Terenska nastava - Zagreb

U utorak, 11.06.2013., učenici 4. razreda posjetili su glavni grad Republike Hrvatske - Zagreb. Zagreb je političko, kulturno, upravno, zdravstveno, prosvjetno i sportsko središte naše domovine. Zbog čega? Učenici su naučili tijekom dana.

Tijekom dana učenici su obišli mnoge važne djelove Zagreba, no najbolje je obilazak započeti igrom.

• ...ali ovo nije pravi avion?

• ZRAČNA LUKA ZAGREB

• stroga kontrola pregleda prtljage i putnika

Dolaze li zrakoplovi noću?Zar i ptice ovdje rade?Što jedemo u zrakoplovu?A što tu rade vatrogasci?

Sve su to pitanja koja su postavili naši učenici,a stručno vodstvo im je pojasnilo.

• obilazak autobusom i razgledavanje službi koje opslužuju različite zrakoplove (vatrogasci, hitna pomoć, zimska služba )

• dolazak ili odlazak? ...odlazak.

• ZAGREBAČKA KATEDRALA

Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava najveća je hrvatska sakralna građevina i jedan od najvrijednijih spomenika hrvatske kulturne baštine

• nismo zaboravili zapaliti svijeće za svoje najmilije...

Sarkofag bl. Alojzija Stepinca u Zagrebačkoj katedrali, kojeg je izradio akademski kipar Hrvoje Ljubić. Ispod je grobnica zagrebačkih biskupa i nadbiskupa.

• na Trgu bana Jelačića - fontana Manduševac

Izvor vode Manduševac postoji od davnine na prostoru bivšeg sajmišta Harmice ispod zidina starog Zagreba ( koji se sastojao od dva grada-današnjeg Kaptola i Griča ). Stoljećima je služio Zagrepčanima kao izvor vode. Postoji legenda prema kojoj je na tom zdencu lijepa djevojka Manda srela viteza koji ju je zamolio vode. Rekao joj je "Mando, dušo, zagrabi vode". Prema toj izreci su i Zagreb i Manduševac dobili ime (Manduševac od "Mando, dušo", a Zagreb od "zagrabi").

• prema uspinjači

Zagrebačka uspinjača je uspinjača koja spaja zagrebački Gornji i Donji grad. S prugom dugom 66 metara, poznata je i kao najkraća žičana željeznica na svijetu namjenjena javnom prometu.

Strossmayerovo šetalište, smješteno podno same kule Lotrščak,naslonjeno na južne zidine starog grada i bogato zasjenjeno gustim krošnjama kestena, nije slučajno odabrano kao mjesto odmora A.G. Matoša

• pogled s kule Lotrščak na Markov Trg

Trg svetoga Marka središnji je trg na zagrebačkom Gornjem gradu, nekad poznat i kao Radićev trg. Osim Crkve sv.Marka, na Trgu svetoga Marka sjedište je najviših državnih institucija - Hrvatskog sabora, Vlade Republike Hrvatske i Ustavnog suda.

Kamenita vrata su jedan od najbolje očuvanih spomenika starog Zagreba.Riječ je o zgradi oblikovanoj poput pravokutne kule s kolnim prolazom,a u prolazu vrata smještena je kapela sa slikom Majke Božje od Kamenitih vrata, zaštitnice grada.

• ZOOLOŠKI VRT GRADA ZAGREBA

Zoološki vrt se prostire na površini od 7 hektara, a smješten je u južnom dijelu parka Maksimira. Ima 275 vrsta životinja i 2 225 jedinki sa gotovo svih kontinenata. Zastupljeni su sisavci, ptice, gmazovi,vodozemci, ribe i beskralježnjaci.

• kako bi bilo da su ljudi u kavezu?

• povratak kući

objavio: Dijana Grginčić   datum: 13. 6. 2013.