Predstavljanje istraživačkih GLOBE projekata

Dana 13. 6. 2024. u Gradskoj knjižnici "Ivan Goran Kovačić" Karlovac naši su GLOBE-ovci  Tara, Marko i Vita prezentirali svoj nagrađeni istraživački projekt.

U Gradskoj knjižnici održan je stručni skup na kojem su prezentirani nagrađeni GLOBE istraživački projekti s održanog Državnog natjecanja hrvatskih GLOBE škola.

Na skupu su prezentirana četiri istraživačka projekta iz tri karlovačke osnovne škole i jedne srednje škole. OŠ Dragojle Jarnević prezentirala je projekt "Razlike u temperaturi tla na dvije postaje", OŠ Dubovac projekt  "Karlovačka promenada", a Šumarska i drvodjeljska škola projekt  "Utjecaj vremenskih prilika na zdravlje ljudi".

Naši GLOBE-ovci prezentirali su istraživački projekt koji su izradili pod mentorstvom učiteljica Andreje Gašparović i Ankice Veseljić Mikroplastika u školskom zraku u kojem su dokazali prisutnost mikroplastike u zraku školskih učionica.

Sve prisutne upoznali su sa svojim rezultatima koji pokazuju da su tekstilna vlakna jedan od glavnih čimbenika onečišćenja mikroplastikom koja je iznimno opasna za zdravlje ljudi stoga je iznimno važno osvijestit njenu prisutnost. Zajedničkim snagama možemo smanjiti količinu plastičnog otpada, a time i količinu mikroplastike u ekosustavima. Potrebno je smanjiti upotrebu proizvoda od jednokratne plastike i koristiti proizvode od biorazgradive plastike, te ne slijediti trendove brze mode.

Svi učenici i njihovi mentori uložili su puno truda i vremena pa su svi prikazani istraživački projekti bili vrlo zanimljivi i korisni za lokalnu zajednicu.

Ankica Veseljić

objavio: Ankica Veseljić   datum: 13. 6. 2024.

« Rujan 2024 »