PLANINARENJE, PJEVANJE ILI/I NEŠTO TREĆE

Ovdje možete pročitati intervju s našom pedagoginjom Jasminkom Petrekanić koja je sudjelovala na međunarodnom natjecanju zborova u Španjolskoj i sa karlovačkim zborom Chorus Carolostadien osvojila dvije srebrne medalje.

Jasminka Petrekanić već 27 godina radi kao pedagoginja u OŠ Banija. Kao školski pedagog počela je raditi u tri škole (OŠ Rečica, OŠ Draganić i OŠ Mahično) u sastavu tadašnjeg OUR-a  „Naša mladost“. 1984. godine zaposlila u našoj školi. Njezin posao je zanimljiv, raznovrstan, ali i pun svakodnevnih izazova. Nema učenika, roditelja ili nastavnika koji nije pokucao na njezina vrata u potrazi za savjetom, informacijom ili je jednostavno trebao rame za plakanje. Ona uvijek na svoj specifičan i smiren način uspije riješiti i „nerješive“probleme. Svi se slažu da je predana i savjesna u svom poslu.

U školi također vodi uspješnu planinarsku grupu u koju su uključeni učenici naše škole. Niz godina organizira planinarske izlete na kojima su generacije i generacije učenika otkrile ljubav prema prirodi i planinarenju. Nije joj teško odvojiti svoje slobodno vrijeme i vikendima organizirati izlete.

Povod za ovaj intervju je bio veliki uspjeh karlovačkog pjevačkog zbora Chorus Carolostadien u kojem je ona članica. Već 35 godina pjeva u zboru. 21 godinu u 1. hrvatskom pjevačkom društvu „Zora“ i 14 godina u Chorusu Carolostadien. Zbor je na međunarodnom natjecanju zborova u Calelli pored Barcelone nagrađen je s dva srebra i to u kategoriji folklora i popularne glazbe. Festival u Calelli okuplja više desetaka natjecanja zborova po cijelom svijetu, a među njima i Svjetske zborske igre, prije poznate pod imenom "Olimpijada zborova".

1. Malo nam opišite kako je bilo u Španjolskoj, kakvi su dojmovi i koliko ste zadovoljni uspjehom.

U Španjolskoj je bilo vrlo zanimljivo i uzbudljivo. Grad Calella je vrlo lijep. Nalazi se uz samo more s dugačkim plažama su od sitnog egipatskog pijeska.Na natjecanjima iz više kategorija sudjelovalo je 80 zborova iz 35 zemalja. Po prvi puta smo se okušali u kategoriji popularne glazbe. Pjevali smo na engleskom jeziku i istovremeno smo imali zanimljivu koreografiju. Vrlo sam zadovoljna postignutim rezultatom.

KATEDRALA U BARCELONI

2. Što Vas je motiviralo da se počnete baviti pjevanjem?

Kao većina učenika počela sam pjevati u osnovnoj školi. Prijateljice su me nagovorile da se kao apsolventica ponovo uključim u zborsko pjevanje. Volim pjevati, a u zboru je uvijek i dobro društvo. Povremeno putujemo na gostovanja i natjecanja.

CALLELA - POVORKA ZBOROVA

OTVORENJE NATJECANJA

3. Koje vrste pjesama najradije pjevate i zašto?

Na zboru volim sve vrste pjesama. Za različite prigode pjevamo razne žanrove tako da mi ne mogu dosaditi. Inače, volim balade, zabavnu glazbu i rock glazbu moje mladosti.

4. Kada ste se počeli baviti planinarenjem?

Planinarenjem sam se počela baviti još 1977. godine. Moj prvi planinarski izlet bio je na Bijele stijene.

POVREMENO SE MORA I JESTI - SLASNI ZALOGAJI

5. Što smatrate najljepšom stvari u planinarenju?

Volim prirodu. Uvijek želim vidjeti što je iza nekog vrha. Lijepo je upoznati nove krajeve i uživati u društvu drugih planinara.

6. Kako ste se odlučili uključiti i učenike u planinarsku grupu?

Željela sa da i naši učenici uživaju u ljepotama prirode, žive zdravim životom i kvalitetno provode svoje slobodno vrijeme. Zato već više od 25 godina na školi djeluje planinarska grupa. Lijepo je danas sresti već odrasle ljude koji se s radošću sjećaju naših izleta. Jednog dana tu radost će prenositi i na svoju djecu.

7. Za kraj, kako uspijete organizirati i uspješno sudjelovati u svim aktivnostima?

Svi smo danas dosta okupirani obvezama na radnom mjestu, u obitelji. Ali, kad se nešto voli onda se nađe i vremena za to.

objavio: Dragana Škrtić   datum: 29. 10. 2012.