Posjetili smo Istru!

Krajem rujna naši daroviti učenici 5. do 8. razreda bili su na vrlo sadržajnoj i zanimljivoj terenskoj nastavi u Istru.

Već u 7.00 sati na put su krenula 43 učenika, voditeljica Snježana Miroslavić, pedagoginja Jasminka Petrekanić i pripravnica Ivona Drašković.

Naše prvo odredište bilo je Aleja glagoljaša. To je turistička i kulturna znamenitost sjeverne Istre. Čini je serija od 11 spomenika postavljenih između gradića Roča i Huma, a u čast prvom slavenskom pismu – glagoljici. Ukupna duljina aleje je sedam kilometara. Svi učenici dobili su primjere abecede glagoljice te su glagoljicom ispisivali svoje ime i prezime.

Glagoljica - slova u kamenu

Katedra Klimenta Ohridskoga - najpoznatiji učenik Ćirila i Metoda ovdje je održavao nastavu

Istarski razvod - kameni koji ispisuju riječi - skup isprava iz XIII. i XIV.st o razgraničenju posjeda

Hum - najmanji grad na svijetu - 17  stanovnika

Nakon još sat vremena vožnje istarskim krajolikom stižemo do Višnjana i do njihove nove zvjezdarnice u Tićanu. Zvjezdarnica je astronomski institut. U svom djelovanju istakla se na astrometrijskim mjerenjima i otkrićima malih tijela. Do sredine 2005.g. zabilježeno je 1749 otkrića asteroida. Po broju otkrivenih asteroida Zvjezdarnica Višnjan je jedna od 12 najproduktivnijih zvjezdarnica svijeta svih vremena.

Zvjezdarnica u Tićanu

Promatranje Sunca i njegovih pjega

Predavanje o asteroidima

Komad asteroida od metala

Nakon promatranja Sunca i predavanja u zvjezdarnici stigli smo do jame Baredine. Stazom duljine 300 metara posjetili smo pet bogato ukrašenih dvorana i sišli do podzemnog jezera na dubini od 60 metara. U jednoj od dvorana prošli smo pored otvora širokog 4 m koji se vertikalno nastavlja u dubinu još 66 metara tako da ukupna dubina jame iznosi 132 metra. Temperatura u jami je bila ugodnih 14 ºC. Obilazak jame je trajao oko 40 minuta. Zanimljivost ovog pustolovnog pothvata bila je i susret s podzemnim životinjskim svijetom. Vidjeli smo čovječju ribicu, endem dinarskog krša, životinju koja živi samo u ovim krškim područjima. Po izlasku iz jame uz sendviče i sokove zabavili smo se malim zoološkim vrtom uz konje, magarce, guske i sl. Vrlo zanimljivo bilo je promatrati i velike gromade stijena u kojima su otisnuti, kako kažu, otisci dinosaura.

Jama Baredine

Silazak u jamu

Jama - Dvorana

Čovječja ribica

Geološke posebnosti Istre

Otisci dinosaura

Po povratku kući obišli smo i jedan vrlo zanimljiv gradić – Motovun. To je najbolje sačuvana srednjevjekovna istarska utvrda, koja se razvila na vrhu strmog brežuljka. Prešli smo oko 500 stepenica da bi došli do vrha. Motovun je poznat po Velom Joži čiju je radnju književnik Vladimir Nazor smjestio u taj lijepi gradić. Krajem srpnja tu se održava i poznati Motovunski filmski festival.

Nakon slobodne šetnje i mirisa tartufa, koji se upravo u ovo vrijeme traže po okolici grada, krenuli smo kući puni utisaka s ove terenske nastave.

Nastavnica Miroslavić im je na kraju podijelila i nastavne listiće koje će riješiti kod kuće.

Motovun u daljini

Još nismo na vrhu

U gradu

Trebalo se malo i odmoriti

Prekrasni vidici

objavio: Dijana Grginčić   datum: 2. 10. 2013.