Svjetska kampanja klime i ugljika 2024. i Dan planeta zemlje 2024.

GLOBE skupina naše škole uključila se u Svjetsku GLOBE kampanju klime i ugljika i obilježavanje Dana planeta Zemlje.

Kampanja je započela u kolovozu 2023. godine i traje do kolovoza 2024. godine. U sklopu kampanje naš vrijedni  školski GLOBE tim provodi različite aktivnosti. Prema GLOBE protokolima prati pupanje, listanje i žućenje stabala lipe i breze u školskom parku te jorgovana u školskom vrtu te sudjeluje u Europskoj fenološkoj kampanji.

Redovito mjeri površinsku temperaturu tla na mjernoj postaji i surađuje s OŠ Dubovac. Zajednički su izradili istraživački projekt Stablo kao klima uređaj.

Povodom Dana planeta Zemlje Hrvatska se u ovu Kampanju uključila provedbom natječaja pod nazivom „Moje mjesto jučer i danas“. Tema natječaja bila je opažanje, dokumentiranje i analiziranje promjena pokrova u neposrednom okolišu, u prostoru u kojem se učenici svakodnevno kreću.

Naši učenici su pomoću satelitskih snimki analizirali promjene koje su se dogodile u okolišu za područje grada Karlovca u odnosu na razdoblje od prije 20 godina (1992. do 2020.)  Svoja opažanja i zaključke prikazali su u alatu Storymaps pod nazivom   Karlovac – then and now

Promjene pokrova koje su se dogodile u našem okolišu posljedica su ratnih razaranja. Došlo je i do širenja naselja i gradnje prometnica što dovodi do povećanog ispuštanja ugljikovog dioksida i drugih stakleničkih plinova u atmosferu. Posljedice su, nestabilnost atmosfere, klimatske promjene koje već osjećamo s posljedicama poput poplava i orkanskih nevremena, koje ostavljaju tragove u okolišu.

Za sudjelovanje u natječaju i provedenim aktivnostima tijekom kampanje školski GLOBE tim dobio je značku i priznanje.

Iskoristite ovaj dan da promislite o posljedicama svog djelovanja na svijet oko sebe i što možete učiniti da te posljedice ublažite, bit će to najljepša čestitka za našu planetu.

I djelujte, poput GLOBE-ovaca, baš svaki dan!

objavio: Ankica Veseljić   datum: 22. 4. 2024.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.

« Svibanj 2024 »