Međunarodni dan tolerancije

Dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas, obilježili smo u petak, 15. studenoga u Domu za odgoj djece i mladeži Banija

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti ujedinili smo snage i održali radionicu na temu vršnjačkog nasilja. U radionici su sudjelovali korisnici Doma za odgoj djece i mladeži Banija, volonteri Crvenog križa te učenici osmog razreda naše škole.

Tako je prisutnima prikazan film koji prati nekoliko priča o vršnjačkom nasilju u američkim školama. Iako nas dijeli  velika razlika u obrazovnom sustavu spaja nas osjećaj  odgovornosti koji imamo jedni prema drugima.Djeca prema drugoj djeci, mi odrasli prema našim učenicima. Spaja nas potreba razvijanja tolerancije koja je sjeme kvalitetnog društva i vrlina koja omogućuje mir.

Da bismo je razvili moramo komunicirati, biti otvoreni, prihvaćati različitosti, poštovati ljudska prava, a upravo je to bio i cilj ovog susreta.

Također smo željeli osvijestiti kod djece  činjenicu da su ljudska bića prirodno različita u svom izgledu, nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima te da kao takva imaju pravo živjeti u miru.

Većina doživljenog nasilja ( kako je i prikazano u filmu ) je proisteklo upravo zbog percipirane različitosti. Nedavno smo pogledali predstavu "Ovo bi mogla biti moja ulica" , koja govori o vršnjačkom nasilju. Luka Ritz je izgubio život jer se razlikovao od...

Dijana Grginčić, soc.ped.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga.

UNESCO je proglašenjem međunarodnog dana tolerancije skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava.

"Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi."

Tolerancija nije koncesija, dobrodušnost ili popustljivost.

Tolerancija se ne može  koristiti kao opravdanje za kršenje fundamentalnih vrijednosti.

Tolerancija doprinosti mijenjanju kulture rata u kulturu mira.

TOLERANCIJA JE ODGOVORNOST.

Ova tema zahtjeva aktivno sudjelovanje svih jer... jedino zajednički možemo mijenjati stvari

Jesu li nasilnici skloniji ovisničkom ponašanju?

Je li ogovaranje nasilje?

Susrećete li se sa nasiljem u svakodnevnom životu?

Ne bježite od ljudi koji su drugačijih pogleda na život, prigrlite ih kako bi vidjeli gdje VI stojite sa svojima!

objavio: Dijana Grginčić   datum: 17. 11. 2013.