preskoči na sadržaj
Vijesti

Dan znanosti u Osnovnoj školi Banija

Već treću godinu zaredom u Osnovnoj školi Banija organizirano je javno događanje pod nazivom Dan znanosti. Tijekom petog i šestog nastavnog sata odvijalo se pregršt radionica koje su za danas, 30. listopada 2024., pripremili učitelji, profesori i stručni suradnici naše, ali i drugih karlovačkih osnovnih i srednjih škola. Osim njih radionice su održali i gosti iz JU Natura Viva, JU Aquatika, Staroslavenskog instituta iz Zagreba, Zajednice tehničke kulture Karlovac (ZTK) te Udruge stemKA. Za pripremu i organizaciju ovog javnog događanja zaslužna je učiteljica i izvrsna savjetnica Ankica Veseljić.


Program je započeo okupljanjem u holu škole. Nakon obraćanja ravnateljice uslijedila je izvedba triju pokusa. Prva dva pokusa izveo je naš bivši učenik Josip Karas iz Udruge stemKA. Riječ je o pokusu Oblak u boci,  kojim se dočarao proces nastajanja oblaka, te pokusu Neraskidive stranice kojim se pokazalo kolika može biti snaga trenja. Treći pokus Goruća pjena izvela je Ankica Veseljić s učenicima polaznicima dodatne nastave Kemije. Prisutni su mogli vidjeti kako u kemijskoj reakciji nastaje kisik koji podržava gorenje.

 

Dan znanosti u 1.a

Učenici 1.a razreda pod vodstvom Ivone Bosiljevac (OŠ Banija) proučavali su jabuke u radionici pod nazivom Znanstvena jabuka. Može li se usporiti tamnjenje jabuke? Pluta li jabuka? Ovo su pitanja na koja su učenici pokušali odgovoriti svojim istraživačkim radom te tako doći do novih spoznaja.

    

     

Dan znanosti u drugim razredima (2.a, 2.b, 2.c)

Pod vodstvom Une Šnajder (ZTK) učenici 2.a razreda sudjelovali su u radionici Pčelice i bube na kojoj su se upoznali s najosnovnijim strujnim krugom te ga izrađivali. Koristeći robote pčele, upoznali su se s robotima i s osnovama programiranja.

     

Radionicu Vremenske prilike i neprilike s učenicima 2.b razreda odradila je Katarina Gatarić (OŠ Mahično), a učenici su kroz igru proširili svoja znanja o vremenskim prilikama, radu meteorologa i vremenskoj prognozi. Osim toga, saznali su kako nastaju oblaci te zašto se na nebu poslije kiše pojavi duga. Kroz pokus pokušali su stvoriti oblak i dugu u svojoj učionici.

     

Učenici 2.c razreda sudjelovali su u radionici Z kao znanost koju je vodila Slađana Cvitičanin (Gimnazija Karlovac), a na kojoj su na zanimljiv način upoznali pojmove magnetičnosti, kapilarnosti, životni ciklus kukaca te otkrili skrivene detalje građe kukaca pod mikroskopom.

     

Dan znanosti u trećim razredima (3.a, 3.b, PŠ Hrnetić)

Život jednog stabla naziv je radionice koju su Snježana Marković-Zoraja i Kristina Fratrović (OŠ Dubovac) održale s učenicima 3.a razreda. Zajedno su istražili cikluse jednog stabla, odredili mu biljnu vrstu, izmjerili mu visinu i opseg te izračunali njegovu starost.

Iva Banić i Marija Šako (OŠ Dragojle Jarnević) održale su radionicu Čudesna voda za učenike 3.b razreda te učenike PŠ Hrnetić. Učenici su ispitivali svojstva vode i razvijali vještine logičkog rješavanja problema, točnost i preciznost.

Dan znanosti u četvrtim razredima (4.a, 4.b)

Pod vodstvom Vladimire Fumić (OŠ Braća Seljan) učenici 4.a razreda sudjelovali su u radionici Moj prvi padobran. Nakon gledanja kratkog filma o djetinjstvu Fausta Vrančića i njegovim maštanjima o tehničkim izumima i spravama, učenici su se okušali u izradi vlastitog padobrana. Uspješnost su provjerili bacanjem padobrana s prozora učionice.

     

Radionicu Osobna iskaznica sunčevog sustava s učenicima 4.b razreda provele su knjižničarke Darinka Vučković (OŠ Banija) i Đurđa Ivković-Macut (OŠ Dragojle Jarnević). Učenici su se upoznali sa sunčevim sustavom, planetima, asteroidima i meteorima. Koristeći referentnu zbirku u knjižnici te istražujući virtualnu referentnu zbirku, dolazili su do podataka o sunčevu sustavu te izradili njegovu osobnu iskaznicu.

Dan znanosti u petim razredima (5.a, 5.b, 5.c)

Učenici 5.a razreda sudjelovali su u radionici Svemir u kistu i glazbenom pismu. U slikarskoj tehnici gvaša (vodene boje i bijela tempera) likovno su interpretirali svemir iz vlastite perspektive, a pritom su slušali umjetničku i filmsku SF glazbu. Voditeljice radionica bile su Petra Juraić Pavlačić i Ivana Klobučar (OŠ Banija).

     

Meteorološke pojave i mjerenja naziv je radionice koju je Ivana Čordašev (Šumarska i drvodjeljska škola) održala s učenicima 5.b razreda. Učenici su upoznali rodove oblaka te naučili iz kojih oblaka nam dolaze pojedine pojave. Koristeći džepni ključ za određivanje oblaka pokušali su sami odrediti rod oblaka. Osim toga, upoznali su se i s dijelovima Hellmanovog kišobrana i ispravnim mjerenjem oborina.

     

Lorena Jelkovac i Dijana Vratarić (OŠ Banija) održale su radionicu Nikola Tesla – The story of a boy… s učenicima 5.c razreda na kojoj su se učenici upoznali s likom i djelom Nikole Tesle putem slikovnice na engleskom jeziku. Koristeći podatke do kojih su došli, izrađivali su informativne plakate o tom našem poznatom znanstveniku.

     

Dan znanosti u šestim razredima (6.a, 6.b, 6.c)

Pod vodstvom Nikoline Boić (JU Aquatika) učenici 6.a razreda sudjelovali su u radionici pod nazivom Školjkaši naših rijeka. Edukacijskim predavanjem i praktičnim radom učenici su se upoznali sa slatkovodnim vrstama školjkaša naših rijeka, njihovim obilježjima i rasprostranjenošću.

     

Radionicu Glagoljica u Hrvata za učenike 6.b razreda održao je Marko Brkljačić (Staroslavenski institut). Kroz interaktivno predavanje učenici su otkrili da znanstvenici ne moraju nužno biti okruženi epruvetama i mikroskopima, već da oni mogu znanstveno proučavati i istraživati čak i riječi i slova. Učenici su saznali mnogo o nastanku glagoljice te vidjeli kako je sve glagoljica u prošlosti izgledala. Saznali su s kojim se sve izazovima znanstvenici susreću tijekom proučavanja glagoljice, gdje se danas mogu susresti s glagoljicom te kako je mogu naučiti.

     

Učenici 6.c razreda sudjelovali su u radionici Invazivne vrste koju je vodila Martina Pavlović Sušilović (JU Natura Viva). Učenici su upoznali invazivne i strane vrste s naglaskom na invazivnog signalnog raka, njihovoj građi, načinu prehrane i širenju. Na kraju su pogledali edukativni crtani film nastao u okviru projekta „Kontrola populacije signalnog raka u rijekama Korani i Radonji“ te uživo vidjeli jedinke rakova.

     

Dan znanosti u sedmim razredima (7.a, 7.b)

Otvori i otkrij naziv je radionice koju su u 7.a održale Ana Graša i Ivana Roksandić (OŠ Banija) i na kojoj su učenici izrađivali pop-up čestitke upućene znanstvenicima. Čestitke su sadržavale sliku znanstvenika i njegovih izuma, biografiju te zanimljivosti o životu i djelu znanstvenika.

     

Dragana Škrtić i Branka Turkalj (OŠ Banija) pripremile su i održale radionicu UI kontaktiraj-umjetnost generiraj. Učenici 7.b razreda naučili su što je umjetna inteligencija, što je generativna umjetna inteligencija i kako se primjenjuje u umjetničkom stvaranju. Uz primjenu alata generativne UI učenici su generirali crteže, animacije i fotografije.

     

Dan znanosti u osmim  razredima (8.a, 8.b)

Radionicu Ključ za bijeg za učenike 8.a razreda održale su Ankica Veseljić i Andreja Gašparović (OŠ Banija).  Sve popularnijom metodom igrifikacije „escape room“ učenici su rješavali probleme te spoznavali važne znanstvene pojmove iz kemije i biologije.

     

Pod vodstvom Martine Zoraja (OŠ Banija) s učenicima 8.b razreda održana je radionica Znanstveni vremeplov na kojoj su učenici istraživali o poznatim znanstvenicima kroz povijest. Izradili su prezentaciju u digitalnom alatu Canva te znanstveni vremeplov u koji se može ući i pomoću tableta pregledati izrađena prezentacija.

     

Dan znanosti u PŠ Donje Mekušje

Radionica Tko sam ja osmišljena je kako bi učenicima približila svijet znanosti kroz upoznavanje istaknutih hrvatskih znanstvenika i njihovih pokusa. Učenici su istraživali i spoznali kako znanstvenici razmišljaju, postavljaju hipoteze i rješavaju probleme. Osvijestili su vlastitu jedinstvenost, prepoznali svoje talente. Kroz radionicu poticalo se njihovo kritičko mišljenje, kreativnost i samopouzdanje. Radionicu je vodila Daniela Marčetić iz Udruge stemKA.

     

Cjelokupni događaj popratila je, tekstom i fotografijama, novinarska družina škole pod vodstvom učiteljice Ivane Kovačević Opačić.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Kovačević Opačić   datum: 30. 10. 2024.

Dokumenti

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


Oglasna ploča

Prognoza vremena


Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 8. 2018.

Ukupno: 299816

Korisni linkovi
SVE ZA ŠKOLU
 • CARNet
 • AZOO
 • MZOM
 • EMA
 • Zbornica
 • Učitelji
 • učenici.com

GLOBE
 • GLOBE BLOG

Časopisi
 • VIDI
 • BUG
 • Meridijani


Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju