ŠKOLA ZA SVE

Osnovna škola Banija sudjelovala je u manifestaciji pod nazivom "Škola za sve" u sklopu Projekta „Škola za sve uz pomoćnike u nastavi II“.

S ciljem uspješnije socijalizacije i emocionalnog funkcioniranja učenika s teškoćama u vršnjačkom okruženju organizirane su radionice i predavanja za učenike i roditelje. Osim u matičnoj školi, radionice su organizirane i u područnim školama OŠ Banije – PŠ Donje Mekušje i PŠ Hrnetić.

Svim aktivnostima koje su se provodile u sklopu manifestacije nastojalo se senzibilizirati za potrebu aktivnijeg sudjelovanja u socijalnom uključivanju djece s teškoćama te tako postići njihova bolja obrazovna postignuća.

18.11.2016. održana je radionica" Mali savjetnici za prava Mladih pomagača" za učenike 5.c razreda.  U suradnji s Udrugom "Mladi pomagači", predsjednicom Veronikom Lendler i učenicima, obilježili smo Dan dječjih ljudskih prava. Učenici su davali svoje mišljenje posebno vezano uz prava djece u obitelji s invaliditetom. Savjetovali su kako pomoći učeniku u školi i kakvu bi mu oni mogli pružiti podršku i na koji način. Nakon toga je slijedila radionica "Razderano srce" gdje je nastavnica Mastelić Milanović čitala priču, a  učenici su pozorno slušali te znakom pokazali kada je pročitana riječ koja vrijeđa i omalovažava. Kada su učenici pokazali znak, nastavnica Crnjac je otrgnula dio papirnatog srca. Učenici su imali prilike vidjeti kako riječi mogu utjecati na kršenje dječjih prava, a i osvijestili su kako moraju paziti na riječi koje izgovaraju.

U radionici su sudjelovale i nastavnice: Crnjac, Mastelić Milanović, Bosiljevac, Graša, Roksandić i Grginčić, soc.ped.

15.11.2016. održana je radionica za učenike 7.a razreda pod nazivom "U tuđim tenisicama". Učenici su na početku radionice izgovarali riječi koje ih asociraju na Dječja prava. Nakon što te riječi popisane, razrednica Mastelić Milanović i soc.ped. Grginčić osmislile  su križaljku na temelju njihovih asocijacija. Učenici su likovnim radovima prikazali što za njih znači različitost.

21.11.2016. održana je radionica za učenike 7.b razreda također pod nazivom "U tuđim tenisicama". Učenici su izrađivali lutkice od kuhače koje pokazuju različitost.

30.11.2016. održana je radionica u PŠ Mekušje pod nazivom - Pružimo si ruke

Početak radionice  započeo je čitanjem pjesme pod nazivom "Pružimo si ruke". Radionica je usmjerena na poštivanje različitosti u svakodnevnom životu, radnoj okolini i zajednici, u povezanosti sa dječjim pravima.

Učenici su podijeljeni dvije grupe, a svaka grupa je dobila po jedan tekst,  a svaki od tekstova govori o dječacima koji su različiti. Jedno dijete je  posvojeno, muca...   Djeca u razredu i u školi, posebice jedan dječak, ga zbog toga maltretira,  ruga mu se...Dječak je nezadovoljan sa životom i prijateljima, te više ne želi odlaziti u školu, često ga boli trbuh zbog čega ostaje kod kuće...

Drugo dijete je zapravo dječak koji maltretira malog dječaka koji muca, navode se razlozi njegovog ponašanja te na kraju i uživanja u onome što radi. Roditelje ni ne viđa, druži se s bratovim starijim prijateljima koji ga također maltretiraju, te on svoj bijes i ljutnju prenosi na manjeg od sebe, na dječaka koji muca.

Nakon pročitanih tekstova razgovaramo o dječjim pravima, o osnovnim dječjim pravima, koje bi svako dijete trebalo imati. Govorimo i o pozitivnim i negativnim emocijama koje obojica dječaka osjećaju. Učenici izražavaju svoje mišljenje i predlažu neka rješenja. Emocije smo prikazali na stablu. Tamno, suho i trulo lišće je na dnu, na zemlji kao i sve loše emocije i neželjeno ponašanje. Na vrhu, zeleno lišće predstavlja svježinu, rast, razvoj i na njemu se nalaze sve emocije koje bi trebalo međusobno razvijati i ponašanje koje je poželjno u svakom društvu. Učenici su potom crtali, bojali i izrezivali ptičice koje su predstavljale svakog od njih te su te ptice letjele prema krošnji, prema pozitivnom i prema boljem.

Crtali su i dlanove, te smo zaključili kako je svaki prst na istoj ruci, ali je svaki prst različit, pa smo to povezali sa sobom i sa svojim prijateljima. Željeli smo time reći: Kada pružamo ruku prijatelju iz razreda, kakvu mu ruku želimo pružiti?

23.11.2016.  održane su radionice za učenike od 1. -4. razreda PŠ Hrnetić. Učenici su tako pogledali priču o Ružnom pačetu, raspravljali o pravima koje imaju djeca, a posebno su se osvrnuli na temu različitosti  i napravili na temelju svega likovne radove pod nazivom Slavimo različitosti i Ljepota je u različitosti.

Učenici 1. razreda

Učenici 2. razreda

Učenici 3. i 4. razreda

Osim učenika u radionicama su sudjelovali i roditelji pojedinih razreda u OŠ Banija te područnim školama  PŠ Donje Mekušje i PŠ Hrnetić. Roditelji su tako poslušali predavanje na temu Dječjih prava, osvijestili su sličnosti i različitosti u paru putem duge sličnosti i različitosti. Pitanja koja su postavljali odnosila su se na navike, na ono što vole ( biljke, životinje, ljude, stvari, aktivnosti ), na strahove i nade, planove i želje, ali i na konkretne činjenice iz života. Svoju dugu sličnosti i različitosti potom su prezentirali u paru nakon čega je bila kratka diskusija. Osvijestili su koliko nas različitosti oplemenjuju te koliko je pri tome važno poštivanje i razumijevanje. U nastavku radionice, roditelji su ispunjavali svoju "ciglicu" pod nazivom škola ili obitelj stavljajući u nju papiriće s natpisima. Koje su to vrijednosti koje škola ili obitelj  treba  nuditi kako bi se prava djeteta ostvarila?

Roditelji područnih škola i matične škole izgrađivali su svatko svoj zid kuće koja simbolički čini jedno sretno, zadovoljno dijete čija su prava poštovana i zadovoljena.

Radionice za roditelje pod nazivom : "U duginim bojama " , održane su:

30.11.2016. za roditelje PŠ Donje Mekušje

17.11. ( 7.a razred ) i 25.11. ( 7.b razred ) sa roditeljima OŠ Banija

1.12.2016. za roditelje PŠ Hrnetić

objavio: Dijana Grginčić   datum: 11. 12. 2016.