PUTEVIMA ORHIDEJE

U utorak, 24.5. 2016., daroviti učenici naše škole posjetili su Edukacijsko-promidžbeni centar u Radoboju. „Lijep grad, lijepa gora, zelenija od svih boja…“

Krenuli smo radosno iz Karlovca jer nas je pratilo sunce sve do Krapine…a onda pljusak. Puno glasova, pitanja, zabrinutosti ..i kako ćemo sada vidjeti orhideje? Sva pitanja  koja su u sebi sadržavala notu zabrinutosti nestala su kada smo se uspeli do Edukacijsko-promidžbenog centra.

Ljubazni domaćini, pronašli su način kako zadržati našu pažnju i podučiti nas o Strahinjščici, orhidejama i području na kojem se nalazimo. Sretni smo jer ne moramo zaprljati  nove tenisice kako bi sve to saznali.

• prije nego krenemo u avanturu...malo da prezalogajimo, a i nismo navikli na takve uzbrdice koje nudi  Zagorje

Naučili smo kako je Strahinjčica gora u sjevernom dijelu Krapinsko-zagorske županije koja na maloj površini od 60 km² ima veliku raznolikost biljnog pokrova. Do sada je na Strahinjščici zabilježeno  preko 1000 biljnih vrsta i podvrsta pa je njeno uže područje odabrano kao jedno od  94 botanički važnih područja u Hrvatskoj.

Strahinjščica se može nazvati jednim velikim orhidejskim vrtom jer je na tom području zabilježeno čak 32 vrste i podvrste orhideja.

Prošli smo tako putevima orhideja gledajući poučne prezentacije i crtiće koje su domaćini pripremili,a koji su nam toliko privukli pozornost svojom jenostavnošću i poučnošću da su svi učenici u kvizu koji su pripremili domaćini, briljirali.

Cilj znanja je ne samo da napredujemo sami u njemu i rastemo nego da to znanje širimo dalje pa je red da vas podučimo o onome što smo saznali u Radoboju.

Orhideje su biljke jedinstvene zbog ljepote cvijeta i posebnog mehanizma privlačenja oprašivača. Iako su najbrojnija porodica biljaka na Zemlji, na prirodnim staništima su vrlo rijetke. Jeste li možda znali da su sjemenke orhideje najmanje i najlakše u biljnom svijetu. Imali smo ih prilike vidjeti i zaista su poput praha.

Ono što nas je zainteresiralo kod orhideja, a nitko od nas to nije znao je činjenica da je za razvoj orhideja  potrebna simbioza sa gljivama na tlu.

Oduševilo nas je koliko je samo vrsta orhideja u svijetu i koliko su samo različite po svom izgledu. Tako jedne imaju oblik anđela, ptice, a druge oblik čovječuljka i sl.

Na području Krapine kako smo saznali posebno su interesantne orhideje iz roda kokica, čija medna usna izgledom i bojom podsjeća na ženke nekih kukaca ( pčelu, bumbara ) te na taj način privlače mužjake na cvijet radi oprašivanja.  Pčelina kokica, bljedoliki kaćun, bumbarova kokica, jadranska kozonoša …samo su neke od orhideja.

Na Strahinjščici

su orhideja sastanci.

Sastanu ih se trideset i dvije,

Sve dolaze po dvije.

Orhideja je i kokoška neka.

Njoj u glavi nešto šteka.

Možda joj treba malo lijeka.

Sigurno se sa svima zeka.

Pčelina kokica!

Kakva je sad ovo kokica?

Mislim si, zar ju je pčela rodila,

A to je ona samo po našoj Strahinjščici hodila!

Sve orhideje pripadaju strogo zaštićenim zavičajnim vrstama te ih je zabranjeno brati, skupljati, uništavati ili iskopavati, držati i trgovati njima.

Nakon Edukacijskog centra posjetili smo i Muzej  Radboa gdje se nalaze neke od najastarijih okamina biljaka i kukaca. Tako smo mogli vidjeti najstariju okaminu vinove loze u svijetu.

Većina fosilnih primjeraka iz Radoboja krasi mnoge paleontološke zbirke svijeta.

U 19.st. ime Radoboja pročulo se cijelim svijetom zahvaljujući njegovim prirodnim osobitostima. Nalazište samorodnog sumpora bilo je jedno od ekonomski značajnih rudnih mjesta u svijetu.

• kroz mali tunel došli smo do drugog dijela Muzeja

Nastavnica Miroslavić, učiteljica Jakin, pedagoginja Petrekanić i soc.ped. Grginčić na kraju su se zahvalile domaćinima što su nas unatoč lošem vremenu ipak poveli putevima orhideja.

Prošli smo tim putem, možda ne na uobičajen način ali posljedica je ista…oduševljenje orhidejama, nova znanja i iskustvo koje možemo prenositi dalje.

Sretni smo što našim učenicima možemo pokazati još jedno prekrasno mjesto u našoj lijepoj Hrvatskoj, vrijednosti koje naša domovina posjeduje ali i ukazati na našu odgovornost u očuvanju njenih ljepota.

Dijana Grginčić, prof.soc.ped.

Na povratku učenici četvrtog razreda jedan drugome su postavljali pitanja o tome kako su doživjeli "susret s orhidejama".

"Sve mi se svidjelo" , "Puno sam naučio i zabavio sam se"

Što mislite o orhidejama?

"Mislim da su jako lijepe", "Jako su fora","Jako su zanimljive".

"Mislim da su vau".

Kakvi su vam bili crtići?

"Predobri i odlični","Bili su mi poučni i zanimljivi","Bili su super".

objavio: Dijana Grginčić   datum: 28. 5. 2016.