PROJEKT "VRATIMO IM PAŽNJU"

OŠ Banija treća je škola u Hrvatskoj koja će imati vlastiti Play Attention uređaj. Radi se o tehnologiji koja obuhvaća sustav za uvježbavanje održavanja pažnje, a pomaže osobama s ADHD-om.

Sa ciljem uspješnije integracije djece s poremećajem pažnje u obrazovni sustav, voditeljice Projekta Dijana Grginčić, prof.soc. ped. i učiteljica Iva Šajatović, osmislile su način kako isto i ostvariti. Prezentirajući teškoće na koje nailaze učenici s hiperkinetskim poremećajem naišle su na veliko razumijevanje i podršku Rotary cluba Karlovac. Osmislivši tako Projekt uz potporu Rotary cluba koji je isti prezentirao na Rotary Distriktu krenulo se u ostvarenje postavljenih ciljeva.

Rotary club financira uređaj Play Attention uz dodatne igrice za poboljšanje pažnje, percepcije i motorike kao i edukaciju o radu na softveru  i edukaciju prof. Kocijan Hercigonja o dijagnosticiranju ADHD-a. Vrijednost Projekta je 25 260,00 kn. Cilj Projekta je također da se preveniraju nepoželjna ponašanja koja eventualno mogu proizići iz simptoma hiperaktivnosti i deficita pažnje. U prvom planu je da se pomogne djeci kod kojih  su zapažene ovakve teškoće da razviju svoje potencijale i poboljšaju vještine koje će ih dovesti do uspješnosti.

U Projekt su uključeni stručnjaci iz Doma za odgoj djece i mladeži i Vrtića Banija koji će također imati prilike raditi na uređaju.

15.03.2016. u OŠ Banija  održana je edukacija za rad na softveru i to za sustav učenja PlayAttention. Edukacija je održana za sedmero stručnjaka ( psiholozi, defektolog, pedagog, učiteljica ) iz Osnovne škole Banija, Doma za odgoj djece i mladeži Banija i Vrtić Banija. Edukacija je bila u trajanju od 5 sati, a vodio ju je Marko Ferek – predsjednik Udruge Buđenje sa suradnicom. Prilikom edukacije polaznici su mogli isprobati "funkcioniranje" uređaja.

Sljedeća edukacija o ADHD-u i funkcioniranju PayAttentiona u sklopu Projekta  bila je namjenjena  za odgajatelje i nastavnike iz spomenutih ustanova, a održana je u četvrtak, 17.03.2016. Na predavanju je govorio Marko Ferek – predsjednik Udruge Buđenje.U zanimljivom predavanju govorio je o vlastitom iskustvu te procesu koji prošao tijekom školovanja kao dijete kojemu je dijagnosticiran ADHD. Također se osvrnuo na rad s PlayAttentionom u svojoj udruzi te govorio o postignutim rezultatima.

Zadnje predavanje u sklopu Projekta održala je Vesna Hercigonja Novković, prof.def., u srijedu, 30.03.2016. Inače predavač na ERF-u kao i suvlasnik Poliklinike Kocijan Hercigonja u svoje predavanje je unijela i osobnu notu. Njena majka Dubravka Kocijan Hercigonja poznata je neuropsihijatrica i autorica knjige "Hiperaktivno dijete". Govoreći o stručnom radu sa djecom i roditeljima dotaknula se je i članova svoje obitelji među kojima su i oni koji imaju ovaj poremećaj. Sa svojim konkretnim primjerima kao stručnjaka ali i kao majke djeteta s ADHD-om približila je svima prisutnima problematiku ali i odgovornost koju imamo.

objavio: Dijana Grginčić   datum: 1. 4. 2016.