Dan planeta Zemlje

“Odjednom se iza Mjesečeva oboda ukazao blistavi plavo bijeli dragulj — osvijetljena, predivna nebesko plava kugla ukrašena nizovima bijelih pahuljastih oblaka koji su lagano kružili preko nje, dok je ona poput malog bisera polako izranjala iz dubokog oceana tajnovite tame”       Edgar Mitchell, astronaut

Dan planeta Zemlje, obilježava se 22. travnja na svim kontinentima brojnim događanjima posvećenim očuvanju i zaštiti okoliša, a  usmjereno je prema zaštiti prirodnih resursa i ima za cilj skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990.

Kako bismo skrenuli pozornost mladih naraštaja, naših učenika, na zaštitu našeg okoliša i našeg planeta, povodom ovog dana organizirali smo u našoj školi niz aktivnosti.

U dogovoru s tvrtkom „Čistoća d.o.o.“ učenici viših razreda odslušali su zanimljivo predavanje na temu „Strategija zbrinjavanja i selekcija otpada na području Karlovačke županije“. Predavači g. Igor Horvat i g. Marijan Butković upoznali su učenike sa obvezama koje su propisane zakonom tj. što će biti potrebno odvajati kako bi ekološki na održiv način gospodarili otpadnim tvarima. U drugom dijelu predavanja saznali smo o modernom kompostiranju u kući koje se provodi upotrebom mikroorganizama koji potiču fermentaciju, a sprječavaju truljenje i pojavu neugodnih mirisa. Učenici su pokazali interes postavljajući različita pitanja o zelenim otocima, načinu odvajanja, o Ilovcu i sl.

Za darovite učenike naše škole održane su dvije radionice:

Jestivi toponimi na području Republike Hrvatske, te Što je održivi razvoj?   Učenici 5. i 6. te 7. i 8. razreda  izradili su tzv. SWOT analize nekih zaštićenih dijelova Hrvatske. Radionice su pripremile nastavnice Snježana Miroslavić i Ivona Drašković.

Ravnatelj tvrtke „Čistoća d. o.o.“, g. Damir Jakšić  našoj je školi donirao iznos od 2000,00 kuna za naše akcije oko uređenja školskog okoliša, a tijekom sljedećih mjesec dana donirati će nam i kompostere te održati radionicu o načinu njihova korištenja.

Boravak u prirodi povoljno utječe na zdravlje i raspoloženje, a dobro čini i sam pogled na lijep, zelen krajolik. Znajući kako utječu biljke na naše raspoloženje, dobivenim novcem obnovili smo naš fond sobnih i vrtnih biljaka, tako da smo mogli  za Dan planeta Zemlje presaditi naše biljke i podariti im novu svježinu i mogućnost za bolji rast.

Zasadivši biljke, učenici su predložili da "blagotvornost" biljaka "odnesu" nastavnicima u zbornicu. Razmišljali su gdje  staviti biljke. Možda pored imenika , da "ublaže" unošenje ocjena. Ipak, šalu na stranu, naši učenici znaju kako dugotrajna usredotočenost na računalo jako umara oči, a biljke i njihovo zelenilo, prema nekim teorijama, pomažu da se svijest i oči nakratko odmore od titranja i svjetlucanja monitora, pa je odluka donesena - biljke će biti pored računala.Neka nam nastavnici na satove dolaze odmorni i usredotočeni!

Čitav tjedan učenici će pripremati,  saditi i uređivati okoliš  ispred škole.

Ovakvim akcijama želimo osvjestiti našu okolinu, počevši od "naše kuće" , posebno o opasnostima kojima je izložen naš okoliš jer trebali bismo svi biti zainteresirani za ”zdravlje“ našeg doma i njegovo očuvanje.Na kraju krajeva, gdje bismo drugdje mogli živjeti?

U svibnju 2002. u sklopu Programa Ujedinjenih naroda za okoliš objavljen je izvještaj pod naslovom “Global Environment Outlook-3”. U pripremi tog izvještaja sudjelovalo je više od 1 000 osoba. Prema izvještaju za medije, u njemu je stajalo: Naš je planet došao do prijelomnog trenutka jer će odluke koje danas donosimo trajno utjecati na šume, mora, rijeke, planine, divlje životinje i druge žive organizme, a o svemu tome ovise sadašnje i buduće generacije.”

objavio: Dijana Grginčić   datum: 23. 4. 2014.