Naši uspjesi - Daria Mulac Božičević

Jedina stvar čudesnija od glazbe je čovjek iza nje.

Ray Charles

Povod za ovaj razgovor bio je Darijin sjajan rezultat ostvaren na Državnom natjecanju. Daria je na 53. Državnom natjecanju učenika i studenata plesa i glazbe, održanom u Dubrovniku, osvojila u 1. kategoriji – solfeggio. Pravo na sudjelovanje na državnom natjecanju ostvarila je osvojivši  1. mjesto na regionalnom natjecanju. Daria je odlična učenica 6.b razreda te 4. razreda osnovne glazbene škole i od najranije dobi glazba je važan dio njezinog života. To nije čudno jer potječe iz glazbeno nadarene obitelji. Njezina majka dugi niz godina uspješano vodi  Dječji zbor Zorica, a starija sestra Doris također je nadarena pjevačica. Daria pjeva u školskom zboru, Dječjem zboru Zorica , zboru mladih Župe Banija  te svira violinu u gudačkom orkestru glazbene škole. Prošle godine je branila boje naše škole na Duga Resa Festu i zajedno sa sestrom Doris i Glorijom Vidić osvojila  1. mjesto u konkurenciji  14 osnovnih škola. Ove godine ponovno je pobijedila na školskom natjecanju te će po drugi puta predstavljati našu školu na Duga Resa Festu. Isto tako, Darija je autorica skladbe za Himnu škole. Dariji smo postavili nekoliko pitanja:

Kada si se počela baviti pjevanjem?

Pjevanjem sam se počela baviti s dvije i pol godine.

Opiši nam kako je bilo na državnom natjecanju u Dubrovniku.

Natjecanje je trajalo je nekoliko dana. Svaki dan su bile drugačije aktivnosti i svaka aktivnost imala je četiri kategorije razvrstane po godinama učenika. Sollfeggio je imao pismeni i usmeni dio. Pismeni dio sastoji se od teorijskih zadataka (Sagradi ljestvicu!, Sagradi intervale!, Sagradi kvintakorde!) i diktata (meloritamski i ritamski). Na usmenom dijelu  je trebalo otpjevati sve iz pismenog dijela. Upoznala sam se s dvije učenice (jedna je bila prva, a jedna druga kategorija) s kojima sam se najviše družila.

Kako je bilo na Duga Resa Festu i koliko se takvo natjecanje razlikuje od onoga u Dubrovniku?

Bilo je odlično. Također smo se s mnogima upoznale pa i s voditeljima. Upoznale smo se s Mariom Valentićem koji je također vodio festival. Iznenadilo me što je na tom festivalu atmosfera bila puno ozbiljnija i napetija, nego na državnom natjecanju. Najnapetije je bilo za vrijeme glasovanja i zbrajanja bodova, ali ipak smo pobijedili  za jedan bod.

Kako si došla na ideju za himnu škole?

Za vrijeme pospremanja stana odjedanput sam počela pjevati i to je bilo  to.

Imaš li tremu pred nastup?

Tremu pred nastup nikada nisam imala pa se nadam da je neću niti imati.

Kako uspijevaš uskladiti školske obaveze s glazbenom školom i zborom?

Svaki dan na list papira slažem raspored za cijeli tjedan, no ako se nešto u tom tjednu promijeni,nadodam na drugi list papira na kojem su sve nadovezane obveze.

Što je za tebe glazba?

Za mene je glazba nešto što čovjeka ispunjava te čini sretnim i zadovoljnim.

Namjeravaš li se baviti glazbom i kad odrasteš?

Nisam planirala direktno glazbu, ali mislim i nadam se da ću u budućnosti biti povezana s glazbom.

Školska knjižničarka

objavio: Dragana Škrtić   datum: 25. 5. 2015.