Mjesec borbe protiv ovisnosti 2017.

Mjesec borbe protiv ovisnosti i ove godine u našoj školi obilježava se brojnim radionicama, predavanjima i edukacijama. U razdoblju od 15.11. do 15.12., osvijestit ćemo posebno svoj odnos prema drugima ali i prema sebi.

"Ono što čini pustinju predivnom je činjenica da ona negdje u sebi krije izvor"

Antoine de Saint-Exupéry

Naše društvo se neprestano mijenja. To mijenjanje, mijenja i roditelje, učitelje, praktičare i znanstvenike koji se pitaju kako pripremiti i socijalizirati djecu za nepoznatu budućnost. Koje vještine treba imati dijete i mladi čovjek?Koja znanja treba učiti?

Kako ih mi odrasli lakše možemo razumijeti i shvatiti što prolaze u procesu odrastanja i kako to prolaze? Kako možemo prepoznati njihove jake strane? Zasigurno ne postoji recept ali postoji znanje, intuicija, ljubav, prihvaćanje sebe, empatija i želja da pomognemo, usmjerimo i podučimo.

Tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti nastojat ćemo izoštriti sve ove vještine i emocije koje su nam potrebne da bi mladog čovjeka usmjerili ka njegovoj cjelovitosti.

Brojne radionice o komunikaciji, suradnji, toleranciji i empatiji za učenike, roditelje i nastavnike zasigurno će biti dobra protuteža ovisnostima i njihovim posljedicama.

Anita Vuletić i volonteri gradskog društva Crvenog križa Karlovac održali su predavanje za učenike 8.-og razreda na temu "Trgovanje ljudima". Tijekom prošlog desetljeća trgovanje ljudima identificirano je kao zločin kojim se iskorištavaju najranjiviji u društvu pri čemu im se krše brojna ljudska prava kao što su: pravo na život, pravo na rad i obrazovanje, pravo na slobodu izbora,  pravo na slobodu kretanja, pravo na dostojanstvo, pravo na sigurnost, pravo na jednakost, pravo na zdravlje itd.Posebno im je napomenuto kako žrtva može postati svatko od nas bez obzira na svoju razinu obrazovanja, spol, dob ili nacionalnost.

Dinka Juričić, prof.hrvatskog jezika, 16.11.2017.   održala je snažno motivacijsko predavanje za učitelje pod nazivom „Uhvati vjetar“. Predavanje je posebno bilo namijenjeno za one koji posustaju, strahuju od promjena, imaju teškoća u komunikaciji  s učenicima i roditeljima, onima koji su umorni ili su pod stresom.

Naša dugogodišnja suradnica Sonja Jarebica, prof.soc.pedagog, 08.11.2017. održala je predavanje namijenjeno roditeljima učenika 5.-ih razreda. Dolaskom u peti razred učenici se susreću s mnogim pitanjima, doživljavaju velike promjene koje često utječu na njihovo samopouzdanje. Osim uloge koju  škola ima u procesu oblikovanja učenika, Sonja Jarebica se usmjerila na ulogu roditelja u razvijanju samopouzdanja kod svoje djece.

29.11.2017., ispred PU Karlovačke, član tima za prevenciju Karlovačke županije, održao je predavanje za roditelje učenika sedmih razreda. Predavanje je bilo na temu provođenja Odluke o zabrani konzumiranja, nošenja i posjedovanja alkoholnih pića maloljetnim osobama na javnim površinama Grada Karlovca.

30.11.2017., Petra Cule, Jelica Mrzljak i volonteri Udruge Lag Vallis Colapis koji su stigli iz Estonije, Ethel i Taavi održali su predavanje na temu Ovisnosti sa usporedbom života mladih u Estoniji. Učenici su iz prve ruke mogli čuti kakva je situacija na drugom dijelu svijeta te kako oni rješavaju spomenutu problematiku.Na kraju predavanja imali su kratku radionicu gdje su učenici mogli izraziti svoje stavove o ovisnostima.

05.12.2017., dr.sc. Dijana Jerković iz Klinike za psihijatriju Vrapče, održala je predavanje na UV na temu „Nove droge“.  Nastavnici su tako mogli čuti koje su to najčešće skupine  „novih droga“, pojavnost u EU i RH, nešto o zakonskoj kontroli ali i o prevenciji konzumiranja novih droga.

12.12.2017., dr.Salopek u suradnji sa Udrugom Mladi pomagači te gđom. Veronikom Lendler održao je predavanje za učenike 7.a i 7.b razreda na temu "Djeca, obitelj i ovisnosti u obiteljima". Osvrnuo se posebno na ulogu djece roditelja ovisnika. Odrastajući uz jednog ili oba roditelja ovisnika, napomenuo je dr. Salopek, izloženi su različitim oblicima zlostavljanja, zanemarivanja, nedostatku roditeljske brige i skrbi, neadekvatnoj zdravstvenoj skrbi,obiteljskom nasilju te nerijetko kriminalu i kriminalnim radnjama.

15.12.2017., 60-ak učenika sedmog razreda pogledali su najbolji film za mlade prema izboru Europske filmske akademije; selekcija u UNICEF-ov Festival prava djeteta. Tema filma bila je bullying i cilj je bio da učenici osvijeste primjere u svakodnevnom životu vezano za nasilje među djecom i mladima te  kako  reagirati u sličnim situacijama. Film je poslao snažnu poruku i ostavio na razmatranje pitanje "Okrećeš li glavu ili uskačeš?".

objavio: Dijana Grginčić   datum: 20. 11. 2017.