zasadili.

Veselimo se i rastu  suncokreta koje je zasadio prvi razred sa nastavnicom Jakin.

Da bismo naše sobno bilje imali gdje staviti pomogao nam je Dom za odgoj djece i mladeži Banija gdje su nam izradili stalke za cvijeće, a štićenici Doma su ih u našoj školi pofarbali pod vodstvom odgajateljice Višnje koja je ujedno održala i radionicu u produženom boravku izrađujući eko-okviriće.

Dobro smo se pripremili za ovaj dan, zar ne?

Tjedan dana ranije nastavnica Protulipac je zajedno sa učenicima izrađivala kaširane tegle za cvijeće te ih na kraju zajedno s djecom i obojala.

Sve smo na kraju objedinili na zajedničkom panou gdje su učenici mogli vidjeti što se sve radilo taj dan.

Svaki dan je dan planeta Zemlje!

Stoga nastavljamo sa aktivnostima i sljedeći tjedan.

• ČUVAJMO ZEMLJU - UZ POMOĆ NASTAVNICA

• PREDAVANJE ZA PRVE RAZREDE - GRUPA EKOLOGA

• SADNJA CVIJEĆA ISPRED ŠKOLE

SADIMO

• NAŠI SUNCOKRETI - PRVAŠIĆI

• PODRŠKA OD PAVELA

• OSMAŠI U BORBI S KORJENJEM

• ODGAJATELJICA VIŠNJA U AKCIJI

• POMOĆ IZ DOMA ZA ODGOJ

• ODGOVORNA ZA KAŠIRANJE - NASTAVNICA MAJA

• I ETO NAM TEGLICA

• PANO ZA KRAJ... ILI ZA POČETAK

objavio: Dijana Grginčić   datum: 22. 4. 2012.